Pojišťovny mnohem častěji mluví lékařům do toho, co mají předepisovat

30.06.2013 9:00

Zdravotní pojišťovny začaly v mnohem větší míře ovlivňovat, co lékaři předepisují pacientům na recept. Lékaři a lékárníci upozorňují, že pojišťovny upřednostňují léky vybrané neveřejným klíčem a zabraňují jejich záměně. Pojišťovny se ale hájí úsporou peněz z veřejného zdravotního pojištění. Napsal server iDnes.cz.

Pojišťovny mnohem častěji mluví lékařům do toho, co mají předepisovat
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto.

Lékař napíše na recept slovo „nezaměňovat“. Používá jej například u alergiků, kterým vyhovuje pouze jeden konkrétní lék. Lékárník musí na takový recept vydat jen to, co předepsal lékař.

Pojišťovny využívají medicínský nástroj pro komerční účely

Stejným slovem si pojišťovny zajišťují, že pacient dostane jen takový lék, který ony doporučují na takzvaném pozitivním listu. "Při preskripci je vhodné uvádět na receptu příznak Nezaměňovat," doporučuje podle iDnes.cz Svaz zdravotních pojišťoven, který sdružuje všechny současné pojišťovny kromě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Podobné pravidlo ovšem podle lékařů uplatňuje i VZP.

Podle Stanislava Havlíčka z představenstva Lékárnické komory ČR se jedná o využívání medicínského nástroje ke komerčním účelům.

Je to na rozhodnutí lékařů, vysvětluje VZP

VZP se kritice brání. Lékaři prý nemusí označení na receptu uvádět. "To, zda lékař označí přípravek 'nezaměňovat', je pouze na jeho rozhodnutí," ujistil mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

Výrobci léků, lékaři a lékárníci ale upozorňují, že pojišťovny protežují drahé léky. Farmaceutické firmy vyrábějící generika poukazují na lék Helicid, u kterého existují tři levnější varianty.

Na pozitivní listy se dostávají drahé léky

"VZP se údajně řídí cenou za jeden den léčby. To je problém, protože ceny léků se mění. Pojišťovna proto často podporuje předepisování léku, který ve skutečnosti není nejlevnější," řekl pro iDnes.cz Emil Zörner, výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem.

Dodal, že se objevují případy, kdy je cena doporučovaného léku vyšší, než jsou maximální ceny léků konkurenčních. Maximální cena pak nesouvisí s reálnými cenami na trhu.

Rozhodování o slevách se děje za zavřenými dveřmi

"Nelíbí se mi, že rozhodování o slevách probíhá za zavřenými dveřmi. O zařazení na seznam se rozhoduje kdesi uvnitř budovy VZP, ale nevstupuje do něj žádná komise odborníků," zlobí se kardiolog Zorjan Jojko, předseda Sdružení ambulantních specialistů.

Pozitivní listy VZP zavedla letos v březnu, Svaz zdravotních pojišťoven ČR jej má od ledna 2012. Obě instituce svůj seznam průběžně aktualizují.

Dokument má doporučující charakter. Lékaři se ale obávají pokut za jeho nedodržování. Pojišťovny také mohou uplatňovat striktní postupy při zpětném hrazení vyúčtované péče.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…