Pospíšil nesouhlasí s Nečasem. A v "kauze dalajláma" došlo k novému zjištění

13.09.2012 9:21 | Zprávy

Před čtyřmi lety Petr Nečas jako ministr Topolánkova kabinetu podpořil prohlášení na podporu Tibetu, ve kterém česká vláda apelovala na Čínu, aby problematickou „situaci v Tibetu řešila dialogem, ke kterému je žádoucí přizvat i Jeho Svatost Dalajlámu“.

Pospíšil nesouhlasí s Nečasem. A v "kauze dalajláma" došlo k novému zjištění
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nečas versus Dalajláma, ilustrační koláž

Nyní,  už jako premiér, Petr Nečas prohlásil, že je třeba zabránit některým módním politickým projevům, které mají dopad do našeho exportu. A jako příklad uvedl „moderní politickou módu dalajlámismu, tzn. vzývání Dalajlámy“. Tento výrok se nelíbí ani jeho spolustraníkům.

Před čtyřmi lety Nečas Tibet proti Číně podpořil

Co se za těch pár let změnilo? Znamená to, že tehdy Nečas vládní prohlášení podpořil, protože „dalajlámismus“ byl v módě, ale dnes už není, a tak otočíme o sto osmdesát stupňů? „Změnu postoje premiéra Nečase si nedovedu vysvětlit a jsem jím lidsky zklamán,“ řekl ParlamentnímListům.cz tehdejší místopředseda vlády a exministr životního prostředí Martin Bursík, který prohlášení k aktuální situaci v Tibetu vládě 17. března 2008 předložil. Kabinet Mirka Topolánka tehdy odsoudil násilí na demonstrantech a vyzval čínskou vládu k jeho zastavení. Bursík potvrdil, že Petr Nečas pro vládní prohlášení zvedl ruku.

Schwarzenberg označil výroky za úlet

Premiér si za svůj výrok vysloužil kritiku nejen od mnoha politiků z vládní TOP 09 a opozice, ale také od ministra zahraničí a předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga. „Je to úlet. Ale hrozivý! Pokud má vláda pokračovat v takovém stylu, mám z jejího dalšího vývoje a osudu velké obavy," prohlásil. "Jsem z toho zděšený. Vždyť v otázce Tibetu se tam přebírá čínská propaganda," dodal šéf české diplomacie.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

JUDr. Pavel Blažek, Ph.D. byl položen dotaz

dotazy k vaší bitcoinové transakci

Dobrý den, můžete mi vysvětlit, za co přesně jste peníze dostal? A proč jste je přijal? To je běžná praxe, že berete peníze od kohokoliv? Dost pochybuju, že vám je dává jen tak. A taky by mě zajímalo, co jste z celé transakce měl vy sám? Nebo to máme věřit, že jste tak riskoval pro nic nebo že jste ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…