Právník: Zeman Schwarzenberga nepotřebuje

5. 4. 2013 13:26

Právník Zdeněk Koudelka se na ParlamentníchListech.cz vyjádřil ke sporu mezi prezidentem Milošem Zemanem a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) o jmenování velvyslanců. Koudelka upozorňuje, že jmenování velvyslanců je ústavní právo prezidenta a Ministerstvo zahraničních věcí má dělat jen přípravné kroky.

Právník: Zeman Schwarzenberga nepotřebuje
Foto: repro YouTube.com
Popisek: doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, Ph.D.
reklama

Anketa

Dělá Miloš Zeman svou práci dobře?

77%
23%
hlasovalo: 15282 lidí

Podle Ústavy může prezident jmenovat velvyslance i bez součinnosti s ministrem zahraničí. Ta je prý dána pouhou zvyklostí. Prezidentovo právo je sice podrobeno kontrasignaci, ale ani zde není ministr zahraničí určující. Kontrasignuje předseda vlády.

Celý článek Zdeňka Koudelky ZDE

Na jmenování velvyslanců se musí shodnout Zeman s Nečasem

Premiér Petr Nečas (ODS) navíc podle Koudelky navázal na československou ústavní zvyklost, že kontrasignací se ověřuje ústavnost a zákonnost rozhodnutí prezidenta. Nejedná se o vyjádření premiérova osobního politického souhlasu.

Na jmenování velvyslanců se tedy musí dohodnout prezident a předseda vlády. A je jenom na nich, do jaké míry přihlédnou k názoru ministra zahraničí.

Zeman vybírá lidi, kteří budou realizovat jeho zahraniční politiku

Miloš Zeman během kandidatury uváděl, že chce zahraniční politiku pojmout také jako podporu domácího průmyslu a zemědělství na zahraničních trzích. Je proto logické, že jmenování navržených velvyslanců posuzuje s ohledem na to, do jaké míry jsou schopni jeho politiku realizovat.

Zeman má k tomu demokratický mandát a Karel Schwarzenberg mu nemůže vnucovat svou vůli, navíc byl v prezidentských volbách poražen.

Schwarzenberg teď může u prezidenta narazit, když bude žádat velvyslance pro Kosovo. Zeman se už před volbami vyjádřil v tom smyslu, že vláda Mirka Topolánka udělala chybu, když Kosovo uznalo.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…