Přibývá vystrašených a zhroucených lidí. Kvůli dluhům, všímá si žena zaměstnaná na psychiatrii

04.05.2013 20:22

Také v Plzni se do dluhových pastí dostává čím dál tím více lidí. Podle Dalibora Hapla z regionální pobočky společnosti Člověk v tísni se o pomoc obrátí kolem tisícovky lidé z celého kraje, z toho určitě alespoň 300 seniorů. Stále je to však vrchol ledovce… Existují další organizace, na které se lidé obracejí. Takže celkový počet je mnohem, mnohem vyšší.

Přibývá vystrašených a zhroucených lidí. Kvůli dluhům, všímá si žena zaměstnaná na  psychiatrii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exekuční lepící štítky

„Kromě obligátních prodejních akcí, o kterých se již delší čas mluví, jsou to také podomní nabízeči služeb mobilních operátorů a energetických společností, kteří nenechají starší spoluobčany v klidu,“ konstatuje Hapl.  Některá města – kupříkladu Cheb - již obdobné praktiky zakázala nebo omezuje. Plzeň je v tom zatím poměrně benevolentní.

„Trestí oznámení podávají občané jen velmi, velmi sporadicky,“ pokračuje Hapl. „Přitom jestliže vám někdo pomalu násilím leze do bytu nebo nutí podepsat nevýhodnou smlouvu, je to jednoznačné. Hodně stížností je na exekutory – mnozí z nich jsou skutečně neomalení, křičí na lidi, vyvíjejí nátlak. To by neměli. Stejně tak jako třeba brát ledničku, kde si skladují lidé léky nebo věci, které potřebují pro svůj život. Bohužel, nikde není taxativně v zákoně uvedeno, co lze vzít a co ne, a proto je jen a jen na libovůli daného exekutora, co zabaví nebo přelepí samolepkou.“ Jak dále uvádí, řada lidí ani neví, jak má postupovat, že si může stěžovat až třeba na jejich profesní komoru. Jestliže si prodejce říká o tisíce za denní prodlení, je to přece lichva „jak vyšitá.“ Tady by měl konat stát…

Přibývá lidí na psychiatrii – nikoliv však „bláznů“…

„Staráme se o lidi, kteří nejsou v pravém smyslu psychicky nemocní, ale vystrašení a zhroucení,“ říká sociální pracovnice psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni Pavla Fabuková. „Mnohdy k nám přijdou přímo z metabolické jednotky intenzivní péče, protože spolykají prášky. Stydí se, ani přesně neví, kde a co dluží, co už zaplatili. Vracet je zpět do života je těžké, ale jde to. Pacienti mají například možnost volných víkendů, kdy jedou domů a ukáže se, zda zvládají běžný chod domácnosti.“

Takovýchto lidí stále přibývá. Terapeutická práce je dlouhodobá a ne vždy se daří. Stres samozřejmě ovlivňuje i zdravotní stav lidí, to potvrdí každý obvodní lékař, natož specialista. „Mnohdy jsme první instance, kde se lidé vyzpovídají,“ uzavírá Fabuková. „Nosí to v sobě, a to není dobré. Proto by měl i třeba příbuzný nebo kamarád vyhledat nějakou organizaci a doporučit mu ji.“

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…