Profesor Knížák se ozval Hájkovi kvůli tomu, co napsal o Zemanovi

04.04.2013 9:13

Bývalý hradní vicekancléř Petr Hájek se rozohnil při sledování slavnosti vyvěšování vlajky EU nad Pražským hradem. Společná akce prezidenta Miloše Zemana a předsedy evropské komise José Manuela Barrosa mu připomněla nejtemnější okamžiky naší historie a Zemanův čin srovnal s jednáním prezidenta Emila Háchy. Výtvarník Milan Knížák to však vidí ještě hůře.

Profesor Knížák se ozval Hájkovi kvůli tomu, co napsal o Zemanovi
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Milan Knížák v pořadu Hyde park
reklama

„Jakmile ve středu v jedenáct dopoledne – pod dohledem kancléře Barrosa – vztyčí na Pražském hradě modrou říšskou vlajku s dvanácti pěticípými hvězdami, přestane být 'důchodce z Vysočiny' prezidentem republiky. Stane se 'státním prezidentem'. Po Emilu Háchovi druhým v pořadí,“ napsal Hájek ještě před slávou na prvním hradním nádvoří na svém webu Protiproud.

Srovnání třetího československého a třetího českého prezidenta podle něj není přehnané, protože mezi jednáním obou lze vidět mnoho paralel. I Hácha podle něj uvažoval velmi podobně, jako dnes Zeman. „Jistě si myslel, že je to při vší té mizérii chytrý tah. Dokonce možná oběť. Jak špatně skončil, vědí snad ještě i dnes děti ze základní školy,“ připomíná nedávný hradní vicekancléř a dodává, že Hácha byl možná složitou postavou, ale zcela nepochybně kolaborantem. A totéž platí pro jeho následovníka Zemana.

Hájkovo srovnání přimělo k reakci známého výtvarníka a glosátora Milana Knížáka. Ten se ohradil proti srovnávání obou prezidentů. „Chtěl bych se v tomto případě Háchy zastat,“ píše v reakci. „Jeho situace byla nesrovnatelně obtížnější, nebezpečnější a Hácha byl jen figurou bez větších šancí,“ připomíná výtvarník. Zato Zeman jedná zcela dobrovolně a dokonce, na rozdíl od zhrouceného Háchy, jej prezentuje jako vítězné gesto. Proto je jeho jednání tolik opovrženíhodné.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…