Mezi tuzemskými politiky i patnáct let staré rozprodání českého zlatého pokladu vyvolává hlavně negativní emoce. „Byla to chyba a hloupost, protože následně cena zlata rychle vyrostla. Banka se měla chovat, jak o tom ráda žvaní, ale co málo dělá, tedy konzervativně a zlato si nechat v trezoru. Pokud finanční inženýři nafoukli bublinu virtuálních peněz a hrozí, že bublina praskne, tak cokoliv reálného bude mít svou hodnotu. Na druhou stranu je pravda, že takovou úlohu nemusí hrát jen zlato. Stejně dobře se dá využít stříbra, platiny, diamantů anebo čehokoliv, co si uchová hodnotu. Třeba i poštovních známek,“ sdělil ParlamentnímListům.cz stínový ministr financí ČSSD Jan Mládek a podobné názory projevila i část dalších oslovených politiků.
Banka má i řecké dluhopisy
„Kategoricky odsuzuji ČNB za prodej zlata. Jde ale o můj osobní názor. Prodej zlata či jiných cenných kovů, které měla jako aktiva, se považuje v jakékoliv době za krok krajně nešťastný. Nedávno jsem zjistil, že ČNB kupovala i dluhopisy Řecka, byť ne v závratné výši, která by destabilizovala tuzemské bankovnictví. I tak začínám mít s některými rozhodnutími ČNB problém a je jedno, kdy vznikly, jestli v devadesátých letech, nebo v minulé dekádě. ČNB by měla v některých věcech postupovat mnohem konzervativněji. Všichni přestávají věřit fondům či akciím a obracejí se na investice do skutečných hodnot. I když cena zlata klesne, vždy bude mít hodnotu. Když ale nakoupíte státní dluhopisy Řecka, tak je nyní můžete použít leda na podpal, anebo na záchodě,“ vysvětlil svůj postoj František Laudát z TOP 09 s tím, že mimo tyto kiksy si ČNB vede velmi dobře.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský