Senátor Doubrava vzpomíná na odsun Němců: Kdo se nepřidal k Hitlerovi, mohl zůstat

22.01.2013 18:05

Podle senátora Jaroslava Doubravy se nemůže prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg dívat na odsun Němců po 2. světové válce dnešníma očima. Za zmínku podle něj tak stojí také to, že z odsunu byli vyřazeni ti, kteří se ničím neprovinili. Doubrava odpovídal na dotaz čtenáře ParlamentníchListů.cz.

Senátor Doubrava vzpomíná na odsun Němců: Kdo se nepřidal k Hitlerovi, mohl zůstat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Doubrava
reklama

"I vy kritizujete Schwarzenberga pro jeho kritiku odsunu sudetských Němců. Nechci se ho zastávat, ale proč byla tehdy uplatněna kolektivní vina?" ptá se čtenář senátora. Ten má v celé věci odsunu Němců jasno. Podle Doubravy to byl správný krok, který býl přímým důsledkem německého řádění po Evropě. "Ano, kritizuji. On totiž posuzuje odsun dnešním pohledem a to nelze. Po osvobození, ve dnech od 7. do 9. květnu 1945, se u českého obyvatelstva odpor k německému poselství v Evropě, známému jako 2. světová válka, začal paradoxně stupňovat ještě více než v průběhu války, protože byly zveřejněny masakry vězňů z koncentráků při pochodech smrti a informace o továrnách smrti v koncentračních táborech," odpovídá Doubrava na serveru ParlamentníListy.cz.

Odsun byl tak podle něj spravedlivý a Čechy vytoužený. "Nezapomeňte na Lidice, Ležáky a řadu dalších obcí, kde Němci vyvraždili obyvatele a obce srovnali se zemí. To nebyla kolektivní vina? Co si v tom okamžiku měl myslet normální člověk o německém poselství světu? Pan Schwarzenberg by to vyřešil potrestáním prezidenta Beneše? Je tak nepochopitelné, když si Češi přáli mezinárodně schválený odsun Němců?" ptá se senátor. Odsunu pak podle něj unikli ti Němci, kteří byli nevinní. "Z odsunu byli vyřazeni ti, kteří se k Hitlerovi nepřidali. Z naší obce vím o případu, kdy nevině odsunutí se po prokázání neviny vrátili a veškerý majetek jim byl navrácen," dodává na závěr senátor.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ane
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…