Slovenská expremiérka a socioložka Radičová: Mladí voliči mají nulovou paměť

13.10.2013 15:00 | Zprávy

Iveta Radičová, socioložka a bývalá předsedkyně slovenské vlády, a Lukáš Linek, sociolog ze Sociologického ústavu AV ČR, diskutovali o fenoménech poklesu volební účasti, nechuti volit, podpory nových marketingových stranických projektů a předpokládaném vývoji budoucí politické scény.

Slovenská expremiérka a socioložka Radičová: Mladí voliči mají nulovou paměť
Foto: Topnovinky.sk
Popisek: Bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová

Lukáš Línek, autor studie „Kam se ztratili voliči?“ se účastí ve volbách zabývá douhodobě. Je přesvědčen, že účast  předčasných volbách do sněmovny nepřesáhne 65%, že se bude pohybovat jako v r. 2002 okolo 58%. V porovnání s rokem 1998, kdy se tehdejších předčasných voleb účastnilo 75% oprávněných voličů, jde sice o pokles, avšak ne v souvislosti s předčasnými volbami. „Jde o dlouhodobý trend,“ uvedl Línek v pořadu České televize Otázky Václava Moravce s tím, že si dovede představit předčasné volby, které povedou k mobilizaci voličstva, ale nemusí se tak stát a priori. Letošní volby takové podle něj rozhodně nebudou.

Sociolog Línek upozorňuje, že „voliči nejsou homogenní skupina". Každý má jiné hlavní důvody neochoty přijít k volbám. Aby se občan volebního aktu účastnil, potřebuje především pozitivní motivaci, tedy v prvé řadě program, se kterým zásadně souhlasí, a navíc od strany, které důvěřuje. Dále musí cítit smysl voleb, že jeho hlasem bude možno dosáhnout změny, či naopak podpory programu.

Mobilizovat k volbám může i atmosféra

I když však pozitivní motivaci nemá, může k volbám přesto dorazit, může být například zmobilizován celkovou atmosférou, kampaní či může být k účasti dotlačen prostředím, zejména rodinným. V této souvislosti vynikne podle Lukáše Línka nejlépe rozdíl mezi současností a 90. léty. 2% z poklesu volební účasti totiž přičítá právě trendu rozkladu rodiny. 10% až 12 % pak ztrátě výše zmíněné pozitivní motivace a v neposlední řadě pokles vlivu odborů a církví, které tradičně apelovali na své členy, aby se voleb účastnili.

Podle socioložky Ivety Radičové je na Slovensku situace obdobná. Nestabilní politické scény ve střední a východní Evropě jsou stále ve stádiu vývoje, vznikají zde novotvary, namísto standardních stabilních politických stran. Přesto je v našich zemích vyšší volební účast než v mnoha stabilních „starých“ demokraciích, možná že i právě kvůli deziluzi a dynamickému vývoji politiky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Línek , OVM , předčasné volby , Radičová , Moravec. ČT

autor: jma

Bc. Tomáš Kubín byl položen dotaz

Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko

Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…