Studenti odcházejí za hranice. Kvůli kariéře střídají i několik zemí

21.04.2015 15:50

Nadaní čeští studenti jsou ochotni odstěhovat se za prací do zahraničí. Každý třetí dokonce předpokládá, že během své kariéry vystřídá až šest různých států. S těmito, ale i dalšími výsledky přišel průzkum preferencí studentů z celého světa v oblasti zaměstnání, který se uskutečnil v rámci mezinárodní ekonomické soutěže KPMG International Case Competition.

Studenti odcházejí za hranice. Kvůli kariéře střídají i několik zemí
Foto: Petr Kupka
Popisek: Aula VŠB-TU Ostrava zaplněná studenty
reklama

V soutěži zvítězil tým studentů ze Švédska, čtveřice studentů Vysoké školy ekonomické v Praze a Univerzity Karlovy skončila ve finále v Dubaji těsně pod stupni vítězů.  

Z průzkumu mezi studenty předních univerzit 28 zemí světa vyplývá, že devět z deseti studentů je připraveno začít profesní kariéru v zahraničí, pokud se naskytne atraktivní příležitost. Evropa a severní Amerika v preferencích vedou, třetí příčku zaujímá Asie. „V porovnání s ostatními státy jsou čeští studenti velmi kosmopolitní. Stěhování do zahraničí za prací jsou více otevření než například sousední Slováci či Němci. Odráží to dobu, kdy je práce v zahraničí téměř bez překážek a českým studentům se tato možnost zamlouvá. Většina z nich má již také zkušenost v podobě studia na některé ze zahraničních univerzit,“ říká Pavel Závitkovský, odpovědný za nábor studentů, KPMG Česká republika.

Budoucnost studenti vidí v oblasti technologií

Dvě třetiny studentů z celého světa za obor budoucnosti považují oblast technologií, uplatnění ale 44 procent nadále hledá ve financích. Svého zaměstnavatele si studenti vybírají nejčastěji podle toho, jaké profesní výzvy jim bude schopen poskytnout. Rozhodující je také pracovní prostředí, globální síť firmy a víra mladého člověka, že v dané pozici přispěje k pozitivní změně společnosti.

„Zajímavé je, že mezi českými studenty nehrají při výběru roli reputace, různá ocenění, benefity či platové ohodnocení. Vyhledávanými hodnotami jsou naopak kariérní příležitosti, kontinuální vzdělávání a důležitý je pro ně i pocit, že má jejich práce smysl a vede k viditelným změnám,“ konstatoval dále  Závitkovský.

Čeští studenti nechtějí jedno zaměstnání na celý život

Více než čtvrtina všech dotázaných studentů je přesvědčená, že ve stejném zaměstnání nevydrží po celou dobu své kariéry. Každý čtvrtý student by to naopak uvítal, polovina dokonce uvádí, že je u nich možnost pracovat celý život pro jednu společnost pravděpodobná. U Čechů je tendence k pracovní mobilitě v případě lepší nabídky či nespokojenosti ještě vyšší. 62 procent uvedlo, že neplánuje zůstat u jedné společnosti po celou kariéru. 85 procent českých studentů má ale jasnou představu, jaké povolání by chtěli vykonávat.

„Doba, kdy mladý schopný člověk léta překonává nespokojenost v jednom zaměstnání, již pominula. Výhradně společnosti, které jsou schopné nabídnout skutečně různorodé uplatnění a případně i zahraniční mobilitu, si nadanou generaci udrží,“ říká Pavel Závitkovský.

O průzkumu

V rámci soutěže KPMG International Case Competition byl uskutečněn průzkum mezi 335 zúčastněnými studenty z 28 zemí světa. Průzkum ověřoval preference těchto nadaných studentů v oblasti zaměstnání, sledoval faktory, které je vedou k výběru zaměstnavatele, jejich kariérní vyhlídky, ochotu odstěhovat se za prací do zahraničí a další. Sběr dat probíhal v únoru a březnu 2015.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Alena Hechtová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…