Strach ze zdražování, chudoby, výpovědi, nemoci a politických otřesů doléhá na obyvatele Česka čím dál větší měrou. Průzkum MF Dnes ukázal, že zdražení zboží a služeb se bojí v novém roce 87,2 procent dotázaných (v roce 2009 to bylo jen 11,9 procenta), snížení životní úrovně 85,4 procenta (18,7 procenta), ztráty zaměstnání 65,1 procenta (23 procent), zhoršení zdraví 61,9 procenta (13,8 procenta) a politických otřesů 55 procent (v roce 2009 jen 11,9 procenta).
Alarmující je, že se obavy zvětšily u všech pěti kategorií v dotazníku ve srovnání se třemi předchozími roky. Při zkoumání dat narazil analytik z agentury Median Daniel Prokop na jednu zajímavou a také vážnou okolnost. „Zhoršení životní úrovně se obává 80 procent vysokopříjmových domácností,“ komentoval Prokop průzkum MF Dnes, podle něhož strach roste i v domácnostech s vysokými příjmy (nad 40 tisíc korun čistého měsíčně).
Krize více dolehne na dysfunkční rodiny
Dopady strachu ve společnosti, pokud se hospodářská krize zhorší, mohou být vážné. Hrozí především zvýšení sociálního napětí. To už Česko zažilo v minulém roce na Šluknovsku, které je postiženo zhruba patnáctiprocentní nezaměstnaností a kde stovky lidí opakovaně demonstrovaly proti místní romské komunitě. Podobných ghett je u nás kolem sto šedesáti.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník