Výklad imunity poslanců je nejen nesprávný, ale i nebezpečný, varuje Marvanová

20.07.2013 12:00

Hana Marvanová a Miroslav Čapek prezentují v Právu svůj názor na rozhodnutí Nejvyššího soudu v otázce poslanecké imunity. Podle nich NS nesprávně vyložil čl. 27 odst. 2 Ústavy ČR. Autoři článku jsou bývalí poslanci, kteří schvalovali v prosinci 1992 Ústavu ČR a zároveň oba mají právnické vzdělání.

Výklad imunity poslanců je nejen nesprávný, ale i nebezpečný, varuje Marvanová
Foto: Archiv HM
Popisek: Advokátka Hana Marvanová

Autoři článku jsou přesvědčeni, že je sice nutno v právním státě respektovat rozhodnutí soudů, ale to podle nich neznamená, že rozhodnutí nemůže být podrobeno kritice jak odborné, tak i laické veřejnosti. Hana Marvanová a Miroslav Čapek v článku uvádějí: „Mimochodem ještě nikdy jsme se nesetkali s tak většinovým názorem o nesprávném výkladu úmyslu zákonodárce, jak se to povedlo Nejvyššímu soudu.“

„Považuje-li senát NS za projev poslance chráněný imunitou jakékoli jeho jednání v souvislosti s politickou činností učiněné na půdě sněmovny, pak vykládá Ústavu v naprostém rozporu s úmyslem ústavodárce, kterým byla Česká národní rada,“ píši oba právníci ve svém článku v deníku Právo.

Marvanová i Čapek dále uvádějí, že pokud by prý soudci NS prostudovali všechny dostupné materiály, jako jsou například zápisy z jednání vládní a parlamentní komise pro přípravu Ústavy nebo dokumenty dalších orgánů, nikdy by prý nemohli provést takto vadný výklad.

Úmyslem bylo chránit svobodu slova, nikoli jednání naplňující znaky trestného činu

„Oba autoři ubezpečují senát NS, že při hlasování pro Ústavu, jejíž součástí je i čl. 27 odst. 2, bylo jejich úmyslem imunitou chránit projevy poslanců ve smyslu verbálních výroků, proslovů a vyjadřování politických názorů na plénu sněmovny a v jejích orgánech, ve výborech, komisích a na obdobných oficiálních setkáních. Smysl této imunity byl absolutně chránit svobodu slova, svobodu projevu poslance...“

Podle Hany Marvanové a Miroslava Čapka prý v žádném případě nebylo úmyslem ČNR krýt imunitou jiná jednání poslanců, učiněné třeba i na půdě sněmovny, pokud by naplnila znaky trestného činu. „To by odporovalo nejen principům tradičních ústav, ale bylo by to vnímáno jako naprosto neobhajitelné porušení základních demokratických principů, zejména rovnosti občanů před zákonem.“

Podle autorů je tak výklad Ústavy Nejvyšším soudem nejen nesprávný, ale je i nebezpečný z hlediska parlamentní demokracie, protože prý nepřijatelně posiluje výsady, které v demokratickém právním státě musí být co nejmenší a vykládány restriktivně, protože v opačném případě podlamují důvěru veřejnosti ve vládu práva.

reklama

autor: dkr

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Můžete definovat, co je dezinformace?

Všichni o nich mluví, ale co to přesně je? Třeba za covidu jsme byly svědky toho, jak se měnilo, co je pravda a co dezinformace

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…