Zavřete Kalouska, napsal politik. A odpověď přišla rázem

15.11.2012 10:53

Jako vlastizrádné spiknutí, při kterém tuneláři vyperou své miliardy, označil známý politik Věcí veřejných Tomáš Jarolím plán ministra financí Miroslava Kalouska na emisi státních dluhopisů. Ministerstvo financí pak ve své reakci vysvětlilo princip dluhopisů a ujistilo, že opatření proti praní špinavých peněz jsou zde podniknuta.

Zavřete Kalouska, napsal politik. A odpověď přišla rázem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Jarolím

Bývalý místopředseda Věcí veřejných Tomáš Jarolím na svém profilu na serveru ParlamentníListy.cz napsal, že ministr Kalousek nejspíš sám bude prosazovat zákon o prokázání majetku. Stane se tak prý ve chvíli, až si jeho kumpáni vyperou peníze prostřednictvím Kalouskem vystavených státních dluhopisů.

Je prý naprosto neuvěřitelné, že nikdo neupozorní, že Kalouskovy dluhopisy jsou svým extrémním úrokem výhodné pro nakupující, ale nevýhodné pro stát. Je to tedy úžasná možnost legálně vyprat peníze vytunelované ze státního rozpočtu. Jarolím jen namátkou vyjmenovává miliardové investice na Ministerstvu obrany za Kalouskova náměstkování, restituční miliardy či sociální karty. To vše se nyní může „vyprat“ přes státní dluhopisy.

Celé prohlášení Tomáše Jarolíma ZDE. Následná reakce náměstka ministra Kalouska ZDE.

„Za takto vymyšlený trik bych ho pohnal k soudu nejen za tunelování státních peněz a porušení povinnosti při správě cizího majetku, ale rovnou za vlastizradu,“ vzkazuje Jarolím ministrovi. Jenže poté, co skončil v politice, je pouhým obyčejným občanem, a tak si o tom může jen myslet své.

Na Jarolímova slova promptně zareagovalo ministerstvo financí zasláním vyjádření náměstka ministra financí Jana Gregora, ve kterém se píše: „Není možné vytrhávat z kontextu pouze malou část financování státního dluhu, ale musíme se podívat na celkové ukazatele.“ Je prý jednoznačně prokazatelné, že Česká republika v uplynulých třech letech uspořila na úrokových nákladech desítky miliard korun.

„Tím, že si stát otevírá další způsob financování dluhu, rizika diverzifikuje, a celkové riziko tudíž snižuje,“ vysvětlil Gregor.

Závěrem zdůrazňuje, že „pro spořící dluhopisy platí stejná opatření boje proti praní špinavých peněz, jako při každé jiné finanční transakci.“

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…