Astrolog prezidentů: Na Béma si ještě vzpomenete. Bral Prahu za rodinu

24. 12. 2011 18:13

REVUE Astrolog Petr Messany ve svém životě často radil různým politikům, jak v době před rokem 1989, tak i později těm současným. Na místo rozhovoru přišel oblečený tak, že své povolání nezapřel - oblečený do černého, s amulety kolem krku. Jeden má prý z Indie pro duchovní, fyzickou i psychickou ochranu osobnosti. Jak pak z jeho vyprávění a povídání vyšlo najevo, zřejmě má v jeho životě dost zásadní roli. S ParlamentnímiListy.cz si však povídal i o řadě dalších věcí.

Astrolog prezidentů: Na Béma si ještě vzpomenete. Bral Prahu za rodinu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Messany
reklama

Jak dlouho se vůbec astrologií zabýváte?

Dostal jsem se k tomu v roce 1968, bylo mi 33 let, když bylo Pražské jaro. Strašně moc jsem mu fandil. Stala se ale tehdy taková věc, že jsem si přečetl v novinách upozornění jednoho astrologa z Brna, který říkal, že ta naše tehdejší euforie bude trvat jen do 21. srpna. A pak nám to společenství socialistických států zatrhne. Tak mě to rozpálilo, že jsem si našel na něj kontakt a volal jsem mu. On mi však v klidu řekl, že na to sice můžu být nazlobený, ale že se s tím nedá nic dělat.

Prý jste se setkal někdy v tom období či krátce po něm i s tehdejší výraznou tváří Alexandrem Dubčekem…

Ano, byl jsem u něj, když měl narozeniny, dokonce v momentě, když mu volali z Moskvy.

To, jak jsem se k němu dostal, mně možná ani nebudete věřit, šel jsem po nábřeží, dělal jsem tehdy v centrále Dopravního podniku. Ta měla sídlo v bílé budově hned za mostem, Na Štvanici. Najednou mi blesklo, že Dubček má narozeniny, tak jsem se otočil, koupil růži a šel jsem do vrátnice.

To vás k němu normálně pustili?

Řekl jsem, že má narozeniny a že mu jdu pogratulovat. Ten člověk na vrátnici se mě zeptal, za koho tedy jdu a já mu řekl, že sám za sebe.  Hrozně se smál, říkal, že tam chodí jen samé delegace. Přišoupli mě pak k nějaké delegaci družstva. Já jsem tenkrát na sobě měl rifle a manšestrový kabátek. Vypadal jsem jak vandrák, ale i tak mě tam pustili. Jen kufřík, který jsem v té době jako jeden z prvních u nás nosil, mně prohlídli, jestli v něm není bomba. U Dubčeka nás bylo asi deset, já byl mezi posledníma, když jsem slyšel, že volá Moskva. Dal jsem mu kytičku a popřál mu hodně zdraví a pevných nervů. Netušil jsem, že se chystal někam na cestu právě do Ruska, ale i tak na to mé přání pronesl: "To bude určitě těžká cesta.-

A to už jste se v té době astrologií zabýval?

Jen letmo. Vlastně jsem začínal. Literatura o astrologii a esoterice sice k dostání u nás žádná nebyla, ale já měl štěstí, že jsem nějaké časopisy i knihy s takovým obsahem podědil v krabici od bot od mé babičky – maďarské „grófky“. Když v důsledku tehdejších politických událostí přišla o majetek, naučila se od cikánek hádat z ruky, vykládat karty a moc ji to bavilo. Vývojem dalších událostí se pak dostala i s dědečkem do Čech přes známé i do pražských židovských rodin. Ty si ji zvaly na odpolední čaje, a tam já jsem byl jen jednou s ní jako malý asi pětiletý klučina. Seděl jsem tam a koukal jsem na babičku a říkal si: „Já mám babičku čarodějnici. Ale tu dobrou!“ Když v roce 1966 zemřela, zůstala mi její tajemství v té škatuli od bot. Časopisy, knihy, které u nás tehdy vycházely v 30. letech.

Říkáte 30. léta, to byla léta krize. Nemá toto období 30. let podobné znaky s tímhle současným  obdobím? "

Tenkrát to byla ekonomická krize, která vznikla na základě spekulací, kdežto teď vznikla krize na základě přání. Tenkrát  fabriky přefoukly nějaké věci a nedařilo se jim. Ale teď se to nějakým umělým způsobem dotlačilo tak, aby se krize mohla nafouknout. Vezměte si vývoj v Americe na Wall Street. Tito lidé nejdou protestovat proti konkrétním věcem, jdou po systému. A ten je natolik zkroucený, že se tam jedině nějakým velkým krachem může hnout.

Ti lidé ale říkají, že protestují proti chamtivosti

Úzká malá skupinka, která ovládá majetek a jejich přání vadí asi opravdu nejvíc. Ty protipóly ale byly vždy, asi i ta chamtivost. Třeba u nás si vezměme malou ukázku - jakmile se nějaký politik dostane do funkce, co udělá jako první? Postaví si dům, začne zařizovat byty pro své děti, pro manželku nějaké teplé místo, protože ví, že se ve funkci udrží jen čtyři roky, takže musí hodně nakrást. A to je náš problém, který se v obrazu světového dění prolíná do obrazu našeho. A my, Češi, jsme blbci, že když přijde někdo z venku, tak nekoukáme nalevo napravo a snažíme se z toho urvat co nejvíc. Jako třeba ten Martin Kocourek.

Související TÉMA: Zbohatnutí Kocourkovy matky

Mají to takoví lidé podle vás napsáno ve hvězdách?

U všech těchto lidí, když jsem se koukal na hvězdy, se musí vycházet z jednoho. Co mají dáno do základu, nativní horoskop z hvězdiček. Například Miroslav Kalousek je Střelec, Radek John také. Oba dva jsou  tuláci po cestách, prostě jako střelci. Vodnáři to pak berou a zvedají náladu. Je to zajímavá hra, protože například premiér je Štír. A Štíři jsou moc vytrvalí. Jsou to výborní specialisté ve vědách, v lékařství. Je mezi nimi hodně lidí, kteří jdou za svou představou, kterou si nevynucují mečem, ale svou vytrvalostí. Stejně to platí i o premiérovi.

Takže když to zjednodušíme – Petr Nečas to měl prostě dané ve hvězdách, že bude takovouto vůdčí osobností v zemi?

Tak se to říci nedá. Ta astrologie musí mít někde podnět. Funguje podle ročních období, podle přírodních vlivů. Je to velká hra, která má logiku. Lidé si myslí, že je to věštění, ale ona je to logická úvaha, co může a co nemůže být.

Když jste uvedl, že jste se zabýval astrologií od roku 1966, asi jste v Česku moc velkou konkurenci neměl?

Nebylo nás opravdu mnoho, kolem deseti asi. Vycházeli jsme z určitých možností. Já čerpal z ezoteriky. Byli lidé, kteří měli zase knížky od astrologů z 1. republiky, kde to bylo trochu jinak. Ty osoby se dřív zabývali "budovatelskou astrologií". Například, když nastoupil Hitler, tak astrologové hledali jeho špatné dny, aby ho mohli sesadit. On měl také své astrology, ale když už je nepotřeboval, tak je pak likvidoval.. Stejně jako Stalin. Vážil jsme si kolegy Pavla Turnovského, ten stmeloval všechny proudy. Měl i kontakt na západní větve, takže se k němu dostávaly informace. Je nutné zdůraznit, že astrologie potřebuje k tomu, aby mohla být praktikována, matematiku. Je to dokonce 60 procent matematiky, 30 procent umění a 10 procent intuice. Když něco z toho chybí, nejde to, i když teď už existují dokonce počítačové programy, které dokážou hodně spočítat a astrologovi usnadnit složité výpočty.

Říká se o vás, že jste dvorním astrologem exprimátora Prahy Pavla Béma, je to pravda?

Z dějin máme nezvratné důkazy o tom, že všichni, co nějakým způsobem byli věštci a poradci u dvora královského, tak to nepřežili. Ale například Nostradamus byl chytrý, zabalil to do centurií, a vykladači z toho můžou udělat cokoliv. Že měl představivost, vidiny a postavené všechno na přírodě, je čitelné. Věděl třeba, jak se bránit moru, věděl, že lidé, když nemají výchovu a nevědí, co je hygiena, tak je to s nimi pak těžké. Například proto Židi přežili různé morové epidemie.

Neodpověděl jste však na otázku – chodí si za vámi pro rady pan Bém?

Myslím, že se dá vydedukovat to, že odpověď v těch mých větách je. Z bezpečných důvodů je lépe pro astrologa nemluvit o tom, že se stýká s mocnými. Navíc zachovávám vždy diskrétnost.

Takže se od vás to, zda radíte nějakým politikům asi nedozvím…

Jak jednoho, tak i druhého našeho současného prezidenta znám a znal jsem osobně. Povídali jsme si, dokonce i teď nedávno.

No vida, a povídáte si po telefonu nebo přes emaily, či osobně?

 "Ne, samozřejmě osobně. Poslali pro mě i auto, zájem byl z jejich strany. Například s Václavem Klausem jsem se seznámil přes Livii. Mnohokrát jsme někde něco slavnostně otevírali, zahajovali. Před asi šesti lety jsme se, když se otevíraly Velikonoční trhy, spolu začali bavit. Ona je Štír a těch si já vážím. Takže přes ni jsem se dostal k němu. Pak bylo několik situací, kde vyloženě chtěl znát můj názor. V kontaktu jsem byl i s Milošem Zemanem, dokonce jsem s ním bydlel ve stejném domě. A když už jsem se tak rozpovídal, tak mohu jmenovat ještě dál – ano, setkával jsem se s Bémem, Kaslem.

Na co se vás ptali, asi neprozradíte?

Ne, už jsem se přece zmiňoval o diskrétnosti.

No ale už jste se zmínil o jistém spojení s mocnými, tak aspoň něco poodhalte, prosím, více…

Uznejte, že u těch prezidentů je to takové... Nicméně když hovořím o prezidentu Václavu Klausovi, mohu prozradit, že vždy to byl u něj takový rozhovor, který k ničemu nezavazoval.  Rozhovor o situaci, názorech. A co se týká Pavla Béma, obdivuji ho. Za čas lidé pochopí, že on v té své funkci a konání neviděl peníze, ale něco jiného. On je Rak, a jak je tomuto znamení dáno, bral město Prahu jako rodinu. Proto rozjel i stavbu tunelu Blanka. A věřte, že teprve budoucnost ukáže, jak bylo jeho rozhodnutí  pozitivní.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Alena Hechtová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hoří! Lidé, kteří prodělali covid, se potýkají s dosud nepopsaným postižením čichu

4:43 Hoří! Lidé, kteří prodělali covid, se potýkají s dosud nepopsaným postižením čichu

Únava, vyčerpání, dýchavičnost, ztráta čichu a chuti. To jsou zřejmě nejčastější důsledky po onemocn…