Ať se EU rozpadne raději dřív a s menšími ztrátami, míní senátor

18.12.2011 7:58

Senátor Pavel Eybert (ODS) se na jedné straně domnívá, že by Česko mělo v EU zůstat a s eurozónou spolupracovat, ale zdůrazňuje, že by nemuselo jít hned o finanční spolupráci ve výši devadesáti miliard korun. Má totiž za to, že eurozóna by ke své záchraně potřebovala dostat mnohonásobně větší sumy peněz, než ty, o kterých se mluví dnes, a proto bude lépe, když se eurozóna, jak ji známe dnes, rozpadne.

Ať se EU rozpadne raději dřív a s menšími ztrátami, míní senátor
Foto: senat.cz
Popisek: starosta Chýnova Pavel Eybert (ODS)

Jeden ze čtenářů serveru ParlamentníListy.cz vystupující pod přezdívkou mykeš chtěl od senátora Pavla Eyberta (ODS) slyšet, jak se dívá na záchranu eura na působení Česka v rámci Evropské unie obecně. Přinášíme vám senátorovu odpověď.

Česko ztratilo už 280 miliard

Eybert má za to, že naší zemi členství v EU svědčí, protože můžeme využívat výhod volného pohybu osob, zboží, průmyslu i služeb. V otázce záchrany společné evropské měny je však senátor skeptický. Tvrdí totiž, že podle renomovaných ekonomů by částka potřebná k záchraně eurozóny musela být
desetinásobná té, kterou se předpokládá její získání současně navrženými.

„Osobně se domnívám, že takto se stále valí problém před eurozónou, ale i před celou EU. Otázkou je, zdali není lepší, když dojde k nějakému typu "rozpadu" eurozóny teď s menším následným třeskem, než když budeme ještě nějaký čas problémy tlačit před sebou a na konci pak bude o to větší
třesk pro všechny,“ píše Eybert. Dalšímu prohlubování evropské integrace však senátor příliš nefandí a tvrdí, že naše země má z podobnými integračními pokusy neblahé zkušenosti z minulosti.

K otázce posílání peněz Mezinárodnímu měnovému fondu potažmo Bruselu Eybert říká, že je kus pravdy na tom, že by se Česko mělo na nějaké formě spolupráce s eurozónou podílet. Dodává však, že pokud to bude pomoc finanční, nemuselo by jít hned o devadesát miliard korun, ale o částku nižší. Na závěr senátor připomíná, že Česká republika už vlivem nestability eurozóny, ale také USA, na svých devizových rezervách ztratila cca 280 miliard korun.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

Co čekáte od Putina?

A myslíte, že se Švédsko a Finsko stanou členy NATO nebo kdo-co tomu podle vás zabrání? Co třeba Turecko? A kdyby se stalo členem, Putin už avizoval, že by to nenechal bez reakce, a že by byla ostrá, i když nechápu proč. Kdyby byly jejich vztahy tak dobré, jak tvrdí, tak proč se plést do vnitřních ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bývalý advokát Ivo Rittiga prý chce do jiné věznice. Na Ruzyni je to špatné

14:42 Bývalý advokát Ivo Rittiga prý chce do jiné věznice. Na Ruzyni je to špatné

Advokát David Michal byl v únoru letošního roku soudem poslán na šest let do vězení z důvodů krácení…