Ať se EU rozpadne raději dřív a s menšími ztrátami, míní senátor

18.12.2011 7:58

Senátor Pavel Eybert (ODS) se na jedné straně domnívá, že by Česko mělo v EU zůstat a s eurozónou spolupracovat, ale zdůrazňuje, že by nemuselo jít hned o finanční spolupráci ve výši devadesáti miliard korun. Má totiž za to, že eurozóna by ke své záchraně potřebovala dostat mnohonásobně větší sumy peněz, než ty, o kterých se mluví dnes, a proto bude lépe, když se eurozóna, jak ji známe dnes, rozpadne.

Ať se EU rozpadne raději dřív a s menšími ztrátami, míní senátor
Foto: senat.cz
Popisek: starosta Chýnova Pavel Eybert (ODS)

Jeden ze čtenářů serveru ParlamentníListy.cz vystupující pod přezdívkou mykeš chtěl od senátora Pavla Eyberta (ODS) slyšet, jak se dívá na záchranu eura na působení Česka v rámci Evropské unie obecně. Přinášíme vám senátorovu odpověď.

Česko ztratilo už 280 miliard

Eybert má za to, že naší zemi členství v EU svědčí, protože můžeme využívat výhod volného pohybu osob, zboží, průmyslu i služeb. V otázce záchrany společné evropské měny je však senátor skeptický. Tvrdí totiž, že podle renomovaných ekonomů by částka potřebná k záchraně eurozóny musela být
desetinásobná té, kterou se předpokládá její získání současně navrženými.

„Osobně se domnívám, že takto se stále valí problém před eurozónou, ale i před celou EU. Otázkou je, zdali není lepší, když dojde k nějakému typu "rozpadu" eurozóny teď s menším následným třeskem, než když budeme ještě nějaký čas problémy tlačit před sebou a na konci pak bude o to větší
třesk pro všechny,“ píše Eybert. Dalšímu prohlubování evropské integrace však senátor příliš nefandí a tvrdí, že naše země má z podobnými integračními pokusy neblahé zkušenosti z minulosti.

K otázce posílání peněz Mezinárodnímu měnovému fondu potažmo Bruselu Eybert říká, že je kus pravdy na tom, že by se Česko mělo na nějaké formě spolupráce s eurozónou podílet. Dodává však, že pokud to bude pomoc finanční, nemuselo by jít hned o devadesát miliard korun, ale o částku nižší. Na závěr senátor připomíná, že Česká republika už vlivem nestability eurozóny, ale také USA, na svých devizových rezervách ztratila cca 280 miliard korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Obránci zvířat: Rok po zveřejnění záběrů z klecových chovů

12:46 Obránci zvířat: Rok po zveřejnění záběrů z klecových chovů

V červnu 2018 zveřejnil spolek OBRAZ – Obránci zvířat investigativní záběry ze čtyř českých klecovýc…