První, kdo se rozhodl uctít památku zesnulého exprezidenta České a Československé republiky Václava Havla byl polský Gdaňsk, kde Třídu nesoucí jeho jméno slavnostně otevřeli již pár dní po exprezidentově úmrtí. Na počest Václava Havla pojmenují v Litoměřicích park, V Děčíně a v Paříži knihovnu a celá řada obcí jako Frýdek-Místek či Český Těšín nabízí ulice. Podobné iniciativy lze očekávat i v následující době, nicméně recesistům je to pořád málo.
„Vážení přátelé, tato iniciativa znamená definitivní konec nesmyslným dohadům o přejmenování kdejaké kadibudky jménem Václava Havla. Jméno Václava Havla musí nést něco majestátního, co bude navždy a věčně přesahovat životy nás běžných smrtelníků a to je prezidentský úřad! Proto požadujeme okamžité přejmenování Václava Klause na Václava Havla! Proto apelujeme na parlament, aby přijal zákon, aby každý budoucí prezident České republiky byl automaticky přejmenován na Václava Havla. Tímto způsobem pravda a láska navždy zvítězí nad lží a nenávistí, tak jak o to Václav Havel celý život usiloval,“ stojí v úvodníku petice.
Podle ekologického aktivisty a bývalého člena Strany zelených Stanislava Pence recese do politiky a do světového myšlení určitě patří. „ Nejde o to, že by Václav Klaus, ale také každý prezident musel zaplatit tisíc korun za přejmenování, ale jde o naklonování Havlových myšlenek do současných politiků, kterým povětšinou chybí,“ glosuje pro ParlamentníListy.cz s nadsázkou Penc. Podle něj by změna jména měla být doprovázena i tím, aby prezident hájil skutečné zájmy ČR a nemohl lhát.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Kozdera