Babiš má utlimátum od spolupracovníka: Buď já, nebo tvá politika

05.02.2012 9:39

Významný mediální podporovatel podnikatele Andreje Babiše a zároveň spolubojovník proti korupci se vyslovil proti Babišovým politickým ambicím. Dal mu zcela jasně na výběr, buď budou společně bojovat proti korupci, nebo může Babiš vstoupit do politiky, ovšem už bez něho.

Babiš má utlimátum od spolupracovníka: Buď já, nebo tvá politika
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Nadační fond proti korupci matematika Karla Janečka a hnutí ANO 2011 podnikatele Andreje Babiše se vzájemně mediálně podporují ve svých protikorupčních aktivitách. Nyní ovšem Janeček vyslovil pro další spolupráci podmínku, která velmi pravděpodobně zkříží Babišovy plány.

„Pokud Andrej Babiš přetransformuje své hnutí na politickou stranu, tak Nadační fond končí s jeho podporou,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Karel Janeček. Podle něj je současná podpora založena na Babišových protikorupčních aktivitách, o vstupu do politiky nebyla při navazování spolupráce řeč.

Anketa

Funguje podle Vás NFPK účelově

65%
35%
hlasovalo: 304 lidí

„Ano 2011 nebude politickou stranou a které osobnosti nebo subjekty bude pan Janeček podporovat je jen na jeho zvážení, já to plně respektuji,“ reagoval na Janečkova slova redakci Babiš. Jeho tvrzení o zachování hnutí ve stávající podobě je však trochu v rozporu s předešlými. Babiš totiž shání kandidáty do podzimních senátních voleb a na facebooku hledá manažery pro regionální organizace.

Má šance?

Přestože většina redakcí oslovených politologů přirovnáva podnikatelovy politické tendence k Věcem veřejným II., avšak najdou se i tací, kteří jej neodepisují. Například podle politologa Bohumila Doležala má majitel Agrofertu slušné šance v senátních volbách uspět. Vyloučen prý ani není případný Babišův vstup do sněmovny po volbách za dva a půl roku. „Má populární témata, o nichž se nyní hovoří, boj s korupcí je jen jedno z nich,“ uvedl v minulosti pro ParlamentníListy.cz Doležal.

Jen o korupci mluví, kritizují Babiše

Babišovi je opozicí vytýkáno, že na rozdíl od NFPK, jenž disponuje exšéfem rozvědky investigativcem Karlem Randákem a důmyslným softwarem pro odhalování kontaktů, nemá prostředky na odhalování korupce a dokáže prý jen o ní mluvit.

Přesto, nebo snad právě proto získal před dvěma měsíci do týmu Agrofertu posilu - náměstka protikorupční policie Jiřího Veselého. Přestože Veselý má povědomí o všech současných kauzách a vyniká investigativními znalostmi, jeho náplň práce má být údajně jiná. "Pan Veselý bude zastřešovat kontrolu a prověřování zaměstnanců bezpečnostních agentur, ale bude také kupříkladu řešit případné fraudy (finanční úniky, pozn. red.) top managerů," uvedl před časem pro ParlamentníListy.cz personální ředitel Agrofertu a mimo jiné člen užšího vedení ANO2011 Daniel Rubeš. Babiš si spolupráci s Veselým velmi pochvaluje. Naproti tomu policejní prezident Petr Lessy považuje Veselého odchod za ránu pro policii, neboť náměstek disponuje stejnými informacemi z vyšetřování jako samotný šéf ÚOKFK.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Pavel Kozdera

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rána ČT, která chce přidat. Od Křečka i z Fialovy koalice

12:48 Rána ČT, která chce přidat. Od Křečka i z Fialovy koalice

Od posledního stanovení poplatků uplynula dlouhá doba, uvědomuje si ombudsman Stanislav Křeček při r…