Bendl chce zjednodušit život zemědělcům. Uleví jim od byrokracie

7. 11. 2011 12:17

Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) chce z předpisů ve svém rezortu odstranit vše, co je v nich nad rámec evropské legislativy. Ministerstvo zemědělství to dnes uvedlo v tiskové zprávě. Bendl plánuje sloučit některé rezortní organizace, zefektivnit tak jejich činnost a ulevit zemědělcům, kteří si dlouhodobě stěžují na přebujelou byrokracii. Zjednodušování předpisů a slučování úřadů v odvětví patřilo mezi priority také u Bendlova předchůdce na MZe Ivana Fuksy (ODS).

Bendl chce zjednodušit život zemědělcům. Uleví jim od byrokracie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Bendl
reklama

Farmáři si dlouhodobě stěžují mimo jiné na to, že čeští úředníci jsou při přejímání unijní legislativy často "papežštější než papež" a po farmářích vyžadují přísnější plnění předpisů, než ukládá Evropská unie. 

Bendl se shoduje s Fuksou

"Jsem přesvědčen, že naším společným zájmem je nemučit zemědělce nadbytečnými povinnostmi a požadavky, zvláště pokud podobné nejsou kladeny na jejich zahraniční konkurenty, řekl Bendl. "Proto budu usilovat o to, aby z právních předpisů a jimi vyvolaných administrativních procedur bylo odstraněno všechno, co od nás evropská legislativa nevyžaduje, co jsme si vymysleli sami na sebe," dodal. 

Tiskovou zprávu čtěte ZDE.

Bendl se minulý týden sešel se členy takzvané Antibyrokratické komise MZe, jimiž jsou zástupci jednotlivých zemědělských nevládních organizací. Komise upozorňuje úřad na podle ní zbytečné předpisy v odvětví. Během jednání z úst zemědělců zaznělo, že je nejvíce tíží především velké množství kontrol. Ty prý navíc bývají koncentrované do stejného časového období a farmáře někdy kontroluje i několik organizací najednou. Ministr členům komise řekl, že plánuje sloučit některé úřady. 

Bendlův předchůdce na ministerstvu Fuksa loni v září uvedl, že chce v nadcházejících třech letech postupně sloučit bezmála dvě desítky úřadů ve svém resortu do dvou nových subjektů a zároveň hodlá redukovat přebujelou agrární legislativu. Podle mluvčí MZe Kateřiny Böhmové není zatím jasné, do jaké míry budou konkrétní Bendlovy představy podobné Fuksovým. "Ty základní parametry by mohly být stejné," řekla.

Dále čtěte:
Personální změny v Lesy ČR nevylučuji, konstatoval ministr Bendl
Nerad bych, abychom měli nálepku potížistů mezi regiony, říká Bendl

Bendl možná zruší tendr v Lesích ČR, který Fuksa obhajoval

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Středočeské inovační centrum: Středočeské firmy mohou opět získat podporu na inovace a marketing

22:11 Středočeské inovační centrum: Středočeské firmy mohou opět získat podporu na inovace a marketing

Přes 36 milionů korun během 4 let investoval Středočeský kraj do zvýšení konkurenceschopnosti 143 m…