Budeme se pořád uskromňovat, varuje Keller

28.11.2011 11:14

Začalo to Řeckem. Nad poměry si ale žila také Itálie pod vedením Silvia Berlusconiho, Španělsko s vládou socialistů nebo Portugalsko. Vysvětlením bylo, že si tyto státy s nižším ekonomickým výkonem nemohly dovolit dále financovat ani relativně skrovný sociální stát. Do potíží se ale může dostat také Belgie, Francie nebo Německo, i když patří mezi vyspělé ekonomiky. Píše sociolog Jan Keller v deníku Právo.

Budeme se pořád uskromňovat, varuje Keller
Foto: Archiv
Popisek: Sociolog Jan Keller
reklama
Nejvyspělejší kapitalistické ekonomiky, které od skončení druhé světové války neustále rostly a několikrát za tu dobu znásobily své bohatství, nejsou schopny financovat bez velkých schodků chod státu, ani veřejný sektor se službami.

Německo už deset let uplatňuje úspornou politiku, přesto si očividně žije nad poměry

Kapitalismus dnes tedy neumožňuje uspokojovat potřeby, které on sám nedávno považoval za běžnou součást civilizovaného života. Ve státech, které byly naším vzorem, není dostatek peněz na věci, na které bylo před lety.

Keller znovu na příkladu Německa uvádí, že se zde už deset let uplatňuje velmi úsporná politika. Platy většiny zaměstnanců stagnují nebo poklesly, sociální programy jsou kráceny. „Přesto si i Německo jako nejvýkonnější, technologicky nejmodernější a exportně nejúspěšnější evropská země žije podle všeho zoufale nad poměry," píše sociolog v deníku Právo.

Uskromňovat se budeme napořád

Jak tedy zachránit nejblahobytnější ekonomický systém všech dob? Možná bude potřeba se uskromnit na úroveň osmdesátých let nebo žít skromněji než za dob tzv. reálného socialismu.

„Jak dlouho se budeme muset uskromňovat, aby systém mohl fungovat normálně? Přece už napořád. Jinak bychom se opět trestuhodně zadlužili," obává se Keller v Právu.

Více názorů profesora Jana Kellera ČTĚTE ZDE

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pochcípáme.“ Cizinci prskají, cizinci jezdí. Kraj „h*ven a bordelu“, kde místní jen zaplakali

7:23 „Pochcípáme.“ Cizinci prskají, cizinci jezdí. Kraj „h*ven a bordelu“, kde místní jen zaplakali

REPORTÁŽ Tady se točily marky, pak eura. Kamioňáci kupovali a dávali práci, hotel měl plno. Teď? Kam…