Jandák pokosil pravdoláskaře za Putnu. Teď mu to tvrdě vrátil Hvížďala

21.05.2013 18:08

Kauza kolem vysokoškolského pedagoga Martina C. Putny do jisté míry rozesmála poslance Vítězslava Jandáka (ČSSD). Míní totiž, že média nemají o čem psát, a tak vyrobila problém z něčeho, co není. Jenže s tím rozhodně nesouhlasí publicista Karel Hvížďala. „V okamžiku, kdy hlava státu odmítá respektovat zákon, tak se o tom musí mluvit,“ tvrdí Hvížďala pro ParlamentníListy.cz.

Jandák pokosil pravdoláskaře za Putnu. Teď mu to tvrdě vrátil Hvížďala
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Karel Hvížďala
reklama

Mediální scénou hýbe problém Martina C. Putny, jehož odmítl prezident Miloš Zeman jmenovat profesorem. Krok prezidenta kritizovali již kromě akademiků i představitelé ODS, TOP 09, ČSSD a LIDEM, a přidali se dokonce i studenti. Zemanův postoj pak pěkně rozvášnil také některé umělce.

Anketa

Dělá Zeman dobře, když blokuje jmenování profesora Putny?

63%
37%
hlasovalo: 18135 lidí

Pro ParlamentníListy.cz se vyjádřil k tématu i sociálně demokratický poslanec Vítězslav Jandák. A řekl několik pěkně peprných slov na konto „zbytečné kauzy“, kterou prý vyrobili novináři, přičemž ani nějaký výrazný problém v této věci v podstatě neexistuje.

„Asi nemají média o čem psát a vysílat, protože dělají problém z něčeho, kde není. Prostě právo prezidenta je jmenovat soudce, profesory, velvyslance, nebo je také nejmenovat. Já rovněž hlasuji proti některým zákonům, ty jsou pak přijaty, ale i já je musím dodržovat. Tomu se říká demokracie. Za to lidi v Česku bojovali. Tak si musíme rozmyslet, co chceme,“ zmínil Jandák.

„Jde o to, že tohle není o Putnovi, ani Zemanovi. Je to o Ústavě a je to o demokracii… Je to i o tom, že média vytvoří z nějaké nepodstatné věci obrovskou kauzu a tu živí. A takzvaní pravdoláskaři se spojí a začnou to přiživovat a ohánějí se vším možným. Ohánějí se demokracií, přičemž ale ji sami popírají. Už tím, co dělají a co říkají,“ pronesl také Jandák na konto pseudokauzy.

Jandák: On si to právo uzurpuje

K samotné osobě pedagoga pak zmínil, že činí protidemokraticky, když si takzvaně uzurpuje právo, že „mne prezident musí jmenovat“.

Jenže slova Jandáka naopak rozvášnila novináře, publicistu a spisovatele Karla Hvížďalu. „V okamžiku, kdy hlava státu odmítá respektovat zákon, tak se o tom musí mluvit,“ řekl pro ParlamentníListy.cz Hvížďala k připomínce Jandáka, že celý problém vyrobila média.

Hvížďala oproti Jandákovi naopak míní, že si Martin C. Putna nic neuzurpuje. „Pan Putna si může říkat, co chce, a má na to ve svobodné zemi právo jako vy i já. Ale v okamžiku, kdy je navržen, tak se také musí postupovat podle zákona o vysokých školách a o jmenování profesorů - tam ovšem nemá prezident žádné jiné pravomoci. On jen stvrzuje. Slova pana Jandáka tak jsou naprosté matení veřejnosti. Prezident může totiž jmenovat jenom ty lidi, kteří jsou uvedeni v článku 62 Ústavy. Všechno ostatní jen stvrzuje,“ namítl dále novinář.

Slova Jandáka jsou matoucí

Podle něj je totiž jedna věc pravomoci prezidenta – a ty podle jeho soudu Miloš Zeman překračuje v mnoha směrech – a druhá věc je samotné jmenování Putny profesorem.

„Jenže to je věc zákona, tam není žádný problém, neboť tady funguje prezident jenom jako 'notář'. Nemá tedy tady jmenovací pravomoc. Takže toto vyjádření exministra Jandáka je naprosto matoucí,“ řekl Hvížďala.

Aby bylo všem jasné, že nemluví jen tak do větru, vytáhl Ústavu ČR a citoval k věci z ní.

„Ten spor o pravomoci (prezidenta) je spojen s články 63 a 62 naší Ústavy a tam je to velice přesně řečeno. Podle článku 62 prezident jmenuje předsedy a místopředsedy Nejvyššího soudu, Ústavního soudu a se souhlasem Senátu jmenuje soudce. U ostatních všech pravomocí jen podpisem stvrzuje rozhodnutí vlády. Tak tomu je proto, že podle české Ústavy je český prezident nezodpovědný ze své funkce. Proto za všechna jeho akta musí někdo zodpovídat. To je ten rozdíl mezi královstvím a parlamentní demokracií,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Hvížďala a připomněl, že na začátku Ústavy je také řečeno, že lid je zdrojem veškeré státní moci.

U Zemana to dostává nejabsurdnější rozměry

„Prezident Zeman tedy nemůže rozhodovat podle sebe, ale jako nejvyšší představitel 'stvrzuje v té nejvyšší státní hiearchii'. Všichni prezidenti se to ale snažili nějak obcházet, jenže u Zemana to dostává nejabsurdnější rozměry. Nejde tedy - jak se neustále tvrdí - o výklad Ústavy, tady jde o znění Ústavy, a to je velice jasné. To vše ostatní kolem toho jsou tak jenom takové blamáže či ohlupování, či chcete-li oblbování lidu, který se takovými věcmi nemá čas zabývat,“ poznamenal.

Hvížďalu ale zcela vykolejila slova Jandáka o tom, že v kauzičce hrají velkou roli tzv. pravdoláskaři, kteří mají pocit, že je demokracii ubližováno.

„Pravdoláskaři měli vždy své guru. Teď je to asi pan Putna. Já ho neznám. Možná je to vynikající profesor, nevím, neznám ho. Ale jedno je jisté, všichni o tom mluví, všichni radí, všechny je slyšet, jen Putnu slyšet není. Všichni chtěli vládu demokracie, parlamentní demokracii, a když ji mají, stěžují si. Co tedy vlastně chceme, víme to?“ uvedl totiž Jandák.

„To jsou zmatečné žvásty. To je naprostá hloupost. My musíme dodržovat pravidla hry, a ta jsou v případě jmenování profesorů úplně jasná. Tady není tak žádný prostor. Toto jsou jen dezinformační řeči. To je vše,“ pronesl na konto Jandáka Hvížďala.

Je irelevantní, co já o Putnovi soudím

Nakonec se i on přiznal, že Martina C. Putnu osobně zná.

„Ovšem kamarádi nejsme. Co já ale o panu Putnovi soudím, to je v podstatě irelevantní. Já samozřejmě znám jeho knihy, četl jsem třeba jeho knihu o Václavu Havlovi, a ta je velice fundovaná a dobře napsaná. Tady je ale důležitá akademická rada. A ta když ho vybrala a podle ní pan Putna naplňuje kritéria jmenování profesorem, tak je tady tečka. Co si my o tom myslíme já nebo pan Jandák, to je úplně jedno! Zodpovědnost v tomto případě mají ti, co ho navrhují. No a jestliže se pan Putna někde zúčastní pochodu Prague Pride s transparentem v ruce, to jsou jeho soukromé věci, a to nepatří podle zákona mezi kritéria, podle kterých jsou profesoři vybíráni. My ani nesmíme připustit takovéto 'blábolení' kolem toho,“ uzavřel své hodnocení pro ParlamentníListy.cz Hvížďala.

Námitky sdělí Zeman na tiskovce

Prezident Miloš Zeman během úterka uvedl, že prozatím k Putnově profesuře řekl vše. „Vzhledem k tomu, že se budu vyjadřovat k této otázce zítra (ve středu) na tiskové konferenci s ministrem školství, nechte se překvapit, co na této tiskové konferenci oba dva řekneme," dodal k tomu prezident, který vyjádřil rezervovaný postoj ke jmenování Putny profesorem minulý týden, přestože akademik splnil veškeré podmínky a podpořila jej i vědecká rada Univerzity Karlovy.

Zeman pak v pondělí odmítl, že by neudělit Putnovi profesuru bylo motivováno Putnovými postoji vyjadřovanými v prezidentské kampani. Také zavrtěl hlavou na to, že by blokoval jmenování Putny profesorem kvůli jeho sexuální orientaci. Vadí mu ale transparent, který Putna nesl na festivalu Prague Pride.

„Plně respektuji právo na sexuální orientaci. Ale něco jiného je právo na sexuální orientaci, a jak už jsem řekl, něco jiného je pochodovat po Praze s nápisem, cituji: Katolické buzny zdraví Bátoru," řekl Zeman.

Putna nesl transparent s oním nápisem „Katolické buzny zdraví Bátoru“ v loňském roce při pochodu homosexuálů Prague Pride.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Olga Böhmová
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Technická univerzita Liberec: Fakulta umění a architektury oslavila 25 let

7:34 Technická univerzita Liberec: Fakulta umění a architektury oslavila 25 let

Prezentace prací nejúspěšnějších absolventů i vyhlášení vítězů studentské soutěže Ještěd f kleci. T…