Je to tu: Žalobce žádá vydání Petra Nečase

8. 7. 2013 12:09

Kancelář předsedkyně Poslanecké sněmovny oznámila, že olomoucký státní zástupce Ivo Ištvan požádal o vydání premiéra v demisi Petra Nečase k trestnímu stíhání. Informuje o tom Česká televize.

Je to tu: Žalobce žádá vydání Petra Nečase
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Nečas
reklama

Žádost souvisí s kauzou bývalé šéfky jeho kabinetu Jany Nagyové. Nečas podle policie slíbil trojici tehdejších poslanců ODS úplatek za to, že složí poslanecký mandát, a údajně také zajistil jeho poskytnutí. O této žádosti rozhodne sněmovna na své první následující schůzi, sdělila ČTK předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

Němcová obdržela Ištvanovu žádost dnes dopoledne. Nyní ji projedná mandátový a imunitní výbor, který doporučí Nečase buď vydat nebo nevydat ke stíhání. Následně bude hlasovat sněmovna. ODS už před časem avizovala, že bude proti případnému vydání Nečase. Ištvan je šéfem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které kauzy kolem Nagyové dozoruje.

Nečas v minulých dnech odstoupil z funkce předsedy vlády i z čela ODS. Podle policie sám figuruje v kauze údajné politické korupce. Do druhého případu - nelegálního sledování s využitím vojenských zpravodajců - podle dostupných informací zapojen není. Ve vazbě je v této dvojici případů nyní sedm z osmi obviněných. 

Vše k tématu vydání Nečase

Sám Nečas tvrdí, že žádná dohoda o rezignaci rebelujících poslanců ODS na jejich poslanecké mandáty výměnou za jiné funkce uzavřena nebyla. Proto mu není jasné, proč a z čeho by měl být obviněný. "Všechny doposud známé informace stále více ukazují, že se v celé kauze jedná o kriminalizaci politických rozhodnutí a politických kroků. Tento postup odmítám, považuji ho za nepřijatelný a nehodlám se mu podvolit," zdůraznil.

Němcová: Žádost je pro mě velké překvapení

Žádost o vydání Nečase k trestnímu stíhání doručil do Sněmovny vrchní státní zástupce Ivo Ištván. „Dostavil se doktor Ivo Ištván osobně do Sněmovny, v 10.51 mi předal žádost o vydání doktora Petra Nečase k trestnímu stíhání. Já jsem tuto žádost postoupila tak, jak mi zákon o jednacím řádu ukládá, mandátovému a imunitnímu výboru,“ informovala novináře Němcová.

Němcová zároveň vyjádřila nad žádostí velký údiv. „Jsem překvapená proto, že žádné nové informace během tří týdnů nevyvstaly, pokud policie měla důvody pro jeho vydání, mohla tak učinit už dřív,“ uvedla v rozhovoru pro Českou televizi.

Časovost přitom podle jejího názoru hraje v podobných aférách velkou roli. „Zdá se mi, že všechny kauzy jsou propleteny dohromady, ale nikdo není schopen je rozplést. Situace je pro mě naprosto nepřehledná a myslím si, že v tom nejsem sama,“ dodala.

Zda bude hlasovat pro Nečasovo vydání, zatím odmítla sdělit. Dokud totiž nebude obeznámena s obsahem spisu, jednalo by se podle ní o čiré spekulace. Pokud ale nebude obsahovat jasný důkaz o korupčním chování premiéra v demisi, svou ruku pro jeho vydání prý nezvedne.

Vidím bude hlasovat proti vydání

Někteří poslanci už však mají ve svém rozhodování jasno. "Budeme se o tom bavit na klubu. Já osobně ale budu proti," uvedl člen výboru a poslanec ODS Jan Vidím pro server Aktuálně.cz.

Grémium ODS vydalo stanovisko, že pakliže se žádost o vydání týká přidělování "trafik" bývalým rebelům ODS, strana ji nepodpoří. Odstupující ministr financí Miroslav Kalousek rovněž sdělil, že pakliže se žádost o vydání týká politických dohod, nepodpoří ji. "Pokud to skutečně bude tento důvod, tak určitě nebudu hlasovat pro vydání," sdělil Novinkám.cz.

Předseda poslanců za TOP 09 Petr Gazdík okomentoval žádost o Nečasovo vydání opatrněji. "Budeme se řídit doporučením mandátového a imunitního výboru, zatím máme strašně málo informací o celém případu a ani nevíme, proč konkrétně státní zástupce žádá o vydání Petra Nečase a zda má nějaký průlomový důkaz. Ale i kdybychom ho nevydali, nevidím to jako zásadní problém: Zrušili jsme doživotní imunitu, po jedenácti měsících tedy policie může klidně začít vyšetřovat i Petra Nečase,“ sdělil.

Prohlášení Petra Nečase:

Žádost vrchního státního zástupce Ivo Ištvana o vydání považuji za očekávatelné vyústění kauzy s údajným uplácením poslanců. Přesto musím trvat na tom, že politické dohody nelze považovat za trestnou činnost, protože by se musely týkat mnoha jiných analogických případů v minulosti i současnosti. Navíc žádná dohoda o výměně rezignace na poslanecký mandát za funkce uzavřena nebyla. Proto mi není jasné, proč a z čeho bych měl být obviněný.

Všechny doposud známé informace stále více ukazují, že se v celé kauze jedná o kriminalizaci politických rozhodnutí a politických kroků. Tento postup odmítám, považuji ho za nepřijatelný a nehodlám se mu podvolit.

Jsem připravený se plně obhájit před orgány činnými v trestním řízení i před Poslaneckou sněmovnou, která se bude žádostí zabývat.

Sdělení kanceláře předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové:

Dnes 8. července 2013 v 10:51 obdržela předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR Miroslava Němcová žádost vrchního státního zástupce JUDr. Ivo Ištvana o vyslovení souhlasu Poslanecké sněmovny k trestnímu stíhání poslance RNDr. Petra Nečase, a to ve smyslu čl. 27 odst. 4 Ústavy a § 12 zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, ve znění pozdějších předpisů. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová dle § 12 odst. 2 jednacího řádu PSP ČR postoupila žádost mandátovému a imunitnímu výboru. Výbor po projednání podá zprávu s doporučením dalšího postupu (vydání či nevydání) pro sněmovnu. O této žádosti rozhodne sněmovna na své první následující schůzi.

Vše ke kauze Nagyová ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hoří! Lidé, kteří prodělali covid, se potýkají s dosud nepopsaným postižením čichu

4:43 Hoří! Lidé, kteří prodělali covid, se potýkají s dosud nepopsaným postižením čichu

Únava, vyčerpání, dýchavičnost, ztráta čichu a chuti. To jsou zřejmě nejčastější důsledky po onemocn…