John (VV): Utrpení nemocných je třeba zmírnit. Jsme pro legalizaci konopí

25.10.2011 7:33

Věci veřejné uzavřely další referendovou otázku. Drtivá většina (92,07 %) hlasujících véčkařů se v referendu vyslovila kladně k zamýšlenému povolení užívání konopí a jeho extraktů pro lékařské účely.

John (VV): Utrpení nemocných je třeba zmírnit. Jsme pro legalizaci konopí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Věcí veřejných Radek John
reklama

Otázka referenda zněla: „Jste pro legalizaci konopí pro léčebné účely?"

ANO: 92,07 % NE: 7,93 %

Otázka povolení užívání konopí pro lékařské účely je momentálně velmi aktuální, protože povolení této metody vážně zvažuje vláda.

K legalizaci konopí pro léčebné účely se pozitivně staví i lékař a místopředseda Zdravotního výboru Poslanecké sněmovny Jiří Štětina: „Velmi vítám, že se konečně podařilo nastartovat proces, na jehož konci může být legalizace konopí k léčebným účelům. Je zřejmé, že je třeba určit instituci, která bude pěstování konopí pro účely výzkumu a léčby kontrolovat a zamezí jeho distribuci na černý trh."

Předseda VV Radek John k aktuálnímu společenskému tématu doplnil: „Před skutečností, že marihuana může pomáhat zmírňovat následky některých nemocí, strkali čeští politici i celé ministerstvo zdravotnictví dlouhá léta hlavu do písku. Z ignorance nebo zbabělosti? To už je jedno." Podle Radka Johna je ale třeba upozornit, že nejde v žádném případě o legalizaci marihuany pro rekreační účely. „Odborníci navrhují, aby marihuana pro léčebné účely byla pěstována za přísné kontroly čistoty a koncentrace THC, nikoliv v domácnostech, kde nikdo netuší, jaké množství účinné látky obsahuje," vysvětlil John.

Podle expertů by měly být léky vyráběny za přísného dohledu a nemocným je mohli předepisovat specializovaní lékaři na konkrétní státem určené diagnózy. K dispozici by pak byly ve specializovaných lékárnách.

„Nikdo asi nebude zpochybňovat, že je třeba využít každé možnosti jak zmírnit utrpení nemocných. Před námi stojí jedna z nich," doplnil předseda Radek John.

Oba představitelé VV se inspirovali izraelským modelem, za kterým jsou dlouholeté zkušenosti. Jedná se o systém několika málo licencovaných pěstitelů konopí a několika lékařů, kteří léky z něj smějí předepsat registrovaným pacientům na konkrétní diagnózu. Lidé si pak tato léčiva v několika uzákoněných formách vyzvedávají ve vybraných lékárnách, čímž je minimalizováno riziko zneužití medikamentů.

Dále čtěte:
Němcová (ODS): Aktivně podporuji legalizaci konopí k léčebným účelům 
Ministr Dobeš: Za koho se má české školství skutečně stydět? Za mě, či za kuřáka marihuany Lišku?

##PROFIL 1237##

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Veciverejne.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Obrovský skandál a zatýkání na Slovensku týkající se PENTY. U jejich firmy se fotil i Kalousek

4:40 Obrovský skandál a zatýkání na Slovensku týkající se PENTY. U jejich firmy se fotil i Kalousek

Slovenská Národní kriminální agentura, obdoba bývalé české ÚOOZ, v úterý odpoledne zadržela čelného …