Kalousek je starý hrubián, hlásila Peake ve sněmovně. A jiné slavné výroky

23.12.2012 15:21

V letošním roce na schůzích Poslanecké sněmovny opět zazněla řada zajímavých a úsměvných výroků. Za připomenutí stojí třeba „Kalousek je starý hrubián“ nebo „To je prostě chlívek“ či tvrzení, že opozice „sedí na sudu s prachem a škrtá sirkami“.

Kalousek je starý hrubián, hlásila Peake ve sněmovně. A jiné slavné výroky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pár fotografií ze zasedání sněmovny

V červnu sněmovna v prvním čtení schválila vládní návrh na zvýšení sazeb daně z přidané hodnoty o procento na 15 a 21 procent. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) tehdy na adresu předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky prohlásil: "My přicházíme se zprávami, které nás netěší. Proto také nemám důvod říkat je z tohoto řečniště s rozjařeným úsměvem, zvláště když se přitom dívám na vás. To už jako všeho moc škodí."

Kalousek je starý hrubián

V červenci, když se řešil telefonát ministra financí policejnímu prezidentovi Petru Lessymu, vzkázala vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM): "Já dobře vím, že Miroslav Kalousek je starý hrubián, a kdo je z toho teď překvapen, tak zřejmě včera spadl z Marsu."

Během roku opozice mnohokrát kritizovala vládní kroky, samotnou vládu nebo průběh schvalování reforem. Tohle řekl Bohuslav Sobotka o schodku na důchodovém účtu: "Propad, rozklad, chaos. To je výsledek šesti let pravicové vlády."

Vy tam snad budete sedět, doku vás z židlí nevynesou

Legitimitu vládnutí častokrát napadli komunisté. Jejich předseda Vojtěch Filp v březnu Nečasově kabinetu vytkl: "Vy jste schopni sedět na těch židlích, dokud vás z nich nevynesou."

Premiér ale svou vládu sveřepě bránil. Když se opozice neúspěšně pokusila svrhnout jeho kabinet, okomentoval její snahu: "Hraje si s ohněm jako malé dítě, které sedí na sudu s prachem a škrtá sirkami."

Klíšťata a odcházení rychlostí pikosekund

Vládní koalice v novém složení poté, co se rozdělily Věci veřejné, ale v dubnu sama požádala o důvěru. Poslanec David Rath tehdy platformu kolem Karolíny Peake označil za klíšťata.

Lubomír Zaorálek (ČSSD) vyslovil přání, aby vláda zmizela jako pára nad hrncem: "Já sám bych nejraději řekl, že úplně nejlépe by bylo, kdyby pan premiér Nečas i pan Kalousek si vzali všechny své pány Dobeše, Bárty i pana Klause a někam šli možná rychlostí pikosekund."

Poslanci kolem rebelující Peake jsou krysy, které prchly na Titanic

Adam Rykala z ČSSD popsal rozdělení Věcí veřejných takto: "Poslanci kolem rebelující Karolíny Peake opustili Věci veřejné jako krysy, které prchají z potápějící se lodě, jen ještě nevědí, že přestoupili na loď s názvem Titanic."

Dění v Poslanecké sněmovně shrnul Josef Novotný z VV: "Sněmovna je skutečně po těch dvaceti letech zkušeností z politiky hnojem. To je prostě chlívek."

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Děte už do pí*i, chápete, do p**i!“ Politik ODS se rozzlobil. Ptali jsme se na dotace kolem předsedy Fialy. Tady další várka zjištění

5:00 „Děte už do pí*i, chápete, do p**i!“ Politik ODS se rozzlobil. Ptali jsme se na dotace kolem předsedy Fialy. Tady další várka zjištění

ParlamentníListy.cz mají letité kontakty na některé zástupce ODS v Brně. Spojuje je postava muže z š…