Drsná ekonomická realita nutí stát hledat úspory, kde se dá. Jednou z možností je ponechat v budoucnu důchody ve výši, jaké jsou, bez ohledu na vývoj inflace a růst reálné mzdy. Podle časopisu Týden má ministerstvo financí zpracovaný materiál, který právě se zmrazením vyplácených penzí počítá. Jen v minulém roce totiž stát vydal na valorizace důchodů 12,4 miliardy korun.
V loňském prosinci představila Národní ekonomická rada vlády sadu 41 opatření, která mají České republice pomoci překonat ekonomické problémy, pokud by hrozil propad HDP o dvě a více procent. Jedním z navrhovaných opatření bylo zmrazení růstu starobních důchodů či jejich valorizace dle spotřebního koše, a to dočasně na jeden rok.
Za pět let by klesla reálná hodnota důchodu o osminu
„Tím, že by se nevalorizovaly důchody, by se dalo v rozpočtu pro příští rok uspořit 12 až 13 miliard korun,“ říká ekonom společnosti Patria Finance David Marek pro časopis Týden s tím, že zmrazením důchodů na příštích pět let by se ve státním rozpočtu ušetřilo 150 až 200 miliard korun. „Kdyby se nevalorizovalo, reálná hodnota důchodu by se během pěti let snížila o 12 procent,“ poukazuje ekonom na druhou stranu této mince.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník
To jako celou EK a vůbec celou EU řídí jeden člověk?
Vy tvrdíte, aspoň jsem si to zde přečetla, že podle vaší frakce by Ursula von der Leyen měla skončit, aby se Brusel vrátil nohama na zem a pracoval pro občany, ne proti nim. To její odvolání ovlivní celé fungování a politiku EU, které, souhlasím s vámi, je třeba změnit?
Další články z rubriky

22:03 MZV: Převzetí části pozůstalosti po Janu Masarykovi
Jan Lipavský převezme ve čtvrtek část pozůstalosti po československém ministru zahraničí Janu Masary…