Klaus v dopise navrhl Nečasovi zákaz kouření

08.10.2010 19:44

Prezident republiky Václav Klaus napsal premiérovi Petru Nečasovi dopis kvůli nové připravované směrnici Bruselu o tabákových výrobcích. ParlamentníListy.cz mají dopis ze 30. září k dispozici od zdroje blízkého premiérovi.

Klaus v dopise navrhl Nečasovi zákaz kouření
reklama
Směrnice o tabákových výrobcích 2001/37/ES má být podle návrhu Evropské komise rozšířena a má zavést povinně jednotné černobílé balení všech cigaret, zakázat vystavování cigaret v místě jejich prodeje a zakázat používání přísad do cigaret při jejich výrobě.

Omezení občanských svobod

„Vážený pane předsedo vlády, ... Není pochyb o tom, že jde o další významný pokus výrazně zasáhnout do občanských svobod, do svobody podnikání a ještě více než dosud pokřivit a narušit volný trh jak na úrovni členských států, tak v celé Evropské unii. Není také pochyb o tom, že v Evropské unii existuje silný politický proud, který chce volný trh, jeden z definičních znaků svobodné demokratické společnosti, pomocí postupných kroků zcela eliminovat a podřídit ho centrálnímu řízení. Záměr další regulace výroby a prodeje tabákových výrobků je jeho exemplárním příkladem," napsal na úvod bývalý čestný předseda ODS současnému šéfovi občanských demokratů.

Hlava státu je přesvědčena, že česká vláda by měla v rámci právě probíhající veřejné konzultace vygenerovat k tomuto problému zcela zásadní postoj a ten pak prosazovat v rámci vyjednávání s evropskými institucemi.

Zrušení hospodářské soutěže

Podle Klause je třeba položit si základní otázku: Je zamýšlená regulace opravdu diktována zájmem „usnadnit fungování vnitřního trhu v odvětví tabákových výrobků a zároveň zajistit vysokou úroveň ochrany veřejného zdraví?", jak o tom hovoří možná revize Směrnice o tabákových výrobcích 2001/37/EC (Dokument k veřejné konzultaci DG Sanco, 2010).

„Pokud ano, potom je zjevné, že fungování vnitřního trhu tyto další zákazy, omezení a nařízení vůči soukromým podnikatelským subjektům vnitřní trh nejen nezlepší, ale povedou zcela jednoznačně k narušení hospodářské soutěže, k poškození tohoto segmentu trhu, k ještě většímu otevření prostoru pro nelegální distribuci cigaret a dalších tabákových výrobků, především z asijských zemí," míní prezident.

Pokud jsou cigarety nebezpečné jako drogy, zakažme je jako marihuanu

Podle prezidenta je však rozhodující druhá část otázky týkající se „zajištění vysoké úrovně ochrany veřejného zdraví".

„Nejsem  samozřejmě expertem v této oblasti, ale pokud jsou zdravotní rizika, spojená s problematikou tabáku opravdu tak zásadní  a nebezpečná, že vyžadují takto dramatické kroky na úrovni Evropské komise, je jediná možnost - postavit se k nim čelem, nepokrytecky a zcela zásadně: postavit kouření tabáku mimo zákon, jako je tomu v případě jiných, tzv. měkkých drog. Zakázat kouření nejen na veřejných místech, ale všude včetně soukromých prostor, například bytů, tak, aby kuřáci nemohli nadále ohrožovat své okolí," píše dále prezident.

Pokud se chce stát vydat touto cestou, pak ale musí být podle prezidenta důsledný. „Není nadále možné akceptovat takto vážné nebezpečí pro zdraví občanů jinak, než vyhlášením této oblasti za věc veřejného zájmu a nést důsledky. Dokonce i částečné kroky, vyplývající z dalších navržených regulací v oblasti výroby a distribuce, musí vést ke krokům následným," pokračuje Klaus.

Pokrytecký stát

Podle hlavy státu není například možné nadále rozpočtovat příjmy z daní z tabákových výrobků, pokud vážně chceme jejich maximální omezení, respektive vyloučení z veřejného prostoru. „Současně je nutné vyřešit poškození akcionářů tabákových firem, v důsledku umělého snížení jejich produkce a prodeje - což je, jak to já chápu, hlavním cílem navrhovaných dalších regulací. Znamená to i připravit se na masivní zvýšení nelegální výroby těchto komodit v tuzemsku a jejich nelegálního dovozu ze zahraničí," míní prezident.

Pokud bude zvolen takový postup, půjde podle prezidenta o zcela regulérní vyjádření zájmu státu. „Jakýkoli jiný, ve smyslu navrhovaných regulací, je však v zemi se svobodným trhem vyloučený. Povede jen k dalším negativním důsledkům. Jsem přesvědčen, že jedině v tomto kontextu je nutné celou problematiku posuzovat. Jinak se stává prostorem pro politický populismus, pokrytectví a především další poškození volného trhu, se všemi důsledky, kterých jsme v jiných oblastech - v poslední době například s takzvanou fotovoltaikou - svědky," napsal  prezident Klaus.

„Vážený pane předsedo vlády, jsem přesvědčen, že Vaše vláda se bude tímto záměrem Evropské komise vážně zabývat, že připraví svou pozici pro toto jednání a že mě s ní seznámí," uzavřel svůj dopis prezident republiky.

Drsné obaly cigaret

Prezident Klaus se pozastavil nad bruselskými protikuřáckými návrhy již 29. září, když otevíral novou část svého závodu Philip Morris v Kutné Hoře. Tedy den před odesláním dopisu. Podle něho Brusel vede boj s kouřením směšným způsobem. Zákazy se podle něj nedá nic nikdy vyřešit, namítá Klaus s tím, že takové jednání vždy vedlo k pašování a výrobě podomácku. Klaus je nekuřák, ale podobně jako jeho tajemník Ladislav Jakl tvrdí, že boj proti kouření je pouze záminkou k omezování osobní i tržní svobody.

ParlamentníListy.cz v pondělí zveřejnily, jak vypadají návrhy krabiček na cigarety. Mírnější verze obalů je černobílá, je na ní malým písmem název značky a velkým písmem varování proti kouření o tom, že způsobuje poškození zdraví. Drsnější verze zobrazuje sliznice v těle poškozené kouřením nebo injekční stříkačku, která má symbolizovat, že cigarety jsou droga. (Fotogalerie návrhů ZDE )

ParlamentníListy.cz rovněž upozornily, že podobná bruselská úprava se připravuje i pro DVD s filmy s válečnou a násilnou tématikou. (Násilí škodí zdraví, může stát na DVD. Jako na cigaretách)

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Slavný generál z Izraele, bývalý šéf Mosadu: Jedna a půl miliardy muslimů. Vždy musíte být o krok před teroristy

14:51 Slavný generál z Izraele, bývalý šéf Mosadu: Jedna a půl miliardy muslimů. Vždy musíte být o krok před teroristy

Osmnáctibodový plán k zajištění bezpečnosti České republiky sepsal veterán izraelských ozbrojených s…