Kompenzace za amnestii? Ne, za neschopnost státních orgánů, oponuje Šťastný

8. 1. 2013 15:13

Špičky TOP 09 přišly s nápadem, aby lidé, jichž se negativně dotkne novoroční prezidentská amnestie, byly odškodněni státem. Zatím se o tom diskutovalo při koaličním jednání, ve středu o tom má jednat vláda. Poslanec ODS Boris Šťastný souhlasí s myšlenkou kompenzace, ale nikoli za amnestii, ale za neschopnost státních orgánů.

Kompenzace za amnestii? Ne, za neschopnost státních orgánů, oponuje Šťastný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Ve středu projedná vláda případné odškodnění lidí, na něž negativně dopadne amnestie. „Pokud se prokáže, že rozhodnutím prezidenta Václava Klause o amnestii byla poškozena některá práva poškozených v příslušném trestním stíhání, měla by vláda najít kompenzační mechanismy,“ uvedl na brífinku po koaličním jednání místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Během jednání zástupců ODS, TOP 09 a LIDEM s tímto návrhem přišel předseda TOP 09 a prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg. Prezidentská amnestie bude ve středu hned prvním bodem jednání Nečasova kabinetu. Sám premiér a také ministr spravedlnosti Pavel Blažek mají pro vládu připravit zprávu o amnestii.

Stát by platil za neschopnost svých orgánů

„Má to smysl, ale ne jako kompenzace za amnestii, ale jako kompenzaci státu za vlastní neschopnost vyřešit kauzy v přiměřené lhůtě,“ reaguje pro ParlamentníListy.cz poslanec ODS Boris Šťastný. Pokud jsou prý orgány státu tak neschopné, že nemohou v přiměřené době případy rozsoudit, tak je možné k nějaké kompenzaci přistoupit. „Ale odpovědnost za tyto kompenzace by nenesl kvůli amnestii Václav Klaus, ale ty orgány státu, které nebyly schopny případy v odpovídající době vyřešit,“ zdůrazňuje Boris Šťastný.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jih

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pět let od Majdanu: Tajná nahrávka Arsenije Jaceňuka. Odhaluje roli EU

12:12 Pět let od Majdanu: Tajná nahrávka Arsenije Jaceňuka. Odhaluje roli EU

KAUZA Idiotský nápad. To řekl údajně hlavní opozičník Arsenij Jaceňuk, když ho velvyslanec EU na Ukr…