Langšádlová z TOP 09: Socialisté a KSČM všechno válcují. I proto odcházím

11.04.2013 7:24

ROZHOVOR Poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09) se na konci minulého týdne rozloučila s funkcí zastupitelky Středočeského kraje. Kromě množství práce uvádí jako důvod také nedostatečnou spolupráci s krajským úřadem a nemožnost praktikovat v zastupitelstvu aktivní politiku. Na její odchod a důvody se jí ptaly ParlamentníListy.cz

Langšádlová z TOP 09: Socialisté a KSČM všechno válcují. I proto odcházím
Foto: red
Popisek: Helena Langšádlová, poslankyně TOP 09
reklama

Proč jste rezignovala na post zastupitelky Středočeského kraje?

Už na počátku jsem říkala, že nechci vykonávat několik funkcí najednou, takže kdybych se stala hejtmankou, vzdám se poslaneckého mandátu. Nejsem ten superman jako někteří hejtmani, kteří jsou současně poslanci a vykonávají další aktivity. Dalším faktorem mé rezignace je, že jsem nedostala informace, o které jsem žádala. 

Hejtman kraje Josef Řihák tvrdí, že informace jsou výmluvou a jde spíše o to, že nestíháte tolik věcí najednou, je to pravda?

Nechci sedět na 50 židlích najednou a ani hejtmani by podle mne neměli být zároveň poslanci.

V krajských volbách 2012 jste ale kandidovala, musela jste s časovou vytížeností počítat…

Kandidovala jsem a kdybych byla hejtmanem, tak bych se vzdala poslaneckého mandátu. Navíc většina akcí na kraji se koná v době, kdy zasedá Poslanecká sněmovna, to jsem netušila. Ani to, že nám nebude povoleno zastoupení v komisích a výborech podle výsledků voleb. Máme nárok na dva členy výboru a máme jednoho. Naše práce je omezována a opravdu informace, například jak v některých položkách Středočeský kraj čerpal devadesát milionů a měl tam jenom patnáct, jsem nedostala. Poslali je až po mé rezignaci.

Stalo se to už někdy v minulosti, problémy se získáním informací z krajského úřadu?

Samozřejmě, že tyhle zkušenosti jsme měli i v době předchozího vedení. I jindy jsme čekali na informace třeba měsíc. Tak se nedá pracovat.

Jaké pro vás bylo působení v krajském zastupitelstvu s novým vedením?

Opozice nemá příliš prostoru tak, jak to zní ze setkávání s kolegy z klubu, sociální demokraté a komunisté mají většinu a diskuzi příliš nepřipoustí, je to takový pocit marnosti. Voliči by měli dobře sledovat, jak je rozhodováno. Jezdím po kraji a mnoho podpory je zrušeno, fond humanity, volnočasové aktivity, stávající vedení kraje je vypustilo a podle mne je to zkrátka dopad těch megalomanských projektů a špatného hospodaření.

  • Další rozhovory pro ParlamentníListy.cz čtěte ZDE

Co máte nyní v plánu, budete se dál věnovat středním Čechám?

Dále budu aktivní středočeský poslanec, budu i nadále sledovat, co se na kraji děje. Ale opravdu to, jak mě kolegové informovali, průběh zastupitelstva patnáct hodin s mnoha přestávkami, to není forma práce, která by mohla cokoliv přinést.  Snažím se a je to pro mě důležité, trávit veškerý čas se Středočechy. Dále budu pokračovat v setkávání, byla jsem na Mělnicku, pojedu na Rakovnicko, Benešovsko a chci se zaměřit na práci ve středních Čechách. Za mě do krajského zastupitelstva nastoupí místostarosta  Nymburku Pavel Fojtík.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Zuzana Koulová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Udala, že jí řekl p*čo. „Proč nejsem očkovaná?“ zbourala pirátka, 40 let, jednání. Ztuhli. A promluvili

12:35 Udala, že jí řekl p*čo. „Proč nejsem očkovaná?“ zbourala pirátka, 40 let, jednání. Ztuhli. A promluvili

„Jak to, že nejsem naočkovaná? Proč mě nikdo nekontaktoval?“ Zhruba takto se podle zjištění redakce …