Mafiánský stát a prospěcháři. Bývalá novinářka z ODS hovoří o spiknutí proti pravici

23.10.2013 10:23

ROZHOVOR ODS udělala řadu chyb, ale některé kauzy byly vytvořeny na objednávku. Alespoň to si myslí místopředsedkyně Rady České televize Dana Eklová - Makrlíková, která kandiduje v předčasných volbách za ODS ve Středočeském kraji. „Kde je teď pan Ištvan?" ptá se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. „Někdy si připadám jako v mafiánském státě ovládaném několika velkými podnikatelskými klany," doplnila. Řeč byla také o možné povolební spolupráci občanských a sociálních demokratů.

Mafiánský stát a prospěcháři. Bývalá novinářka z ODS hovoří o spiknutí proti pravici
Foto: Archiv DEM
Popisek: Dana Eklová-Makrlíková
reklama

Pokud budete zvolena do Poslanecké sněmovny, budete chtít i nadále zastávat funkci místopředsedkyně Rady České televize?

Funkce člena rady je neslučitelná s funkcí v Poslanecké sněmovně, takže kdybych byla zvolena, tak okamžitě rezignuji.

V minulosti jste byla mimo jiné redaktorkou zpravodajství ČT na přelomu let 2000 až 2001 pod vedením Jany Bobošíkové, tedy v období tzv. televizní krize. Jak vzpomínáte na tuto dobu?

Musím říct, že to pro mě byla velká životní zkouška v tom, jak ustát ataky ostatních lidí, když máte jiný názor. Byla to nezapomenutelná zkušenost, protože já jsem stála v názorové menšině a ty útoky názorové většiny byly tak silné a v některých případech tak kruté, že se na to nedá zapomenout. Postupem času si víc a víc lidí uvědomuje, že to nebyl boj o svobodu slova, že to bylo všechno trochu jinak.

Můžete být konkrétnější?

Tenkrát Rada České televize zvolila Jiřího Hodače, který nedostal jedinou šanci dokázat, jestli je či není dobrým generálním ředitelem. Různé zájmové skupiny se bály o své penězovody, a tak hnaly lidi na barikády. Ve skutečnosti šlo o peníze a o moc. 

Kandidujete za ODS. V čem vidíte příčinu současných problémů strany? A jaký máte vlastně důvod ucházet se o hlasy voličů právě za stranu, o níž dnes mnozí hovoří jako o Titaniku?

Byla jsem vychovaná v pravicové rodině. Jsem členka ODS a nejsem člověk, který opouští Titanik. Kvůli vidině poslaneckého mandátu nepůjdu hájit zájmy jiné strany. Zůstávám v ODS proto, že ODS je nejstarší pravicová strana, má nějakou historii. Chci, aby dál působila v Poslanecké sněmovně. Zároveň by se ale měla změnit.

Příčina té krize je převážně v lidech. Teď mluvím za sebe jako voliče ODS, který dokonce v jedněch volbách nešel volit, protože jsem nedokázala ODS dát hlas. A jako volič a jako člověk, který si přečetl řadu analýz, vnímám to, že lidé jsou znechuceni politikou. Vnímají představitele ODS jako lidi, kterým jde v první řadě o vlastní prospěch a že jsou zkorumpovaní. Strana by se podle mého názoru měla změnit. ODS potřebuje nové tváře, nové lidi, dát jednoznačné najevo, že takhle dál už ne, že chce skutečně dělat pravicovou politiku. Zprofanovaní členové by měli odejít.

Kdo by měl konkrétně z ODS odejít?

Etický kodex, který ODS zavedla, je málo. ODS by měla nastavit jasná, uvěřitelná pravidla, aby se podobná situace neopakovala a aby se nemohlo stát, že lidé, kteří jsou pravomocně odsouzení, zůstávají nadále v ODS. Nechci konkretizovat jména. Nejen v ODS, ale i v jiných stranách jsou lidé, kterým víc než o blaho země jde o jejich vlastní obchodní zájmy. Sítě vzájemně se podporujících zájmových skupin je třeba rozbořit. Nejsem ale naivní, snadné to nebude.

Co očekáváte od nových hnutí, která kandidují v těchto volbách? Mám na mysli především hnutí ANO, Úsvit přímé demokracie nebo volební blok Hlavu vzhůru!. Co u nich ve srovnání s ODS postrádáte?

Protože ODS dělala v posledních letech hodně pro to, aby ztratila a znechutila své voliče, otevřela vrata dokořán populistům nejrůznějšího ražení. ODS zapomněla, že pravicoví voliči jsou drobní živnostníci, podnikatelé, lidé staršího věku, kteří byli rádi, že se dožili změny poměrů... Za nástup nových uskupení si tedy ODS do značné míry může sama. Lidé by ale neměli zapomínat, že nová hnutí klidně může stihnout osud Věcí veřejných.

Nové strany nemají členskou základnu, případně jen minimální. Nevíme, co od nich můžeme očekávat. Myslet si, že nás spasí jeden podnikatel, třeba Babiš, je bláhové. Ano, kampaň dělá chytře, to se musí uznat. Používá jednoduchou, údernou rétoriku, že všichni politici jsou špatní, ale po volbách i on bude politikem. S kým bude spolupracovat? Ovládnul potravinový trh a teď možná ovládne celou zemi.

Myslím si, že ODS má stále více co pozitivního nabídnout než nově vzniklé strany. Pokud dostane šanci, věřím, že své voliče přesvědčí, že má pevné místo na pravé straně politického spektra a že není Titanikem. ODS sice udělala řadu chyb, ale na druhou stranu některé kauzy, podle mého názoru vytvořené na objednávku, Bůh ví koho, s cílem ODS zničit, jsou zvláštní. Podívejte se na kauzu Nečas, policejní razie, mediální masáž, jaké jsou důkazy, kde je teď pan Ištvan? A nakonec vše vyšumí doztracena a účel to splnilo - padla vláda, pravice je v očích veřejnosti špatná a jiná zájmová obchodní skupina se ujme moci. Někdy si připadám jako v mafiánksém státě ovládaném několika velkými podnikatelskými klany. Chtěla bych věřit, že to tak není. Možná kdybych se dostala do Parlamentu a chtěla něco změnit, můžu se „těšit", co na mě vymyslí...

Váš úřadující předseda Martin Kuba připustil povolební spolupráci s ČSSD. Jak se na to díváte vy?

Jsem obyčejný člověk, který vnímá politiky jako ty, kteří se neustále o něco hádají. Nechci říkat fráze typu, že koalice se uzavírají až po volbách. ODS má samozřejmě blíž k jiným politickým stranám, než jsou sociální demokraté. Často je to také ale o konkrétních lidech. Umět se dohodnout a udělat něco pro lidi.

Předpokládám, že z nárůstu preferencí KSČM nemáte radost...

Štve mě, že někteří lidé mají tak krátkou paměť. Já si ještě pamatuji, že jsme banány měli jen na Vánoce. Já jsem nezapomněla na dobu, kdy člověk nesměl říct svůj názor, kdy se neodpouštěl úspěch a kdy jsme si všichni byli rovni, jen někteří si byli rovnější.

Jaký je váš názor na Miroslavu Němcovou?

Miroslava Němcová teď pro mě představuje člověka, který by měl stát v čele ODS. Je to důstojná, důvěryhodná osobnost, která může ODS navrátit ztracený kredit. Není vše tak špatné, jak se mediálně prezentovalo. Na kandidátkách ODS v krajích je řada slušných lidí, starostů a dalších, kteří jsou ve svých městech úspěšní, často opakovaně volení, a kteří by mohli udělat něco dobrého pro tuto zemi.

Prezident Zeman velmi živě komentuje a vstupuje do dění na politické scéně. Podle posledních průzkumů důvěra v něj roste, dokonce 60 procent občanů by uvítalo prezidenta s rozsáhlými pravomocemi. Má prezident Vaši důvěru?

Pana prezidenta Zemana znám jen z televizní obrazovky. Nepatří zrovna mezi mé politické favority, ale jako hlava státu si zaslouží jistou úctu. Zároveň by ale měl lidi spíše spojovat než rozdělovat. Nelíbí se mi, jakým způsobem zasahuje do politiky, že není nadstranický. Opět jde o byznys, protože se na ministerstvech uzavírají nejrůznější smlouvy, kde vlastně vládnou ministři, kteří od voličů nemají žádný mandát. Pořád věřím, že se situace u nás dá změnit, protože jsme bohatá země, kde stačí nastavit pár pravidel. Je řada možností změn legislativy. Můžeme se inspirovat v Německu a dalších zemích. 

Jaké legislativní změny myslíte?

Například zákony, které umožní, aby nebylo možné vytunelovat firmu, nechat dluhy a dál podnikat. Nebo aby nebylo normální neplatit faktury.

Jak se vám líbí podpora ODS pro mladé?

Souhlasím s programem ODS na podporu mladých, ale neměli bychom podporovat jen jednu skupinu na úkor druhých. Jako živnostník mohu říci, že pokud chce stát podpořit zaměstnanost, nechť sníží odvody a zjednoduší celý systém výběru daní a odvodů. Proč vymýšlet pobídky pro zahraniční firmy a tím vytvářet podmínky pro korupci, když stačí snížit daň z příjmu a firmy přijdou samy. Více jak polovina z ceny pohonných hmot jsou daně, a tak spotřeba klesá. Co kdyby se spotřební daň snížila? Jsme tranzitní země, jenže tiráci tankují u našich sousedů. Naše země potřebuje zjednodušení, stabilitu a efektivní hospodaření.

Kdo je Dana Eklová - Makrlíková

Narodila se 8. dubna 1975 v Jablonci nad Nisou. Po maturitě na gymnáziu absolvovala Technickou univerzitu v Liberci a přitom začala pracovat jako moderátorka v tamním radiu. Po přestěhování do Hradce Králové v roce 1995 začala moderovat v Českém rozhlase a v televizi Galaxii pracovat jako editorka, redaktorka a moderátorka hlavních zpráv. V roce 1998 vyhrála konkurz do TV Nova a krátce moderovala odpolední zprávy. V roce 2000 se stala redaktorkou pardubické redakce České televize. O rok později dostala nabídku na moderování hlavní zpravodajské relace televize Prima. Po dokončení studia na Technické univerzitě začala studovat zahradnictví na České zemědělské univerzitě a spolupracovat v TV Prima s Přemkem Podlahou na moderování a scénářích pořadu Receptář Prima nápadů. Poté působila jako tisková mluvčí Českého telekomunikačního úřadu. V roce 1998 ji Poslanecká sněmovna zvolila do Rady České televize, kde v současné době působí jako místopředsedkyně a dohlíží na hospodaření a činnost této veřejnoprávní instituce. Po dostudování České zemědělské univerzity založila svou vlastní firmu na realizace zahrad. V předčasných volbách do Poslanecké sněmovny kandiduje za ODS ve Středočeském kraji na třináctém místě kandidátky. (Zdroj: www.danaeklova.cz)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Petr Kupka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šestadvacet odborníků řeklo, že jde o originály. Pak policií přibraný znalec vyslovil opačný názor. Soud zatleskal a trojici poslal do vězení. Praha, 21. století

4:39 Šestadvacet odborníků řeklo, že jde o originály. Pak policií přibraný znalec vyslovil opačný názor. Soud zatleskal a trojici poslal do vězení. Praha, 21. století

Již několikrát se ParlamentníListy.cz blíže podívaly na kauzu údajně padělaných obrazů, ve které byl…