Miloš Zeman po soukromém jednání s ázerbájdžánským prezidentem vystoupil před novináře a padla tato slova

15.09.2015 15:26

Český prezident Miloš Zeman se v Baku na tiskové konferenci se svým ázerbájdžánským protějškem Ilhamem Alijevem vyjádřil k aktuálnímu sporu této země s EU. Během tiskovky si spolupráci Česka s Ázerbajdžánem pochvaloval. Miloš Zeman po jednání s prezidentem Ilhamem Alijevem v Baku prohlásil, že ukončení členství Ázerbájdžánu v projektu Východní partnerství EU kvůli současným rozporům země s Evropským parlamentem by nedávalo smysl.

Miloš Zeman po soukromém jednání s ázerbájdžánským prezidentem vystoupil před novináře a padla tato slova
Foto: Radim Panenka
Popisek: Miloš Zeman a ázerbajdžánský prezident Ilham Alijev

Zdejší parlament totiž v reakci na rezoluci europarlamentu vůči Ázerbájdžánu vyzval vládu, aby vystoupila na protest z Východního partnerství. Podle Zemana by to ale byla škoda, protože Ázerbájdžán je v rámci Východního partnerství EU významnou silou a navíc tento projekt s rezolucí Evropského parlamentu nemá nic společného.

Evropský parlament koncem minulého týdne přijal rezoluci, která kritizuje „nevídané represe proti občanské společnosti v Ázerbájdžánu“. Zdejší parlament v reakci na to zastavil členství země v meziparlamentní organizaci Euronest a vyzval vládu k přehodnocení členství v projektu Východní partnerství. Ázerbájdžánský parlament je přesvědčen, že rozhodnutí europarlamentu je důkazem systematické kampaně, jejímž cílem je očernit Ázerbájdžán.

Prezident Zeman po jednání s Alijevem chválil vzájemnou spolupráci České republiky a Ázerbájdžánu, a to především co se týče obchodní spolupráce. Ázerbájdžán je prý velmi spolehlivý v plnění finančních závazků. Dle Zemana nebyl evidován ani jediný případ nedodržení závazků, na rozdíl od jiných nejmenovaných států. Miloš Zeman v tomto ohledu dal Ázerbájdžán za příklad.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejtemnější tvář českých kriminálů: Půl roku ho dennodenně znásilňovali. Nahý utíkal po chodbě. Nepomohlo. Pak si to bachaři pustili na videu

4:47 Nejtemnější tvář českých kriminálů: Půl roku ho dennodenně znásilňovali. Nahý utíkal po chodbě. Nepomohlo. Pak si to bachaři pustili na videu

ČESKÉ KRIMINÁLY ParlamentníListy.cz přinášejí třetí díl série o prostředí našich věznic. Požádali js…