Mocný pán pravice Kalousek: Velká hra se Zemanem ve stínu Topolánka

06.02.2013 4:41

POLITOLOGOVÉ Občanská demokratická strana pomalu přichází o voliče, naopak TOP 09 posiluje. Objevují se spekulace, že Miroslav Kalousek, povzbuzen velkou podporou šéfa strany Karla Schwarzenberga v prezidentské volbě, vyluxuje slábnoucí ODS voliče a stane se lídrem na pravici. Politologové nepochybují, že se o to pokouší, ale řada z nich nevěří, že kontroverzní politik se skutečně může stát sjednotitelem pravice.

Mocný pán pravice Kalousek: Velká hra se Zemanem ve stínu Topolánka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek
reklama

„Není neoblíbenější politik než Kalousek, je problémem i pro vlastní stranu, jak by tedy mohl být lídrem pravice,“ řekl ParlamentnímListům.cz politolog Ladislav Mrklas.

Není pochyb, že Miroslav Kalousek, dlouhá léta významný a obratný politik, je na české politické scéně výraznou osobností, která v posledních dvou letech neměla výraznějšího soupeře ať už ve vládní koalici, nebo v opozici. Ale s nově zvoleným prezidentem Milošem Zemanem přichází do politiky silná osobnost s obrovskými ambicemi. „Protivníka neměl Kalousek v prezidentovi Václavu Klausovi, protože se nestřetávali v hodnotách, oba se hlásili ke spektru mezi konzervatismem a liberalismem. Ale Miloš Zeman je sociální liberál, v mnoha ohledech se s Kalouskem budou střetávat mnohem výrazněji,“ upozornil ParlamentníListy.cz politolog Jan Kubáček.

Vymezovat se proti prezidentovi může být výhodné

A taková situace může paradoxně Miroslavu Kalouskovi prospět. „Proti Miloši Zemanovi bude atraktivní se vymezovat s cílem sjednotit pravici a stanout v jejím čele. Pro Kalouska bude výhodné, že je ODS v současné době slabá. Doufá, že budoucí střet se Zemanem může zastínit jeho politickou minulost, chování v kauze letadel Casa nebo proti policejnímu prezidentovi,“ soudí Kubáček, co může Kalouskovi v jeho snahách přeskočit ODS pomoci.

Taktika Mirka Topolánka proti Jiřímu Paroubkovi může znovu uspět

Kubáček upozorňuje, že s příchodem Miloše Zemana může dojít k přeskupování na politické scéně. „Bude vznikat protiprezidentská koalice, vedle toho se objeví subjekty, které budou vyhledávat styl politiky Miloše Zemana,“ je přesvědčen politolog. Kalousek se prý pokusí o stejnou taktiku, jaká uspěla v případě Mirka Topolánka a jeho ODS, když vyburcoval před sněmovními volbami veřejnost proti šéfovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi. „Pokusí se o stejnou taktiku – rozdělit společnost. Bude se snažit vytvořit dojem, že sněmovní volby nejsou o něm, ale o tom, proti komu vystupuje. Bude doufat, že pod společný prapor může přilákat těkavé voliče, kteří podpořili v prezidentské volbě Karla Schwarzenberga, sympatizanty Václava Havla, a kvůli tomu vystrčí líbivou tvář Karla Schwarzenberga,“ prohlásil.

Ale podle politologa Mrklase je už Schwarzenbergův potenciál z přímé volby prezidenta pro TOP 09 z velké části pryč. Během prezidentské kampaně sice Miroslav Kalousek zmizel takticky veřejnosti z očí, ale podle Mrklase „den poté udělal několik kroků, kterými Schwarzenbergův potenciál začal rozbíjet“. „Přišel s ultimáty, která by mohla vést k rozbití vládní koalice a k předčasným volbám,“ vysvětlil, kvůli čemu TOP 09 navzdory úspěchu svého předsedy strany začala ztrácet sympatie veřejnosti. Strana začala požadovat, aby nově připravovaná koaliční smlouva obsahovala závazek, že se Česká republika připojí k evropskému fiskálnímu paktu, který by v jejím podání pomohl stabilizovat naše veřejné finance.

Po volbách nastane vláda levice

Také politolog Rudolf Kučera připouští, že se Kalousek bude snažit vymezit proti levici, která se dává dohromady. „Má už prezidenta, Senát, kraje, když vyhraje i sněmovní volby, nastane vláda levice,“ upozorňuje a dodává, že proti tomu by bylo třeba, aby se i pravice více sjednotila. „Ale Miroslav Kalousek takovou integrovanou postavou být nemůže,“ odmítá tuto možnost rezolutně, i když Kalousek podle něj nepochybně tuto ambici má. „Jeho cílem je, aby TOP 09 byla lídrem pravice, ale je to naivní představa,“ řekl ParlamentnímListům.cz politolog. Důvod vidí v Kalouskově neoblíbenosti. „Stal se určitým symbolem asociální politiky, takový člověk nemůže stát v čele pravice, je arogantní, sprostý a lže,“ prohlásil velmi kriticky o místopředsedovi TOP 09 a ministrovi financí. Aby pravice měla šanci uspět, musí podle něj v jejím čele stát člověk, který má vlídnější tvář i pro střední vrstvy. „Měl by být empatičtější a citlivější vůči potřebám obyvatel, v Americe tomu říkají soucitný konservatismus,“ dodal Kučera, jaký typ lídra na pravici by mohl znovu oslovit pravicové a středové voliče.

Kalousek je symbolem vad a chyb této vlády

Miloš Zeman bude podle Rudolfa Kučery narážet na ministra financí, i kdyby stál v čele tohoto nejvýznamnějšího ministerského úřadu někdo jiný. „Každý ministr financí bude určitým oponentem představ Miloše Zemana,“ konstatuje. Ale střet s Milošem Zemanem nemůže Kalousek podle politologa vyhrát. „Rozdíl mezi nimi je v tom, že Zeman byl nyní zvolen na pět let, a Kalousek jako ministr nejpozději za rok a půl skončí. A v příští vládě, ať už bude menšinová ČSSD nebo koaliční, nebude,“ prohlásil Kučera. I kdyby TOP 09 uspěla ve volbách, ČSSD by s ní podle něj nemohla ve vládě spolupracovat, protože by tak popřela všechno, co doposud říkala. „Kalousek je symbolem vad a chyb vlády,“ vysvětlil, proč tuto možnost naprosto vylučuje. „To už by se spíš sociální demokracie spojila s nově vedenou ODS,“ připustil jako málo pravděpodobnou, ale přece jen reálnější variantu.

Vyždímá z funkce ministra financí všechno, co půjde

Kalousek po sněmovních volbách ztratí podle Kučery svůj vliv a moc. „I když je obratný politik, který jako silný ministr financí snadno ovlivňuje premiéra, protože pozice ministra financí je mimořádně významná, svou váhu odvíjí od této funkce. Dokázal ji plně využít. Vyždímá z funkce ministra financí všechno, co jde, využije všechny možnosti, které úřad skýtá. Až bude bez tohoto úřadu, stane se bezvýznamným,“ je přesvědčen Kučera.

Bude záležet na vztahu prezidenta a ČSSD

Podle Ladislava Mrklase bude hodně záležet na tom, jaké budou vztahy mezi ČSSD a novým prezidentem. „Bude to klíčové pro to, jak bude fungovat celá politická scéna. Jestli se stane Miloš Zeman lídrem levice, pak Miroslav Kalousek může mít silného soupeře. Ale nemyslím si, že by se sám stal lídrem pravice, míra jeho neoblíbenosti je vysoká, je velkým problémem i pro svoji vlastní stranu, proto nemůže být řešením problémů pravice,“ parafrázuje výrok amerického prezidenta Ronalda Reagana, že „stát není řešením, stát je problém“. Kalouskovy limity jsou podle něj jednoznačně dané jak jeho osobností, tak věcmi, které dělá. „Může být jako člověk, který figuruje v týmu, společností tolerován, ale ne aby povstal a dělal lídra pravice,“ odmítá tuto možnost i Mrklas.

Karty jsou rozdány

Podle některých analytiků ale má Miroslav Kalousek a jeho TOP 09 šanci získat ve sněmovních volbách voliče ODS, kteří se připojí nakonec k tomu, kdo bude mít větší naději na pravici uspět. „Šanci Miroslav Kalousek má, ale bude záležet na více aktérech, bude to odvislé od vystupování Miloše Zemana, ale také od ODS, zda bude schopna reflexe a nabídne nová témata. Karty jsou rozdány, není ale jisté, že Miroslav Kalousek nakonec uspěje,“ domnívá se Kubáček.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Libuše Frantová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Německou europoslankyni „vyfakovali“ z konference. Užuž byla na cestě, když ji zpražil slovenský premiér a Hohlmeierová musela zůstat doma

4:46 Německou europoslankyni „vyfakovali“ z konference. Užuž byla na cestě, když ji zpražil slovenský premiér a Hohlmeierová musela zůstat doma

EXKLUZIVNĚ Monika Hohlmeierová je německá politička CSU. Od 6. října 1998 do 15. dubna 2005 byla bav…