Navštívíme v neděli bábu, dědka v Prdeli. Soudruhu, ty máš šmrnc. KSČM objevila opravdový talent

20.09.2016 20:10

„Když Manitou, Lenin a Che Guevara dopustí, i kladivo se srpem se spustí,“ tvrdí ve své osobní předvolební prezentaci Václav Špíral, který je nejen komunistou, ale nejnověji i indiánem. A s touto imagí se snaží dostat do Plzeňského hejtmanství. „Netuším, kde se indiáni vzali na naší kandidátce,“ podivuje se však tomuto snažení poslanec KSČM Alexander Černý. „Klid! S tím přišel Vašek jako s recesí, která ale možná lidi osloví,“ chlácholí však „rudý“ místopředseda Josef Skála. A co na to říká mediální odborník?

Navštívíme v neděli bábu, dědka v Prdeli. Soudruhu, ty máš šmrnc. KSČM objevila opravdový talent
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mírové setkání proti NATO, které v prostorách ÚV KSČM pořádalo České mírové fórum

Ještěři, rudí mravenci, komančové. I tak lze někdy pojmenovat dnešní komunisty. Jednoho z názvů se ale doslova chytil jeden z řadových členů KSČM - člen VV OV KSČM Rokycany a místopředseda mediální komise KV KSČM Plzeň - a z hanlivého označení „komanč“ se snaží vyrobit přednost. Nechal se totiž na plakátek nafotit jako indián s dlouhými vlasy a s rudým pérem za uchem.

„Rudý západ, kraj k žití, nejen k bydlení!“ „Na kandidátce jsem sic jako křoví, ale kdo ví, kdo ví! Když Manitou, Lenin a Che Guevara dopustí, i kladivo se srpem se spustí“ má pak napsáno vedle sebe a pod sebou na tištěném letáčku. Václav Špíral, komunista, který s tímto nápadem hodlá na 27. místě krajské kandidátky bojovat o post v plzeňském zastupitelstvu, si ale myslí, že nejde o nic špatného.

„Zatím mi tohleto nikdo nevyčetl,“ odpověděl Špíral ParlamentnímListům.cz na dotaz, zda mu už někdo za jeho indiánskou prezentaci vynadal. „Dosud mi všichni říkali, že je to fajn, že je to jiné, že to má prostě šmrnc. Ale vzhledem k tomu, že jsem s tím vyšel ven před 14 dny, tak se ještě něco může dít,“ sdělil „komanč“.

Rozhodně si ale nemyslí, že by se s touto indiánskou imagí dostal do krajského zastupitelstva, neboť je údajně na nevolitelném místě kandidátky. „Byl by to ale zázrak, kdybych ostatní přeskočil,“ zmínil.

Nápad na tuto divokou prezentaci prý pochází z jeho hlavy, neboť je občanským povoláním grafik, webdesigner a momentálně pracuje jako správce sítě. „Občas s webem pomáhám i samotné komunistické straně,“ svěřil se.

... udělají slepici, budou volit pravici

Jenže to není vše, čím se „komanč“ Václav Špíral navenek prezentuje. ParlamentníListy.cz totiž objevily i jeho básnickou tvorbu.

Navštívíme v neděli, bábu dědka v Prdeli. Udělají slepici, budou volit Pravici! Přemluvíme rodinu, ať nevolí spodinu. Dobrá byla slepice, ať zvítězí pravice ! Viva kníže, viva Nečas, viva VeVerky ! Nejsme socky, nejsme chuděrky. Teď jdem schlíple do ulic, hulákáme z plných plic. A nejde nám do palic, že ta naše vláda milá reformy nám připravila...“ Tak zveršoval Špíral předvolební náladu v Česku v roce 2010.

DALŠÍ BÁSNICKÉ DÍLO KANDIDÁTA ZDE

Nejen tuto, ale i jeho další básničky, či spíše veršovánky zveřejňovala před lety před volbami třeba jihočeská krajská organizace KSČM, ale také liberecká OV KSČM. „Pro Liberec jsem zveršoval pár předvolebních bodů z programu strany, ovšem ne vždy a ne všude byla moje snaha pochopena. Třeba v místním tisku v Liberci o mě psali, že to jsou verše jako z první třídy, což jim sdělil nějaký literární kritik. Asi to nebylo pochopeno ve smyslu, že jde jen o vtip,“ uvedl k tomu Špíral.

Vylučuje však, že by básničky a fotka indiána měly být brány jako nová prezentace strany anebo jako popud k tomu, aby se o partaji v médiích psalo více nežli dosud.

Pořád na nás kydají hnůj!

Anketa

Miloš Zeman jasně řekl, že kdyby byl Američanem, volil by Donalda Trumpa. Je to dobře?

97%
3%
hlasovalo: 9485 lidí

„Přestože cítím, že je KSČM v médiích zmiňována v poslední době více nežli kdysi, stále vidím jakousi odtažitost novinářů. Až výsměch. Když už se o nás píše, tak spíše ve smyslu toho, co se dělo v padesátých letech a před rokem 1989 všeobecně. Prostě když už v médiích my rudí jsme, tak se na nás stále kydá hnůj ze všech stran,“ dodal Špíral pro ParlamentníListy.cz s tím, že v otázkách celostátních – třeba v názoru na řešení imigrační otázky v Evropě – je jednoznačně názorově na straně prezentace vedení ÚV KSČM.

„Já tu jeho kampaň znám a vnímám ji jako maximální nadsázku, protože v podstatě stejně nám tady nikdo v regionu neřekne jinak nežli komančové. Takže chápu, že je tady souvislost s rudými bratry namístě,“ sdělil ParlamentnímListům.cz na konto svého stranického kolegy poslanec Karel Šidlo, který je zároveň lídrem krajské kandidátky Plzeňského kraje.