Nečas je šancí na změnu, ale nemá dost lidí, tvrdí Jakl

19.6.2010 8:04 odp.

ParlamentníListy.cz zjištovaly, zda tajemník prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl považuje Petra Nečase za naději pro ODS k návratu k pravicovým idejím a jaký má postoj k ostatním pravicovým či euroskeptickým stranám.

Nečas je šancí na změnu, ale nemá dost lidí, tvrdí Jakl

„Petr Nečas nepochybně určitou naději přinesl. Přináší naději na zastavení posunu ODS doleva, na zastavení její ideové rozbředlosti a na zastavení procesu, při kterém se ODS měnila spíše na Občanskou podnikatelskou stranu hájící parciální zájmy určitých lobbistických skupin. V tomto smyslu určitě Nečas nadějí podle mého názoru je. Ale myslím si, že pouze jeden člověk stranu určitě zachránit nemůže. Petr Nečas v tomto svém úsilí bude potřebovat velkou podporu uvnitř strany a já ji tam zatím moc nevidím," odpověděl pro ParlamentníListy.cz Ladislav Jakl.

Jaklovi favorité Svobodní

Tajemník prezidenta sám volil Stranu svobodných občanů, kterou založil Klausův exporadce a bývalý ředitel Centra pro ekonomiku a politiku Petr Mach.

„Velmi bych se obával, aby tato strana ze svého volebního výsledku vyvodila špatné závěry. Neměla by si říct: ´Lepších volebních výsledků dosáhneme, když se vzdáme některých idejí a trochu se rozkročíme´. Taková strana by nebyla žádným přínosem. Takovýchto rozkročených stran je u nás mnoho a já jsem vděčný za to, že tu je strana, která hájí co nejdůsledněji principy svobody jednotlivců. Mně by velmi chybělo, kdyby tu taková strany neexistovala," řekl Jakl.

Blokáda médií

Strana má podle Jakla svou významnou roli při jakémkoli volebním zisku jako určitý korektiv vůči všem stranám ostatním. Média pak stranu blokovala a ignorovala. „Ale není možné vše svádět na média, která jsou spjata s jinými zájmy. Většina médií na světě vždy byla, je a bude levicově liberální a ke konzervativně orientovaným stranám bude mít vždy odpor," uvedl sympatizant strany Jakl.

Svobodní se musí podle prezidentova tajemníka zamyslet, jak tuto blokádu lépe prolomit a jak na sebe upozornit. „Ta strana má svou cenu a přeji jí, aby se prosadila do obecného povědomí, protože většina lidí nemá tušení, že taková strana existuje. Kdyby věděli, že existuje a jaké principy hájí, tak by zjistili, že si myslí něco podobného a výsledek strany by byl lepší," míní Jakl s tím, že by strana měla být součástí veřejné debaty a měla by do ní přispívat svým zásadovým postojem.

Suverenita hájí národní zájmy

Prezident Klaus poslal také zdravici bloku Suverenita Jany Bobošíkové. Jaklovi je na této straně především sympatická obhajoba národních zájmů. Ostatní její témata ho příliš neoslovila. „Mně se tato strana zdá málo univerzální. Zatímco velké strany rezignovaly na obhajobu národních zájmů na evropském hřišti, tak u této strany mám pocit, že nedělá nic jiného. V této věci má mé sympatie, ale chybí mi tam nějaké další programové maso, na kterém by to bylo celé vystavěno," uvedl Jakl.

Více o kongresu:

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Andrej Babiš byl položen dotaz

kampaň

Negativní i špinavá kmpaň tu byly vždy, ale nemáte dojem, že s vaším příchodem do politiky, vše vygradovalo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sankce fungují! jásá Lipavský. Ale z Ukrajiny jde jiný hlas

13:46 Sankce fungují! jásá Lipavský. Ale z Ukrajiny jde jiný hlas

České ministerstvo zahraničí prohlašuje, jak těžce dopadají ekonomické sankce na Rusko. „Kreml o dop…