Nemáte na pohřeb, přijde vás utěšit úředník. Odborníci jsou zděšeni

6.8.2012 7:46 dop.

Podle ministerstva pro místní rozvoj, které je původcem nápadu, aby se o truchlící pozůstalé měli starat zdravotní sestry, sociální pracovníci, ale i obecní úředníci. Každý z nich by mohl získat ministerské osvědčení specialisty, pokud by absolvoval přezkoušení.

Nemáte na pohřeb, přijde vás utěšit úředník. Odborníci jsou zděšeni
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pohřeb

Důvodem nového poradenství je podle ministerstva především fakt , že roste počet pohřbů bez obřadu a sociálních pohřbů na náklady obce. „Nerozloučit se s blízkými může mít vliv nejen na psychiku, ale i pracovní výkony lidí,“ vysvětluje ministerstvo. Nefunguje u nás prý přirozený systém pomoci pozůstalým a sekularizací společnosti byla smrt tabuizována. „Přitom rituály smutku a truchlení jsou nutné,“ vysvětluje Naděžda Špatenková z ministerské skupiny.  

Faktem podle Lidových novin je, že dramaticky roste počet sociálních pohřbů. A nejen proto, že by lidé na poslední rozloučení s blízkými neměli. Někteří prostě jen chtějí ušetřit. Sociální pohřeb musí zemřelému vypravit obec, kde zemřel, pokud se k němu do 96 hodin od smrti nikdo nepřihlásí. Třeba ostravská čtvrť Poruba vloni vypravovala jeden sociální pohřeb týdně.

Pozůstalí by do pohřbu museli investovat obvykle více než deset tisíc, když nechají kremaci na obci a pak si vyzvednou urnu, zaplatí jen šest tisíc. Jenže takové „dodatečně proplacené“ pohřby se do statistik sociálních pohřbů vůbec nezapočítávají, proto se ani neví, kolik takových pohřbů proběhne. V každém případě se však prý situace v pohřebnictví stává alarmující.   

Nápad ministerstva na pohřební poradce však podle Lidových novin rozčílil psychology, kteří jsou dnes jedinými certifikovanými „utěšovateli“. „Žádný certifikát nemůže nahradit letitou odbornou kvalifikaci,“ protestuje psycholog Petr Weiss. Proti nápadu ministerstva pro místní rozvoj se bouří i oficiální orgány Asociace klinických psychologů i České psychoterapeutické společnosti. Podle ministerstva však psychologové mohou lidi od pomoci naopak odrazovat. „Lidé si říkají, nejsem přece žádný blázen,“ namítá psycholožka Špatenková. 


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM: Dvacet let = přes bilion korun, uhájených v soudních sporech, a 24 miliard do státního rozpočtu

21:23 ÚZSVM: Dvacet let = přes bilion korun, uhájených v soudních sporech, a 24 miliard do státního rozpočtu

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) slaví 20 let od svého založení. Za tuto dob…