Osm stran o jednom ministrovi. Začíná hon na Johna?

18.11.2010 7:44 odp.

Fascinací předními politiky Věcí veřejných trpí už od květnových voleb týdeník Reflex. Tentokrát věnoval jejich předsedovi Johnovi uvnitř čísla osm stran a titulní navrch. Navíc dvě strany komixu. Neobvyklé, kroutí hlavou mediální odborník Böhm.

Osm stran o jednom ministrovi. Začíná hon na Johna?

Životní příběh ministra Radka Johna připomíná už třicet let komunistický propagandistický film - vše se dařilo, vše šlo snadno. Teď přichází pád, píše týdeník Reflex a věnuje šéfovi vnitra vedle titulní i osm stran uvnitř nejnovějšího čísla. „To je neobvyklé, očekával bych tak čtyři strany," poznamenává Tomáš Böhm, bývalý generální ředitel společnosti Ringier ČR, která Reflex vydává, ke skutečnosti, že desetina časopisu patří životnímu příběhu jediného člověka.

„Na tom, že by se média věnovala politikovi a zveřejňovala detaily z jeho života, samozřejmě jinak nic mimořádného není. V jeho případě jde navíc o kombinaci známé tváře z dob televizního působení a nejostřeji sledovaného člena vlády," vysvětluje vzápětí Böhm pro ParlamentníListy.cz, že na výběru Reflexu až na jeho rozsah nic překvapivého není.

Slovenský protějšek se Johna nedočkal, stejně jako hasiči jeho podpisu

Naopak obvyklé už tolik není, že z celkového počtu osmi fotografií je na šesti z nich zachycen John se sklenkou vína. Reflex ho nešetří ani když cituje názor kolegy z vlády: „Je to tragéd, vůbec nepochopil, co řízení ministerstva obnáší. Je zcela mimo." Nebo informací, že hasičský záchranný sbor ČR čeká tři měsíce na podepsání smluv, které může podepsat jen ministr. John si je sice prostudoval, ale protože jim nerozuměl, tak je zatím nepodepsal.

Do rámce těchto sdělení zapadá i týden stará příhoda, kdy se John měl v sídle českých hasičů setkat se slovenským ministrem vnitra Danielem Lipšicem. Vůbec ale nedorazil a nakonec musel jet Lipšic za ním. „Na mě to působí tak, že má někdo zájem, aby se na pana Johna něco našlo. Možná to souvisí s ideovou konferencí Věcí veřejných," odhaduje mediální odborník, že v pozadí může být i debata, na níž se bude za tři týdny probírat fiasko strany v senátních i komunálních volbách.

Takto podané informace mohou poškodit Johnovu pozici ve VV i na vnitru

K tomu přispívají i další zveřejněné výroky, které mají posílit dojem, že předseda Věcí veřejných na svou politickou ani vládní funkci nestačí. „Dostal nás nahoru, a když se mu nedaří, tahá nás logicky dolů," zní z nitra VV. „Radek se podle mě v podstatě hroutí. Řítí se ve své politické kariéře ke dnu. Neustál to," uvádí pro Reflex jedna jeho bývalá přítelkyně.

„Jeho pozici mohou takové informace v rámci ministerstva i Věcí veřejných poškodit. Ale jde také o to, jak si je lidé přeberou," poukazuje Böhm na to, že u některých lidí může být šéf VV vnímán jako oběť mediální štvanice.

S pobavením či naopak se zlobou lze pak pohlížet i na dvoustránkový Johnův komiksový životopis. V něm ho například nepřiznaná nemanželská dcera, uvězněná v bedně na peřiny, srovnává s Fritzlem a při seznámení s Vítem Bártou si oba muži dávají ruku na to, že lidem slíbí, že vše kromě jejich kont a milenek budou Věci veřejné.


K věci:

John je slaboch se sklenkou vína, propral lídra Reflex 

Jestli je Barták vinen, jsem zvědav na Kalouska, varuje dopředu John 

Ministr John: Náš etický kodex by měla přebrat celá státní správa 

Reprofoto: Reflex

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jiří Hroník

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ve Francii to jde, na Slovensku to jde, Bruselu to nevadí. Fialova vláda? Seká dluhy

9:53 Ve Francii to jde, na Slovensku to jde, Bruselu to nevadí. Fialova vláda? Seká dluhy

„Nejvíce tržní a nejjednodušší řešení, které lze učinit, je, aby vláda vytáhla z ČEZ ve formě divide…