Ostravský Moravec: O harmonickém manželství a škůdci Bursíkovi

21.09.2010 22:49

Zástupce ODS, jehož partaj společně s ČSSD vede ostravskou radnici, se ostře pustil do exministra životního prostředí. Jeho agenda prý přispěla ke zhoršení ovzduší ve městě.

Ostravský Moravec: O harmonickém manželství a škůdci Bursíkovi

„S Martinem Bursíkem jsme několikrát mluvili, ale bylo to jak házet hrách na stěnu," uvedl v mimořádných Otázkách Václava Moravce Dalibor Madej z místní ODS. „Ministerstvo životního prostředí poškodilo za vlády Martina Bursíka Ostravu svou nečinností," dodal zastupitel. Vysvětlil, že ministerstvo blokovalo výstavbu nové kanalizace či znemožnilo stavbu spalovny odpadu.

harmonické manželství

Nicméně neshody nepanují v Ostravě jen mezi městem a vládou. I když koalici ODS a ČSSD ve vedení města označil sociálnědemokratický hejtman Petr Kajnar za „harmonické manželství", opozice situaci tak růžově nevidí.

Šéfka hnutí Ostravak Eva Schwarzová uvedla, že „funkční opozice tady opravdu neexistuje", protože současná koalice je příliš silná, s čímž ve speciálních Otázkách Václava Moravce z Ostravy souhlasil i komunistický zastupitel Martin Juroška.

Nové tváře

Partaj Ostravak by se ráda zaměřila na zlepšení životních podmínek občanů, čehož by chtěla dosáhnout pečlivým monitoringem a následným pokutováním největších znečišťovatelů.

Aleš Juchelka, jednička místní kandidátky TOP 09 a moderátor hudebního pořadu Medúza kritizoval koalici slovy o tom, že „pánové jdou ruku v ruce a rozdávají si karty". Nicméně jeho strana hodlá ve volbách zvítězit kvalitním programem a novými nepošpiněnými osobnostmi.

žaloba je zbytečná

Podobně hodlají ve volbách zvítězit i Věci veřejné Petrem Kazimirským v čele. Dlouholetá koalice ODS a ČSSD podle něj Ostravě neprospívá, navíc chybí konstruktivní opozice. Kazimirski ale nevyloučil, že by jeho strana mohla po volbách vstoupit do koalice s jednou z vládnoucích partají.

Všichni kandidáti menších stran mimo koalici se shodli, že žaloba na stát, kterou město Ostrava podalo kvůli zničenému životnímu prostředí, nemá valný smysl. V otázce, zda běžící proces zastavit, už se ale neshodli. Juchelka z TOP 09 by nechal spor běžet s ohledem na již vynaložené náklady, Schwarzová by žalobu rovnou stáhla.

Volit není jednoduché

V závěru se pořad na ČT24 věnoval značně komplikovanému systému komunálních voleb, kdy voliči často neví, jaké důsledky mají jednotlivé úpravy volebního lístku. Kandidáti zde většinou apelovali na voliče, aby nezaškrtávali konkrétní kandidáty, ale aby křížkovali celou stranu. Případné zaškrtnutí jen několika kandidátů může totiž partaj v konečném důsledku oslabit.

Čtěte také:
Volební speciál: Stížnosti starostů a Haškova výzva Rathovi

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jac

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM v Pardubicích byl úspěšný v pátrání po vlastnících nemovitostí

22:11 ÚZSVM v Pardubicích byl úspěšný v pátrání po vlastnících nemovitostí

Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v Pardubicích se podařilo vyřešit případ nedostate…