Paroubková: Zaostalá církev. Homosexuály bere za čarodějnice

21.08.2011 16:00

NA HRANĚ S XAVEREM Petra Paroubková tvrdí, že přišla-li by její dcera Margarita jednou s tím, že je lesbička, byla by překvapená, ale ráda by ji mít nepřestala. Zároveň ji ale zdvihly ze židle slova zástupců Hradu i katolické církve na adresu homosexuálů. V souvislosti s těmi papežovými dokonce uvažuje i odchodu z církve.

Paroubková: Zaostalá církev. Homosexuály bere za čarodějnice
reklama

Rozhovor s Petrou Paroubkovou vedl exkluzivně pro ParlamentníListy.cz showman a moderátor Frekvence 1 Luboš Xaver Veselý.

Jak se Vám o minulém víkendu líbilo v průvodu?

Líbilo se mi to moc. Znám tyto průvody ze zahraničí, tam jsou pojaty trochu alegoričtěji než u nás, je to zábavná věc s tancováním a podobně. Normálně bych o aktivním zapojení neuvažovala, ale po té, co se kolem toho rozvířila taková mediální bublina, začali se urážet homosexuálové a podobně, tak mě to zdvihlo ze židle a rozhodla jsem se, že nemůžu zůstat doma a musím jít.


Bála jste se?

Ne, proč?

Tak byli tam třeba i fašisté a podobně..

Pokud jsou to lidé, kteří se chovají jako my ostatní, slušní lidé, nerozlišuju, jakého vyznání ti lidé jsou, jaké barvy pleti a podobně. Mám spoustu přátel i mezi homosexuály, nemám ráda slova „odlišný" a „jiný".

Máte prý dobrou kamarádku lesbu..?

Nemám dobrou kamarádku, ale znám pár lesbických žen.


Včera jsem na internetu četl, že většina žen vyzkoušela sex se ženou. Jak jste na tom Vy?

Bez komentáře. O sexuálních věcech se s nikým nemíním bavit.

Myslíte, že tady platí, že člověk má vyzkoušet vše?

Je to na každém, kdo se na co cítí. V rámci sexuálního chování jsou různé meze, ať si lidé dělají, co chtějí.

Je něco, co odsuzujete?

Samozřejmě, nekrofilii, zoofilii, pedofilii a podobně, to už jsou deviace. Ale co je deviace? Odchylka od normálu? Kdo je normál, já jsem normál? Macho, co sedí na Hradě, je normál? Jak se posuzuje IQ...Všechno tohle je sporné.

Když je někdo zaměřen třeba na děti...?

To už je deviace, někomu škodí.

Přemýšlíte jako matka od dítěte, že by jednoho dne mohla nastat situace, že by Margarita přišla domů a řekla: maminko, já ti představuju svoji partnerku?

Bylo by to pro mě těžké, ale je to moje jediná dcera a miluju ji. Nějak bych se s tím srovnala.

Co čtete za anabází Klaus, Bátora, Hájek? Je to jenom mediální hra, nebo něco víc?

Možná by tam něco jiného našel Freud. Mám kamaráda, silně věřícího žida, a ten říká: vy katolíci s sebou celá staletí nesete hřích viny, možná si také v sobě nesou nějaký pocit - nevím čeho - ukřivdění? Možná to je trochu takové tmářství.

Někde v médiích se objevilo, že pánové Klaus a Hájek představují tzv. homokaust, urazilo vás to?

Neurazilo, mě se dotklo, že někdo takto uvažuje. Tímto začínaly různé špatné tmářské doby. Zarazilo mě i vyjádření pana Duky, jako katolička si mohu dovolit toto říci. Mluvit o homosexuálech jako o deviantech? To je opravdu silné kafe. Církev, která na jednu stranu je tak zaostalá, že neuznává rozvody, zakazuje potraty, homosexuálové jsou pro ni něco jako kdysi čarodějnice, na druhé straně schvaluje doživotní celibát, to je tmářství.

Když se papež postavil proti kondomům, jak na to nahlížíte?

Silně zvažuji, že z katolické církve vystoupím a půjdu k církvi jiné.

Naštvali vás?

Štvou mě tak průběžně, tímto tmářstvím, ta slova pana Hájka i pana prezidenta, mohou vyprovokovat pár „hlupáků", kteří někde uvidí homosexuální pár a pak mu ublíží... A u toho se mohou odvolávat na prezidenta, vždyť to je strašné.

Když vznikl zákon o registrovaném partnerství, bylo to u vás doma téma?

Já jsem s manželem tenkrát nebyla.

Znali jste se v té době?

Pracovala jsem pro něj, ale o této věci jsme se tehdy nebavili. Mám ale řadu přátel, jeden pár o tom uvažoval, jeden z nich se nakonec nechal registrovat s někým jiným. Funguje to podobně jako u heterosexuálů, ale mají trochu problém v tom, že jich není tolik, aby si mohli vybírat.

Jste stále na mateřské dovolené?

Ne, ani jsem na mateřskou nenastoupila, jenom jsem pár měsíců nepracovala, poté částečně z domova. Dnes jsem například byla téměř celý den práci.

Co to je v práci?

Ve vydavatelství.

Můžete o něm něco prozradit?

60 procent patří mně, 40 procent společníkům. S majitelem úspěšného vydavatelství, které fungovalo 17 let, jsme se rozhodli, že založíme novou firmu, já přinesu novou krev, on své zkušenosti a podobně.

Už víte, co budete vydávat?

Zajímavé věci, počínaje knížkami pro děti, například velmi zajímavou knížku, která přijde z Rakouska. Je to knížka z prostředí určitého byznysu.

Kdo je autorem?

To nebudu říkat, je to zajímavý člověk, majitel několika zařízení určitého typu.

Tak to musí být David Rath?

Není to David Rath (smích), je to cizinec.

Kdo z renomovaných autorů u Vás bude vydáván?

Třeba pan profesor Vondrářek, renomovaný český psychiatr. Stěžejního českého autora nemáme. Většina knížek bude překladových. Rimbaud, Jesenin, Edgar Allan Poe atd.

Co si od toho slibujete jako od byznysu? Nebo to bude jenom koníček?

Koníček je prací, mohu se vymluvit na to, že pracuju, když čtu nějakou knížku. Na druhou stranu doufám, že budeme úspěšní.


Bude jedním z kmenových autorů Váš manžel?

Ne. Připravili jsme mu vydání knihy Český Watergate, ale jeho paměti týkající se jeho působení v politice vydává jiný vydavatel.

Proč?

Proč ne? My jsme teď nové vydavatelství, nikdy jsme neuvažovali o tom, že budeme firmou, která bude vydávat mého manžela. Chtěla bych rozšířít vydávání překladových i českých dětských knížek. Teď dominují Disneyovky atd., to je škoda. Také bych každý rok chtěla vybrat nějakou knihu, kterou podle možností vydáme nějakému akademikovi. Knihu, která by normálně nevyšla.

Takže vy jste Petra Paroubková podnikatelka?

Když jste OSVČ, tak jste svého druhu podnikatelka, zatím se zaučuji, byznysu, který jsem začala dělat, moc nerozumím, všechno se učím.

Radíte se o byznysu doma s manželem?

Určitě, o finančních věcech a podobně samozřejmě. Nejsem v tomto příliš zběhlá, já bych spíše dělala takovou tu redaktorkou práci.

Před časem jste vystoupila z ČSSD, uvažujete o tom, že vstoupíte do jiné strany?

Ne, spíše už nikam nevstoupím.

Ani v okamžiku, kdy by Váš muž založil novou stranu?

Mé rozhodnutí se neváže na to, co udělá můj muž. On také zůstal v sociální demokracii...

Dá se tvrdit ještě dnes, že v ní zůstane?

To se musíte zeptat jeho.

Počkejte, tak Vy jste jeho žena, tak to musíte vědět...

To jsou otázky na tělo mého muže.

Napsali jsme:

Tak jinak: viděla byste radši svého muže i dál v ČSSD, nebo v jiné, nové straně?

Nejraději bych ho viděla mimo politiku.

Vy byste nebyla ráda paní premiérovou?

To jsem vždycky říkala, že nerada. Tyto věci s sebou nesou ohromný stres. V této zemi jsou média nakloněna spíše pravici, vždy je větší hon na levicového premiéra.

Jako bývalá členka ČSSD, myslíte si, že Vašeho manžela tato strana potřebuje?

Nevím, vedení se chová prapodivně, ani nevím, kdo přesně ji vede, příliš to nesleduju. Někdo je nakloněn mafiánským praktikám, někdo je slaboch, zbabělec.. Nedávno jsem se znovu dívala na Kmotra, ty praktiky v ČSSD jsou podobné.

Kdo tedy je ve vedení ČSSD, kdo Vám nevadí?

To je těžké...

Nevybrala byste si? Buďto zbabělec, nebo mafián...?

Osobně mě zklamal jediný člověk, Michal Hašek, který se snažil tvářit jako přítel, ale přítel to nebyl, ostatní nikdy nebyli přímo přátelé.

Kdyby se Váš manžel rozhodl kandidovat na prezidenta...?

To nehrozí, neuvažuji o tom, jsem si téměř jistá, že to nenastane, že nebude ani premiérem, ani prezidentem. Pro mě to je ohromná úleva, můžu být sama sebou.

Jsme skoro na konci prázdnin, co Vás ještě čeká?

Jedeme na dovolenou do Francie, pak mě čeká spousta práce, knihy, vydávání, podzim, který nemám ráda...Další exkluzivní rozhovory: Na hraně s Xaverem


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Luboš Xaver Veselý

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdechovský zve Petříčka do KDU-ČSL

11:44 Zdechovský zve Petříčka do KDU-ČSL

Když v minulém týdnu Tomáš Petříček bojoval s Janem Hamáčkem o post předsedy ČSSD, čelil kritice, že…