Pokrytec Nečas přeplácí Nagyovou a lid živoří. Premiér: Vy andělský poslanče

09.02.2012 16:12

Nezařazený poslanec Jaroslav Škárka při sněmovních interpelacích vůči premiérovi Nečasovi zmínil, že snad již je mu dostatečně známo, že Věci veřejné (VV) jsou sekta. Co mu ale nedává spát, to je podle Škárky ministr školství Josef Dobeš. „Co ještě musí udělat, abyste jej odvolal?“ tázal se pak premiéra Škárka. Poslanec z ČSSD Ladislav Šincl pak Nečase kritizoval za odměny na úřadu vlády. Sněmovnou pak létala slůvka o šustění andělských křídel.

Pokrytec Nečas přeplácí Nagyovou a lid živoří. Premiér: Vy andělský poslanče
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas řeční ve sněmovně

Neřešení problémů ministra školství. Tak se jmenovala interpelace Jaroslava Škárky, který je nyní obžalován z toho, že zatajil úplatek od šéfa poslanecké frakce VV Víta Bárty.

„Situace na ministerstvu školství je neudržitelná a vyžaduje řešení na pozici premiéra. ´Nejschopnější´ ministr za posledních dvacet let dává odměny kamarádům, neumí připravit reformu školství, má nekoncepční nápady na zkracování přestávek ve školách, chce zavést povinné polévky do škol a pak to všechno odvolává. Nejhorší je čerpání peněz z evropských fondů a je tady dokonce podezření, že jsou tunelovány. Sněmovna by si ale zasloužila vědět, jak to hodláte řešit,“ zněla otázka od Škárky.

Nečas na to odvětil, že snad ministr Dobeš si je dobře vědom toho, jaké jsou klíčové priority. Musí například optimalizovat sítě škol, reformovat vysoké školy a například evropské dotace musí vyřešit do dubna. "Pokud ne, nastává jiná situace," podotkl.

„Byl jste kdysi prvním místopředsedou této strany a byl jste tak spoluodpovědný i za to, že jste si tohoto ministra dali do čela tohoto resortu,“ zmínil k tomu Nečas.

Na to však Škárka oponoval, že strana VV jsou sekta a podstatné tam je, co si myslí Vít Bárta a koho si do vedení přivede. „Co ještě musí Dobeš udělat, abyste jej odvolal?“ tázal se pak premiéra Škárka.

Ministerský předseda mu patrně s odkazem na korupční aféru ve VV, v níž Škárka figuruje, odpověděl, že by ministr musel například převzít obálku. „Jestliže je tato politická strana sektou, pak jste byl vy asi veleknězem,“ dodal na to premiér.

Kvůli údajně korupci stanou před soudem nejen zmiňovaný Škárka, ale i předseda poslanců VV Vít Bárta. Ten je podezřelý toho, že chtěl uplatit Škárku a svou předchůdkyni ve funkci Kristýnu Kočí, aby byli loajální. Bárta ovšem tvrdí, že se jednalo o půjčky. Škárka je obžalován kvůli tomu, že část peněz použil.

Asi teď někde rozdává čokoládu...

Škárka si ale dloubnul o hodinu a půl později ještě do samotného ministra školství. Řekl mu, že mu gratuluje. „Pan ministr Dobeš tady není, asi někde rozdává čokoládu z EU. Chtěl jsem mu ale pogratulovat, že má nad sebou kromě Hradu ještě jednoho zastánce a to pana premiéra," poznamenal jízlivě Škárka do sněmovního mikrofonu.

To, že je Josef Dobeš nejlepším ministrem školství v novodobé historii, řekl totiž skutečně před časem prezident Václav Klaus v momentě, když se pod Dobešem houpala ministerská židle. Klaus se tak ministra zastal. Ochrannou ruku nad něj dal i ve chvíli, kdy se do Dobeše strefovala opozice kvůli skandálům kolem Ladislava Bátory. Hrad ostatně tehdy Dobešovi tohoto svérázného aktivistu na pozici vysokého úředníka dohodil.

Nezařazený Škárka chtěl ministra školství interpelovat kvůli novému návrhu vysokoškolského zákona. Chtěl vědět, kdy jej předloží.

Nečas: Jsem rád, že poslanec si otevřel Písmo svaté

Poslanci dále interpelovali Nečase třeba za to, že nadmíru odměňuje své podřízené, například šéfku svého kabinetu Janu Nagyovou. K této otázce se pak předvedl Ladislav Šincl z ČSSD a nazval Nečase farizejem.  „Vy se o život obyčejných lidí nezajímáte a pohrdáte jimi,“ řekl například Šincl.

Nečas však na to zmínil, že morálka farizejství tady sice padla, ale on sám sebe považuje za člověka morálního. „Máte můj hluboký obdiv, jste ztělesněním nevinnosti a slyším šustění andělských křídel během té doby, co tady stojíte. Ale fascinuje mne, jak máte ten jedovatý osten vůči vládě. Říkejte stejná slova svému poslaneckému kolegovi Rathovi, který také vyplácel řadě lidí odměny,“ nenechal si líbit ostrý slovní šíp Nečas.

Dále zmínil, že především na krajských úřadech  - a to se týče zejména hejtmana Michala Haška – se také vyplácí ve velkém, přičemž se ani tam nezveřejňují výše odměn.

„Celková výše odměn se snížila ve veřejné správě o deset procent, ale na krajských úřadech se to naopak zvýšilo o tři procenta. Když chcete prezentovat svůj farizejský postoj, tak byste tady mohl začít u vaší strany,“ odrazil dále útok Nečas.

Poté zmínil, že řekne Šinclovi jedno „sladké tajemství“, neboť i za vlády sociální demokracie se vyplácely velké odměny, a bylo to před rokem 2006. „Takže tady střílíte do svého vlastního hnízda,“ připomněl a zopakoval, že v loňském roce byly sníženy platy na státních úřadech o 17 procent a o deset procent odměny.

Šincl však ani tady nepřestal do premiéra šít. Za sněmovním pultíkem pronesl, že největší tunel bude při církevních restitucích. „Z jakých hříchů se zde vykoupíte církevním desátkem?“ otázal se a citoval z Písma svatého.

Nečas ale na to Šinclovi bleskurychle odvětil:  „Jsem rád, že díky těmto interpelacím otevřete i Písmo svaté. Tam se hovoří ale i o tom, že člověk musí být sebekritický a já myslím, že mám dostatek pokory,“ dodal Nečas.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka poté premiéra interpeloval kvůli úřadům práce. Právě ale mimořádná schůze k úřadům práce je ještě na dnešek poslanci naplánována. Začne po skončení ústních interpelací na členy vlády.  Dopoledne totiž předsedající schůze a šéfka sněmovny Miroslava Němcová bod mimořádné schůze přerušila.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Očernění Karla Gotta. Po TV show přišel dopis: Jak jste mohli? Celé jinak

10:19 Očernění Karla Gotta. Po TV show přišel dopis: Jak jste mohli? Celé jinak

V pořadu VIP svět se ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup dotkl tématu spojení Karla Gotta s Františk…