Politik, který válčí s Kalouskem a veřejně rozmlátil přístroj: Vy vládní hlupáci

16. 5. 2013 10:01

Starosta Františkových Lázní Ivo Mlátilík patří k těm regionálním politikům, o nichž se hovoří jako o kontroverzních. Čas od času je o něm hodně slyšet, především v souvislosti s bojem proti hazardu. Jeho kampaň před krajskými volbami, kdy se ocitl jako lídr na kandidátce Paroubkovy strany NS-LEV 21, byla opravdu nepřehlédnutelná. Věrný svému jménu mlátil v předvolebním spotu kladivem do hracího automatu.

Politik, který válčí s Kalouskem a veřejně rozmlátil přístroj: Vy vládní hlupáci
Foto: archiv Ivo Mlátilíka
Popisek: Ivo Mlátilík
reklama

ParlamentníListy zajímalo, jak vlastně jeho dlouholetý boj s neblaze proslulým fenoménem mnoha našich měst pokračuje a zda hrací automaty konečně porazil: „S výsledky našeho boje proti hazardu jsem velmi spokojen, vždyť jsme byli vůbec první město v České republice, kterému se fyzicky povedlo zrušit všechny herny v našem městě a vyhnat tak podstatnou část kriminality za hranice tohoto krásného lázeňského města,“ pochlubil se nám.

Válka s Kalouskem

Připomeňme, že starosta Mlátilík také vede kvůli výherním automatům válku s Ministerstvem financí. Vysvětlil nám proč: „Roli Ministerstva financí v této problematice vidím jako zásadní. Toto ministerstvo bylo rozhodně ovlivněno sázkařskou lobby, kdy prioritou některých jeho úředníků nebyla ochrana pořádku, rodin, měst a obcí před tímto negativním jevem, ale snaha povolit tisíce a tisíce hracích přístrojů v každém městě a obci, a to i za vědomí, že si to ta města a obce nepřejí. O důvodech masivní podpory hazardu ze strany některých kompetentních úředníků Ministerstva financí si netroufám raději ani spekulovat.“

Ministerstvo nařčení odmítá

Na tato slova však reaguje Ministerstvo financí.

„Odmítáme uvedená nařečení a zdůrazňujeme, že ministerstvo vždy postupovalo a postupuje podle platných a účinných právních předpisů. Ministerstvo financí od roku 2011, tj. od 'chrastavského' nálezu Ústavního soudu nepovolilo proti vůli obce ani jediný automat. Nyní po zrušení přechodného období naopak intenzivně pracuje na tom, aby byla všechna dříve vydaná povolení, která se později v době své platnosti dostala do rozporu s obecně závaznou vyhláškou obce, zrušena v co nejkratším možném čase," reagoval pro ParlamentníListy.cz mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Podle něj Ministerstvo financí již v roce 2012 zrušilo přes dvacet tisíc videoterminálů a dalších přístrojů.

„Tedy více, než se předpokládá na základě nedávného nálezu Ústavního soudu. Stalo se tak nejen díky novele herního zákona, ale i díky daňové reformě, která zvýšila odvodovou zátěž hazardu a připravila jej o neodůvodnitelné daňové výjimky. V posledních letech se taktéž prudce zvýšil počet kontrol i pokut udělených při kontrolní činnosti," doplnil mluvčí.

Hloupá rozhodnutí vlády?

Starosta je podobně naštvaný i na další ministerstva, především kvůli rozhodnutí vlády v oblasti lázeňství.

„Rozhodnutí vlády v oblasti lázeňství, jejichž důsledkem je výrazný pokles domácích pacientů v českých lázních, považuji za neprofesionální, krátkozraká, kontraproduktivní a místy až hloupá. Všechny lázeňské společnosti významných lázeňských měst v současnosti propouštějí z tohoto důvodu tisíce svých zaměstnanců, kteří míří rovnou na úřad práce a žádají o podporu v nezaměstnanosti. Na Ministerstvu zdravotnictví tak mají splněny úspory a na Ministerstvu práce a sociálních věcí jim naskakují starostlivé vrásky. Takto může pracovat jen hlupák,“ rozčiluje se.

Ptáme se proto, zda podobně jako jiní šéfové lázeňských měst podnikne nějaké kroky: „Žádná opatření a jednání kvůli tomu, že někdo neumí počítat, neděláme. Státu se to vrátí samo,“ dodává striktně.

Slepý mezi jednookými králem?

A jak muž, který se rozhodně nebojí vyslovit svůj názor, hodnotí dosavadní počínání prezidenta Miloše Zemana, tím spíše, že jej strana NS-LEV 21 oficiálně podporovala: „NS-LEV 21 podporovala Miloše Zemana do funkce prezidenta dle hesla ‚mezi slepými je jednooký králem‘. Já sám jsem Miloše Zemana prezidentem nevolil, neboť se za něho stydím, a to nejenom já, to mi můžete věřit. Naše republika by si jistě zasloužila charismatického, nesebestředného, slušného, ale hlavně střízlivého prezidenta, na což si asi budeme muset ještě nějaký čas počkat. Zatím nakoupíme z peněz daňových poplatníků za milionové částky testery na alkohol a budeme čekat, jak to celé dopadne,“ obává se.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Hana Čechová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Vy, Češi, nevíte, co Trump způsobil! Zavřít ho." Praha slavila nástup Bidena. A taky neslavila

13:31 ,,Vy, Češi, nevíte, co Trump způsobil! Zavřít ho." Praha slavila nástup Bidena. A taky neslavila

REPORTÁŽ Z příznivců Donalda Trumpa se dělají kriminálníci, jsou pronásledováni a nic dobrého to nep…