Poslanec Foldyna: Havel podporoval vraždy nevinných Srbů

26. 3. 2012 6:38

Před velvyslanectvím Republiky Srbsko si v sobotu desítky lidí připomínali oběti bombardování bývalého území Jugoslávie. Pietní akt upořádalo sdružení "Přátelé Srbů na Kosovu" sociálně demokratického poslance Jaroslava Foldyny, který ve svém projevu kritizoval ministra zahraničí Karla Schwarzenberga a podporu útoku na civilní oběti ze strany exprezidenta Václava Havla.

Poslanec Foldyna: Havel podporoval vraždy nevinných Srbů
Foto: Radim Panenka
Popisek: Poslanec Jaroslav Foldyna z ČSSD a několik dalších lidí protestovali proti nezávislému Kosovu na Václavském náměstí v Praze
reklama

U budovy ambasády v pražské Mostecké ulici vlály v sobotu srbské prapory a účastníci zapalovali svíčky za oběti bombardování, které trvalo sedmdesát dva dnů. Akci zahájil místopředseda sdružení a dokumentarista Václav Dvořák, jenž je mimo jiné autorem známého filmu Uloupené Kosovo.

Narkomafie se prý převtělila v oficiální vládu, jež je přijímána v EU

Dvořák v projevu k desítkám účastníků popsal především tehdejší situaci v Srbsku. „Připomínáme si poslední fázi rozbíjení multietnického sociálního státu, který mnohým v našem světě překážel. Byli napadeni Srbové v Chorvatsku, později v Bosně a poslední fáze se odehrávala v Kosovu. Přesně v osm hodin večer 24. března 1999 dopadly první tomahawky na Jugoslávii. Budeme vzpomínat na mrtvé, na děti, na civilisty, kteří umřeli úplně zbytečně, jenom kvůli tomu, aby se kosovsko-albánská narkomafie ujala vlády nad pravlastí Srbů,“ řekl.

Přes 250 tisíc Srbů, jak Dvořák dále uváděl, muselo z Kosova odejít. Po příchodu vojsk NATO pak bylo vypáleno 51 tisíc srbských usedlostí. Byla to podle něho jedna z největších etnických čistek po skončení druhé světové války. Srbové se tam prý dodneška nemohou vrátit, na jejich majetcích hospodaří dle jeho slov loupežníci.

„I když se někteří z nich chtěli vrátit, tak Albánci v roce 2004 udělali pogrom a znovu hořely domy, znova byly vypalovány kostely a kláštery a další čtyři tisíce lidí muselo opustit své domovy. Takhle to na Kosovu vypadá ve 21. století, kousek od nás, v Evropě. Je to hanba NATO, Spojených států, ale také hanba našich vlád, které se k tomu přidaly,“ upozornil místopředseda Dvořák.

Foldyna: Tajné služby vytvořily falešné důkazy, potřebovaly záminku k útoku

Poslanec za ČSSD a čestný předseda sdružení Jaroslav Foldyna ocenil, že lidé přišli na tuto událost vzpomenout. „Nelze zapomenout na to, když vám zabijí děti, na děti se nezapomíná. Byl jsem tady i před třinácti roky a vůbec jsem nevěřil tomu, že na konci dvacátého století někdo může spustit mašinérii války pro nic za nic. Agresoři si vždycky musí najít nějaké alibi. Adolf Hitler připravil Gliwický útok, kdy vězni z tábora byli převlečeni do polských uniforem a on zinscenoval útok na Gliwice a prvního září bombardování Polska,“ srovnával Foldyna.

„Tajné služby Německa a Bulharska připravily operaci v Račaku, aby Severoatlantická aliance mohla 24. března bombardovat Bělehrad. Je to podivné, ale je to pravda. Oni říkali ‚bombardujeme režim, neberte to osobně‘ a našli se dokonce takoví, kteří říkali, že to zabíjení je vlastně humanitární. Je to absurdní, oni také psali absurdní divadelní hry, které v zásadě nikdy nikdo nepochopil, snad možná jenom oni,“ narážel poslanec na Václava Havla, který bombardování civilistů tehdy podpořil a označil ho za humanitární.

Všichni se podle jeho slov těšili na demokracii a svobodu a věřili mezinárodním institucím, po útoku NATO ale přišla rána, kdy jsme byli nejen svědky, ale i účastníky toho, jak nejsilnější armáda celého světa zaútočila na desetimilionový národ a sedmdesát dva dní ho bombardovala, aby ho podle Foldyny přinutila odevzdat své srdce (území Kosova – pozn.red.). „Nutila ho, aby odevzdal svoji vlastní zemi cizím a aby se vzdal své historie, a to je přece nemorální. My Češi a Slováci to přece víme, nás znásilnili v roce 1938, odebrali nám patnáct procent území a řekli, že je to podle práva,“ přirovnal poslanec Foldyna vyhlášení nezávislého Kosova k Mnichovskému diktátu na podzim roku 1938.

Demonstraci podle Foldyny pořádají proto, aby Srbům dali najevo, že na to nezapomněli a že nechtějí, aby se to opakovalo. „Stydíme se za naše představitele, kteří podepsali uznání Kosova. My sice říkáme naše, ale oni nám bohužel byli dáni. Já nevím, nakolik je pan Schwarzenberg se švýcarským pasem stejný Čech jako já. Já se za něho stydím, stejný Čech není! Bohužel je ale naším ministrem zahraničních věcí. Já bych si ruku s Hashimem Thacim (dříve vůdce albánských teroristů, dnes premiér Kosova – pozn.red.) nepodal, on ano. Možná, že mu upadne,“ opřel se poslanec do ministra zahraničí Schwarzenberga.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek pro PL: V Zemanovi vyhrálo to zlé. A sesadit ho z Hradu po sněmovních volbách…

16:24 Kalousek pro PL: V Zemanovi vyhrálo to zlé. A sesadit ho z Hradu po sněmovních volbách…

„Miloše Zemana jsem si definitivně přestal vážit v roce 2013,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy…