U budovy ambasády v pražské Mostecké ulici vlály v sobotu srbské prapory a účastníci zapalovali svíčky za oběti bombardování, které trvalo sedmdesát dva dnů. Akci zahájil místopředseda sdružení a dokumentarista Václav Dvořák, jenž je mimo jiné autorem známého filmu Uloupené Kosovo.
Narkomafie se prý převtělila v oficiální vládu, jež je přijímána v EU
Dvořák v projevu k desítkám účastníků popsal především tehdejší situaci v Srbsku. „Připomínáme si poslední fázi rozbíjení multietnického sociálního státu, který mnohým v našem světě překážel. Byli napadeni Srbové v Chorvatsku, později v Bosně a poslední fáze se odehrávala v Kosovu. Přesně v osm hodin večer 24. března 1999 dopadly první tomahawky na Jugoslávii. Budeme vzpomínat na mrtvé, na děti, na civilisty, kteří umřeli úplně zbytečně, jenom kvůli tomu, aby se kosovsko-albánská narkomafie ujala vlády nad pravlastí Srbů,“ řekl.
Přes 250 tisíc Srbů, jak Dvořák dále uváděl, muselo z Kosova odejít. Po příchodu vojsk NATO pak bylo vypáleno 51 tisíc srbských usedlostí. Byla to podle něho jedna z největších etnických čistek po skončení druhé světové války. Srbové se tam prý dodneška nemohou vrátit, na jejich majetcích hospodaří dle jeho slov loupežníci.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka