Premiér Kalousek, premiér Schwarzenberg? Údajný návrh VV

22.12.2010 9:27

Hlasování o nedůvěře vládě kabinet Petra Nečase v úterý s úspěchem přestál. Výrazně se o to svoláním schůzky přičinil prezident Václav Klaus. Vztahy v koalici byly tak vyhrocené, že Věci veřejné dokonce podle Hospodářských novin nabídly v předvečer hlasování na separátním jednání funkci premiéra straně TOP 09.

Premiér Kalousek, premiér Schwarzenberg? Údajný návrh VV

Petr Nečas si mohl po včerejším hlasování ve Sněmovně o nedůvěře jeho kabinetu zhluboka vydechnout. Jím vedená vláda může pokračovat. Spekuluje se však o oslabení jeho pozice, jehož důkazem má být, že roztržku v koalici musel místo něj, jak by se od premiéra očekávalo, vyřešit vahou své autority prezident Václav Klaus.

Hospodářské noviny v dnešním vydání uvádějí, že při pondělním separátním jednání dvou menších vládních stran přednesly dokonce Věci veřejné návrh, aby byla budoucnost vlády zachráněna výměnou na postu premiéra, který by získala TOP 09. Strana Karla Schwarzenberga to ale ihned odmítla s tím, že pouhá zmínka by mohla ODS vehnat do velké koalice s ČSSD.

Premiér musel ustoupit požadavkům Věcí veřejných

S touto interpretací však nesouhlasí předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík, který se všech důležitých jednání společně s předsedou Schwarzenbergem a místopředsedou Miroslavem Kalouskem zúčastnil. „Ne, je to nesmysl," zareagoval Gazdík pro ParlamentníListy.cz na otázku, zda taková nabídka mezi těmito stranami padla.

Pozici předsedy vlády tedy v koalici oficiálně nikdo nezpochybnil, přesto Petr Nečas musel podle HN přijmout na schůzce s prezidentem všechny požadavky Věcí veřejných. Výměnou za to poslanci nejmenší vládní strany nepodpořili návrh na vyslovení nedůvěry a zárukou jim byla garance hlavy státu za dodržení nepsané dohody.

K věci:

Rath se směje Nečasovi. Udělal průser a taťka to za něj domluvil 

Narafičená a umělá věc, varuje Klaus před kauzou Drobil 

Politolog Zbořil: Klaus se posunul do tajemné hybatelské zóny 

Foto - koláž: Hans Štembera

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jiří Hroník

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Na letošní Bahna zavítalo přes 50 tisíc fanoušků armády

22:30 Armáda ČR: Na letošní Bahna zavítalo přes 50 tisíc fanoušků armády

Ukázky vojenské techniky v těsné blízkosti diváků, novinky v podobě chemického průzkumného vozidla n…