Přinese drastická regulace družstevních záložen kýžený efekt?

23.09.2014 23:28

Poslanecká sněmovna schválila ve druhém čtení zpřísnění podmínek pro podnikání družstevních záložen. Majitel serveru www.bankovnipoplatky.com Patrik Nacher však upozorňuje, že i když je údajně cílem ozdravit celý segment a ochránit klienty, tak výsledek může být opačný.

Přinese drastická regulace družstevních záložen kýžený efekt?
Foto: bankovnipoplatky.com
Popisek: Logo serveru bankovnipoplatky.com
reklama

Novela počítá s omezením bilanční sumy kampeliček na pět miliard korun, zvýšením příspěvku do FPV (Fond pojištění vkladů) na dvojnásobek proti bankám (kvartálně 0,08% z objemu vkladů), s omezením výše úvěru jednomu subjektu na 30 milionů korun a především s vazbou vkladů na úročení na vklad vložený do kapitálu záložny (1:10).

Čert vezmi omezení bilanční sumy, to má elementární logiku, či zvýšení příspěvku do FPV (jakkoliv tam se stejně budou už příští rok měnit pravidla na základě evropské legislativy, kde bude možné pohybovat individuálně s výší příspěvku dle rizikovosti podnikání té které finanční instituce). Limit na úvěr či povinnost vložit desetinu vkladu do kapitálu už ale útočí na samou podstatu podnikání. Ve výsledku se pak může stát, že původně dobrý úmysl může vyústit v to, že se do problému dostanou i dnes zdravé záložny. Proč se to vlastně děje?

Miliardy vyplacené z Fondu pojištění vkladů

V ČR se stalo módou, že cokoliv se přihodí a na první pohled si s tím nevíme rady, přichází na řadu oblíbený argument o nutnosti změnit zákon. To je naše spása a odpověď téměř na všechno. Člověk by přitom logicky spíše očekával, že se příslušné instituce, politici a úředníci budou řídit selským rozumem a logickým výkladem a možnostmi platných norem. Přitom je jasné, že nelze do zákonů vtělit všechny možné alternativy, které mohou nastat a že vždy nastane situace nová, se kterou nelze dopředu počítat.

A to platí i o oné regulaci družstevních záložen. V posledním roce se, dle dozorové instituce (ČNB), dostaly do problémů dvě velké družstevní záložny (WPB a MSD). Výsledkem jsou miliardy vyplacené z Fondu pojištění vkladů (MSD cca 11 mld. Kč a WPB 3 mld. Kč). Jak k tomu mohlo dojít? Jak je možné v tak přeregulovaném, dohledovaném a kontrolovaném sektoru, jakým finanční odvětví je a navíc v oblasti, která krizi a následné očištění už jednou prožila v devadesátých letech, utajit měsíce či dokonce roky vytvářené velmi nestandardní ba protizákonné finanční operace či zcela nevyhovující řídící a kontrolní systém?

Zpřísnění podmínek vyhovuje skoro všem

Vždyť už dnešní legislativa umožňuje dohledu uplatnit podmínky pro každou záložnu na základě individuálního posouzení rizik či jejího zaměření. O hloubkových kontrolách na místě ani nemluvě. Už dnes lze regulovat kapitálové požadavky, výši základního členského vkladu a samozřejmě ČNB schvaluje lidi zodpovědné za chod záložny. Dělo se tak? Podle mého názoru ne tak aktivně, jak by se dnes mohlo zdát.

A tak to vypadá, že všem (kromě dotčených záložen) dnes spíše vyhovuje zpřísnit to globálně pro celé odvětví, bez ohledu na individuální zaměření kampeliček, jejich zdraví, způsob podnikání apod. Uvidíme, jestli to přinese kýžený efekt nebo se stane pravý opak. Bohužel tu ale nejde o laboratorní pokus, ale o regulaci podmínek, které se dotýkají konkrétních společností, jejich zaměstnanců a samozřejmě i jejich klientů.

Patrik Nacher, majitel serveru www.bankovnipoplatky.com


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jih

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FNUSA: Den boje proti mozkové mrtvici oživí online vysílání

12:39 FNUSA: Den boje proti mozkové mrtvici oživí online vysílání

V sobotu 15. května si připomínáme Den boje proti mozkové mrtvici. Fakultní nemocnice u sv. Anny v B…