Procházková zná minulost Schwarzenberga a varuje český národ

18.01.2013 17:50

ROZHOVOR Politoložka VŠE Vladimíra Dvořáková upozornila na to, že u Karla Schwarzenberga je v prezidentské volbě cítit silný podpůrný vliv médií. Stejný názor má i nebojácná bojovnice proti církevním restitucím Lenka Procházková. Podle ní se ale případným zvolením Schwarzenberga navíc posílí v české společnosti vliv římskokatolické církve. Jak k tomu dojde? Na to spisovatelka odvětila v rozhovoru ParlamentníchListů.cz.

Procházková zná minulost Schwarzenberga a varuje český národ
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatelka Lenka Procházková, jedna z iniciátorek petice proti zákonu o církevních restitucích

Co by podle Vás znamenalo zvolení Karla Schwarzenberga prezidentem pro posílení katolické církve ve společnosti?

Popravdě nevím, jestli by vítězství Karla Schwarzenberga posílilo vliv církve v české společnosti, bezesporu by se ale zvětšil podíl římskokatolické církve na moci a její vliv na politická rozhodování. Karel Schwarzenberg se netají tím, že protěžuje zájmy katolické církve bez ohledu na to, jaký budou mít dopad na obyvatele České republiky. Nejenže společně s Miroslavem Kalouskem prosadil zákon o církevních restitucích, ale rezolutně zamítl i ochranné pozměňovací návrhy, jako například ten, který měl zavázat církev k dodatečné úhradě majetku, který by restituovala neoprávněně či podvodem!

Můžeme předpokládat, že v případě jeho zvolení jmenuje k církvi loajální ústavní soudce, kteří tomuto protiústavnímu zákonu definitivně umetou cestu.

Mají podle Vás ale lidé tyto souvislosti vědět? Tím myslím provázanost rodu Schwarzenbergů s katolickou církví...

Jistě, dějiny nás přece učí vidět souvislosti. Rod Schwarzenbergů je velmi těsně spjat s českou historií. Například Bedřich Schwarzenberg byl vysoce postavený církevní hodnostář a od roku 1850 i pražský arcibiskup. Zajímavější postavou je ale Felix Schwarzenberg narozený roku 1800. To byl politik a rakouský generál, který se stal vůdcem šlechtické protireformní opozice. Jeho zásluhou byl namísto parlamentní monarchie nastolen Bachův absolutismus a začal onen "čas zaživa pohřbených".

Ostatně v té době napsal Karel Havlíček Borovský verše začínající slovy: "Zle matičko, zle, Schwarzenberci zde!" Je otázkou, jaký režim by nastolil po svém případném zvolení současný Karel Schwarzenberg.

Většina lidí se staví proti vládě, většina lidí se staví proti církevním restitucím, ale přesto mnoho lidí podporuje Karla Schwarzenberga. On je ale přitom místopředseda vlády, je ministrem a předsedou vládní strany... Myslíte, že si lidé tyto věci nespojují, že jim to nedochází?

Volby jsou z velké části o emocích a sympatiích. A sympatie závisí na kvalitě P.R. Musím uznat, že tým Karla Schwarzenberga odvádí výtečnou práci, platí celebrity a novináře, kteří dohromady vytvářejí jeho dokonalý a bezúhonný mediální obraz. Výsledky práce volebního týmu jsou tak dobré, že lidé zapomněli, že Karel Schwarzenberg patří svými činy i názory do současné Nečasovy vlády a nese odpovědnost za snížení životní úrovně nás všech. Lidé si dokonce Karla Schwarzenberga přestali spojovat s takovými jmény jako je Heger, Drábek, Parkanová, Vondra nebo Miroslav Kalousek. Pro lidi, kteří se politice nevěnují na plný úvazek, je velmi obtížné odolat tak intenzívní propagandě.

Mnoho mladých lidí hrdě nosí placku Volím Karla. Jak vidno, pro mnoho mladých má Schwarzenberg určité kouzlo. Čím si lze vysvětlit to, že zejména mladí lidé se staví na jeho stranu?

Mladí lidé mají málo životních zkušeností. K dobré orientaci v politice je třeba kritické myšlení, které s množstvím zkušeností přímo souvisí. Pro ty, kteří ke kritickému myšlení ještě nestihli dospět, stačí vytvořit postavu knížete - pankáče, člověka opředeného možná romanticky tajemnou minulostí. Takováto fascinující postava je pro mladé lidi bezpochyby daleko přitažlivější než prostě jenom zkušený pragmatický politik.

Už jsme zmínili fakt, že velkou roli v tom, kdo nakonec bude prezidentem zvolen, mohou sehrát média. Připomeňme, že většina z nich se už před prvním kolem postavila právě za Karla Schwarzenberga. Také u sázkových kanceláří boduje. Jak si tato fakta vysvětlujete?

Karel Schwarzenberg především mnohá média ovládá. A sázkaři tipují kandidáty podle jejich mediálního obrazu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Zodpovědnost

Dobrý den, napadlo vás, že to, že jste nepřekročil 20% není Vaše vina, že Vy jste proto udělal maximum, ale víc lidí Vás nevolilo jen kvůli ANO? Vždyť i politici z jiných stran Vás chválí, ale kvůli značnce s Vámi nechtějí jít do koalice? Neuvažujete o změne strany?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mlč!“ Přiznání, že Nord Streamy „navrtaly“ USA? Je zle

6:44 „Mlč!“ Přiznání, že Nord Streamy „navrtaly“ USA? Je zle

„Děkuji vám, USA.“ Tak reagoval bývalý polský ministr obrany na dva výbuchy, které způsobily rozsáhl…