Průzkum: Devět z deseti lidí věří, že politici rozkrádají Česko

28.09.2011 11:54

Ohrožení právních a demokratických principů České republiky, to podle většiny lidí znamená výroční zpráva BIS. Civilní kontrarozvědka ve své veřejně dostupné zprávě mimo jiné poukazuje na korupci v české justici a její propojení s lobbisty a podsvětím, ale i na rozprodávání státního majetku pod cenou, korupci spojenou se státními zakázkami a na ohrožení ekonomických a bezpečnostních zájmů země. Podle serveru prvnizpravy.cz to ukazuje průzkum společnosti SANEP.

Průzkum: Devět z deseti lidí věří, že politici rozkrádají Česko
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Lidé na farmářských trzích
reklama

V souvislosti s informacemi obsaženými ve výroční zprávě BIS se devět desetin veřejnosti domnívá, že ČR je nadále tunelována vrcholnými politiky a vlivnými podnikateli. Ukazuje to aktuální exkluzivní šetření společnosti SANEP, podle něhož jsou více jak dvě třetiny veřejnosti informacemi BIS znepokojeny. Civilní kontrarozvědka uvádí znepokojující závěry o špatném stavu české justice, s čímž se ztotožňuje i většina domácí populace, která se závěry BIS upozorňujících na kontakty s kriminálním prostředím, vynášení citlivých informací či liknavostí některých jejích vrcholných představitelů, souhlasí.

Celá zpráva SANEP ZDE

Klientelismus v justici

Většina Čechů se rovněž ztotožňuje s konstatováním, že určující charakteristikou stávajícího českého soudnictví je klientelismus, tedy takový systém organizace, jenž je založen na konexích, protekci a zákulisních rozhodnutích, což lze vnímat jako vyšší a systémově propracovanou formu korupce. Více jak dvě třetiny obyvatelstva se rovněž souhlasně ztotožňují i s tvrzením, v němž Bezpečnostní informační služba konstatuje, že k rozvoji klientelistických sítí přispívají i některé vysoké školy se zaměřením na práva a veřejnou správu.

Výroční zpráva BIS rovněž upozorňuje na rozprodej záměrně podhodnoceného veřejného majetku, navíc bez ohledu na ekonomická či bezpečnostní rizika. Takové jednání, patrně s ohledem na jeho četnost v novodobé historii ČR, chápe většina obyvatel především jako běžné porevoluční tunelování ze strany politiků a podnikatelů.

Více jak dvě třetiny populace je taktéž přesvědčeno, že na některé oblasti, jako například energetika nebo hazard, mají skutečně zásadní vliv lobbisté, kteří jednají v zájmu těch, které zastupují. Zájmy státu a potažmo i občanů jsou tak opět zcela opomíjeny. Fakt, že se tomu tak podle zprávy BIS děje i při dostavbě Jaderné elektrárny Temelín, považují Češi za alarmující.

Psali jsme:
Po Štětinovi jde BIS. Snaží se ho prý zastrašit, aby o ní nešířil pravdu

BIS: Facebook se stal nejdůležitější platformou pro neonacisty
BIS chce soudce poškodit, naznačuje Sváček

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mezi rodiči se šíří těžko uvěřitelná zpráva. Týká se návratu dětí do škol. Letos to prý nebude...

10:38 Mezi rodiči se šíří těžko uvěřitelná zpráva. Týká se návratu dětí do škol. Letos to prý nebude...

ParlamentníListy.cz zaznamenaly už od tří pracovníků ve školství informaci, že školáky by mohl čekat…