Radek John hovořil ve sněmovně. Poslanci ČSSD řvali smíchy

16.12.2010 5:13

Ministr vnitra a předseda Věcí veřejných pobavil poslance sociální demokracie a zároveň početnou internetovou komunitu. Sám to ale rozhodně neměl v plánu.

Radek John hovořil ve sněmovně. Poslanci ČSSD řvali smíchy

"Poslouchám, co bylo řečeno a je mi opravdu špatně. Tady se říká: Všude se krade, ale já musím říci, že nechci žít ve státě, kde se všude krade. Nechtěl bych být ve vládě, pokud se všude krade," pronesl při středeční schůzi Poslanecké sněmovny ministr vnitra Radek John.

Tato rozprava se týkala kauzy ministra životního prostředí Pavla Drobila, byla plná emocí a probíhala ještě předtím, než Drobil oznámil svou rezignaci a ČSSD vyslovila názor, že hodlá hlasovat o nedůvěře vládě Petra Nečase. Již první Johnovy věty vzbudily velký hluk ve sněmovně. Díky televiznímu přenosu bylo vidět, že neklid sociálních demokratů zprvu nechápal ani ministr vnitra, ani v tu chvíli řídící schůze Vlasta Parkanová. John tak pokračoval.

BOUŘLIVÁ STŘEDA:

"Já vyzývám všechny lidi, kteří jsou svědky jakékoliv korupce, kteří mají jakékoliv podezření, ať se obrátí na policii." Smích, křik a bouchání do lavic již bylo víc než zřetelné. "Pozor, nechtě mě domluvit!" okřikl levicové poslance šéf resortu vnitra. "Co můžeme udělat, je jednání o tom, jak zajistit, aby do policie nikdo neintervenoval. To znamená nezávislý policejní prezident, nezávislý management," řekl John závěrem a pomalu odcházel od řečnického pultu. Lomoz a všeobecná vřava vesele pokračovaly.


Oficiální profil ČSSD:


Ačkoli se poslanci ČSSD evidentně bavili, pomyslnou facku ministrovi vnitra vmetli až o hodinu později. Nejprve během tiskové konference, na níž oznámili svůj záměr vyvolat hlasování o nedůvěře vládě a později také mediálně. To, když Johnův stínový protějšek Jeroným Tejc rozeslal mezi novináře následující zprávu.

"Je smutné, že ministr vnitra musí být opozicí poučován o tom, že nový policejní prezident musí být podle zákona vybrán na základě výběrového řízení. Pokud však dnes Radek John před zraky celé poslanecké sněmovny a veřejnosti říká, že bude požadovat schůzku špiček koaličních stran, aby se dohodl na výměně policejního prezidenta, de facto tím říká, že jméno nového šéfa policie bude vybráno na základě politické dohody.

V takovém případě však ministr John popírá to, co celou dobu říká, tedy že personální obsazení na klíčových postech ve státní sféře má být průhledné a nepolitické." Radek John ani Věci veřejné zpočátku nereagovaly. K celému incidentu se nakonec vyjádřila jen poslankyně VV Lenka Andrýsová.

"Skandál na Státním fondu životního prostředí odkryl slabiny systému zadávání státních veřejných zakázek. Dlouhodobým řešením by mohla být regulace lobbingu," sdělila Andrýsová ParlamentnímListům.cz.


Facebook žije...


Během laviny tiskových zpráv ODS, ČSSD, TOP 09, Věcí veřejných, ale také z vlády se na sociální síti Facebook rozhořelo další pokračování na téma Radek John. Většina skupin, která proti resortnímu šéfovi vystupuje, začala hromadně používat upravenou fotografii doplněnou následujícím textem: "Radek John dnes ve sněmovně přednesl projev, kterým se pokoušel uklidnit oprávněné emoce kolem MŽP. Snad jen ministr vnitra nevidí korupci, o které se od rána ve Sněmovně mluví..."

Podobné útoky na předsedu Věcí veřejných nejsou ničím novým. Jak se ale shodlo hned několik politiků a mediálních odborníků, žádné zásadní kroky z toho nevyplývají.

"U některých věcí, které se o Johnovi objevily na internetu, mi zmrzl úsměv," připustil bývalý šéf resortu a volební kampaně ODS Ivan Langer. Stejně tak se na stranu Johna postavil i jeho stranický kolega Vít Bárta.  "Myslím, že se hledá obětní beránek a stalo se módou na něj útočit," řekl ministr dopravy ParlamentnímListům.cz. "Člověk jako Radek John, zběhlý v mediálním prostředí, si na to za ta léta již musel zvyknout," konstatoval mediální odborník Tomáš Böhm.

Podobné hodnocení přiznal ParlamentnímListům.cz také politolog Zdeněk Zbořil. "Ublíží mu to možná u tisícovky bloggerů či diskutujících na internetu, ale jinak už to nikoho moc nevzrušuje. Navíc ve společnosti stejně panuje přesvědčení, že politici jsou darebáci, takže mnohé to jen utvrdí, že tomu tak skutečně je."

K ministrovi vnitra:

Foto: Archiv

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Boček: Děkuji premiéru Babišovi za klidné stáří veteránů

12:51 Generál Boček: Děkuji premiéru Babišovi za klidné stáří veteránů

Na Dnech NATO vystoupil se zásadními slovy legendární účastník druhé světové války, stíhací pilot RA…