Rath se s tím nepáře: Rozesílá plakát zesměšňující Nečase

30.09.2010 9:20

Ať to lidi rozesílají dál...píše na svém Facebooku hejtman Středočeského kraje David Rath. A k tomu přidává fotografickou koláž, na níž je vyobrazen první "dělnický" prezident Klement Gottwald spolu s premiérem Petrem Nečasem.

Rath se s tím nepáře: Rozesílá plakát zesměšňující Nečase
reklama

Hejtman David Rath je známý tím, že pro nějaké to ostřejší slůvko nejde daleko. Pusu na špacír si ale sociálně demokratický poslanec pouští spíše na půdě Poslanecké sněmovny. Teď však popustil uzdu své fantazie a nechal vyrobit fotografickou koláž. A to ne ledajakou. Chtěl v ní totiž zřejmě dát najevo, že premiér České republiky a také předseda ODS Petr Nečas jde proti lidu této země. Nečase tak rovnou přirovnal ke Gottwaldovi.  

Klement Gottwald byl totiž kromě jiného známý tím, že se slovně "otíral" o buržoazii. Komunisté v 50. letech totiž dávali často najevo, že továrníci, filozofové, a vlastně veškerá buržoazie nepracuje a těží tak jen z práce dělníků. Proto vznikala různá hesla podobná těm na Rathově fotografii, tedy například "Kdo nepracuje, ať nejí."A premiér Nečas je nyní pro mnoho lidí, kteří ztratili práci, zosobněním jakéhosi zla. Spolu s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem totiž připravuje nový zákoník práce, který lidem bez práce utne mnohé z dosavadních výhod. Například již nebude možné pobírat podporu v nezaměstnanosti, když dá zaměstnanec sám výpověď. Pokud lidé budou chtít pobírat sociální dávky, tak budou muset pro stát odpracovat několik hodin veřejně prospěšných prací. Dobrovolně budou také muset přistoupit na rekvalifikaci a na úřady práce budou nuceni docházet častěji než dosud.  

Ministerstvo práce a sociálních také navrhuje prodloužení doby, po kterou je možné uzavírat smlouvy na dobu určitou ze dvou na pět let, zvýšení maximálního rozsahu zaměstnání na základě dohody o provedení práce ze 150 na 300 hodin, či změny ve výši odstupného, které by mělo být nadále vázáno na počet let odpracovaných u zaměstnavatele, či zpružnění kont pracovní doby.

Odborník: Rath získá spíš komunisty

Mediální odborník Tomáš Böhm si ale nemyslí, že koláž je od Davida Ratha dobrý nápad. "To, že radí na Faceboooku, aby lidé tuto fotografii rozesílali dál, je trochu mimo mísu, neboť na Facebooku se pohybují především lidé mladších ročníků a těm již Gottwald nic neříká. Je to pro ně hluboká historie," zmínil pro ParlamentníListy.cz Böhm.

"Je to navíc brnkání na struny nespokojených komunistů a důchodců, kterým tak dává reminiscenci na jejich mládí. Z toho důvodu si nemyslím, že tím může získat nové sociálně demokratické voliče, spíše se k němu přikloní komunisté. Navíc jde o nastolování konfrontačního tónu, kterým ČSSD před parlamentními volbami spíše tratila, než získala. Proto jsem přesvědčen o tom, že ta fotografie není od Ratha zrovna dobrý nápad," dodal Böhm. 

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Olga Böhmová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Udala, že jí řekl p*čo. „Proč nejsem očkovaná?“ zbourala pirátka, 40 let, jednání. Ztuhli. A promluvili

12:35 Udala, že jí řekl p*čo. „Proč nejsem očkovaná?“ zbourala pirátka, 40 let, jednání. Ztuhli. A promluvili

„Jak to, že nejsem naočkovaná? Proč mě nikdo nekontaktoval?“ Zhruba takto se podle zjištění redakce …