Studenti a důchodci, vy jste nechali vládu vyhrát. Vaše odbory

01.12.2011 6:07

Ačkoli má za sebou Asociace samostatných odborů (ASO) prokazatelné úspěchy ve vyjednávání s vládou, boj proti vládním reformám se jim nedaří. Tedy konkrétněji - nepodařilo se jim přesvědčit lidi v tom, aby je podpořili a aby vyrazili do ulic. Po poslední protestní akci s malou účastí ASO připustila, že se ze svých protireformních aktivit stáhne. Ale ptá se: Kde byli důchodci, kteří vyjadřují své obavy nad budoucností? Kde byli studenti a mladí lidé, kterých se ten problém týká?

Studenti a důchodci, vy jste nechali vládu vyhrát. Vaše odbory
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas s mikrofonem na přednášce

Od jara zaznívaly Českem z různých skupin obyvatelstva výhrůžky, že vyjdou do ulic. Důvodem měly být plánované vládní reformy. A tak neuplynul týden, aby se odněkud neozvalo, že svolá protest nebo třeba i generální stávku.

Zaznívalo to od důchodců (nedostatečná valorizace penzí a penzijní reforma), studentů (státní maturity i školné na VŠ), od matek s dětmi, zdravotně postižených i policistů. A výsledek?

Čtěte také:


Několik protestních akcí, dlouho dopředu ohlášených, s účastí několika set lidí, maximálně pět tisíc.To, že někdo přičítá neúspěch tomu, že jsou Pražané laxní a sobečtí, také neuspěje v objektivním posouzení, protože když se 17. listopadu konaly ohlášené demonstrace i v jiných městech Česka, byla i tam účast pouhých několik desítek protestujících. A to napříč tomu, že se internetem nesly před tím ostré a odvážné výzvy, jež mohly působit skoro až revolučně. K protestům se neodhodlali ve větším ani lidé v regionech, kde je dlouhodobě vysoká nezaměstnanost a s ní i celá řada s ní souvisejících sociálních problémů.


Odbory vyjednávají nejen pro "své" odboráře. Podporu mají ale malou

I proto se rozladění odborářů dá celkem pochopit. Mentalita Čechů je totiž odlišná od zemí, ve kterých se protestuje třeba i týdny. Přesto všechno dokázali odboráři z ASO vyjednat i záležitosti, které se nebudou týkat jen členů odborů, ale všech lidí plošně. "Vyjednali jsme významný nárůst mezd pro všechny zaměstnance metra. Pro všechny občany jsme pak dojednali takzvané předdůchody. To znamená, že když si uloží u penzijního spoření sto tisíc korun, bude moci odejít do důchodu o rok dříve. To se nepodařilo ani našim kolegům z ČMKOS," uvedl pro ParlamentníListy.cz šéf Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša.

Čtěte také:


Stejně jako předseda ASO Bohumír Dufek se domnívá, že si lidé budou muset plánované vládní reformy i s jejich nepříznivými dopady na životní standard vytrpět, aby pochopili, proč odboráři bubnovali k protestům. "Pak ale už budeme muset tlačit jen na změnu v zákonech," řekl Dufek. Podle něj je chybou to, že v těch ulicicích chyběli všichni lidé, kterých se změny citelně dotknou. A to i ti mladí, kteří podle něj zřejmě nechtějí uvěřit tomu, že se reformy citelně dotknout i jejich životů - a to i dlouhodobě do budoucna.

Čtěte také:


Mladí raději sedí a diskutují u sociálních sítí, než v ulicich

„Vyrůstá generace, která chce vyjádřit protest jiným způsobem než manifestací na náměstí.  Možná je to tím, že lidé dnes žijí spíše internetem. Možná přijde víc lidí, až se to vyburcuje přes internet nebo Facebook. Mně to připadá, že lidé začínají komunikovat už úplně jiným způsobem, než jsme možná byli zvyklí my, z očí do očí. Podívejte se třeba na to, že někteří lidé se stali poslanci a prakticky nedělali veřejné mítinky, ale organizovali to přes web. Možná je nízká účast dána tím, že si někteří říkají, zda to má vlastně cenu. Když se podíváte po Evropě - v Řecku je generální stávka a protestují miliony lidí, v Itálii a ve Španělsku lidé protestují a zdánlivě se nic neděje. Ale ve společnosti se něco bude muset pohnout. Možná to teď nevnímáme, ale možná jsme na pokraji určitého dějinného zvratu, protože systém ekonomiky přestává být funkční," myslí si Pejša.

Čtěte také:


A proč nepřišli podpořit protesty a demonstrace ani důchodci?

"Nebráníme samozřejmě nikomu, aby se demonstrací zúčastnil, ale neorganizovali jsme to, a tak tam prostě senioři nebyli. Já osobně se domnívám, že čeští senioři vybudovali v naší zemi určité hodnoty, a proto mají právo žít v klidu kvalitním způsobem života. To by jim měla poskytnout vláda, bez toho, aniž by měli někde protestovat. Až pokud to nebude skutečně možné zajistit, ani jinak vyjednat, připouštím i možnost toho, že by se senioři do demonstrací zapojili a i jsme je organizovali," sdělil ParlamentnímListům.cz Zdeněk Pernes, předseda rady seniorů.

Čtěte také:


Ten před několika měsíci vyjádřil znepokojení nad tím, jakým způsobem mají nakonec být seniorům u nás valorozovány penze. Kritizoval i navrhované vládní reformy, včetně té důchodové. Podle něj je nutné je připomínkovat a vytvářet tlak na to, aby nemohly projít v podobě, jak jsou navrhované. Popřel také to, že by připravovaná penzijní reforma neměla vliv i na současné seniory. Ti totiž žijí ve velkých obavách z toho, co bude, až se navýší DPH a přestane platit regulované nájemné dohromady se změnami ve zdravotnictví. Upozorńoval na to, že postiženy budou desetitisíce starších lidí.

Čtěte také:


Foto: Hans Štembera


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Alena Hechtová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Národní muzeum pokračuje v archeologických výzkumech v Sýrii

7:34 Národní muzeum pokračuje v archeologických výzkumech v Sýrii

Generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš a generální ředitel Generálního ředitelství Památek a…