Svobodova Diplomatická akademie zahajuje činnost

24.10.2011 6:53

Nová Diplomatická akademie exministra zahraničí Cyrila Svobody dnes zahajuje svoji činnost. Svoboda ČTK řekl, že jako první organizuje krátký intenzivní kurz, jehož se účastní pracovníci ministerstva pro místní rozvoj. Tématem kurzu je mimo jiné protokol a etiketa.

Svobodova Diplomatická akademie zahajuje činnost

První velký kurz akademie by měl začít v listopadu, dodal bývalý šéf české diplomacie a někdejší předseda lidovců. Podle webu akademie navazuje Svobodova instituce na odkaz obdobných institucí ve Vídni, v Berlíně a v Paříži. Po vzoru londýnské akademie je ústavem ryze soukromým a otevřeným širokému poli studentů.

Povznesení diplomacie

"Posláním Diplomatické akademie není pouze výchova diplomatů v nejužším slova smyslu, nýbrž, věrna širokému pojetí diplomacie, zasazuje se o profesionalizaci a povznesení správy vůbec: ať již státní či soukromé," uvádí web. Podle něj je Diplomatická akademie první svého druhu v nových státech Evropské unie.

Na Svobodově akademii vyučují například bývalý eurokomisař a někdejší premiér ČSSD Vladimír Špidla, bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová či diplomat a dlouholetý náměstek ministra obrany Jaromír Novotný.

Svobodova instituce je určena pro státní úředníky i lidi ze soukromé sféry. Podle někdejšího ministra je akademie akreditována jako součást celoživotního vzdělávání a rekvalifikace. Její osou bude velký kurz o diplomacii. Cena velkého kurzu je 35.000. Doplňkové mají být menší kurzy a školení na míru; cena malého kurzu je 9000 korun.

Bývalý předseda KDU-ČSL a několikanásobný člen polistopadových vlád Svoboda pracoval po svém posledním vládním angažmá na ministerstvu zahraničí jako poradce prvního náměstka Jana Schneidera. Byl propuštěn po roční ochranné zákonné lhůtě. Vidí za tím politické důvody, tlak byl podle jeho dřívějšího vyjádření ze strany někdejšího lidovce Miroslava Kalouska, který je nyní v TOP 09, kterou vede současný ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Svoji akademii má také právě česká diplomacie, ta je ovšem určena pouze pro pracovníky ministerstva.

Související:

Nečas: Jen ať Schwarzenberg dál řádně plní funkci ministra zahraničí

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mpTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Křivení voleb! „Skokan“ Čunek o médiích a Praze. Chce změnu

18:32 Křivení voleb! „Skokan“ Čunek o médiích a Praze. Chce změnu

Z poslední místa kandidátky na první vykroužkovali vsetínští voliči senátora a bývalého hejtmana i s…