Těžbu břidlicového plynu raději ne, rozhodl sněmovní výbor

02.10.2012 22:02

Sněmovní petiční výbor se postavil za kritiky těžby břidlicového plynu v České republice. Podle členů výboru to není vhodné z důvodu dopadů na životní prostředí. Obrátili se i na ministerstvo.

Těžbu břidlicového plynu raději ne, rozhodl sněmovní výbor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa na tiskové konferenci
reklama

Sněmovní petiční výbor nepovažuje za vhodné, aby se v Česku kvůli dopadům na životní prostředí prováděly vrty ohledně těžby břidlicového plynu, a to ani průzkumné. Přítomní členové výboru požádali ministerstvo životního prostředí, aby podniklo legislativní kroky, které ukončí veškeré aktivity související s těžbou břidlicového plynu.

Usnesení přijal výbor v rámci veřejného slyšení k petici proti těžbě břidlicového plynu, kterou dosud podepsalo asi 31.000 lidí. Proti průzkumu a případné těžbě se postavili ekologové, hejtmani, radnice i obyvatelé lokalit, kde by zásoby plynu mohly být.

Na úterní veřejné slyšení přišlo do Sněmovny několik desítek lidí. Náměstek ministra průmyslu a obchodu Pavel Šolc je ujišťoval, že průzkum ani těžba břidlicového plynu nyní nepředstavuje strategický zájem České republiky.

Výbor "vzal na vědomí" stanovisko ministerstva, že návrh energetické koncepce a surovinová politika nepočítají s průzkumem, těžbou a využitím břidlicového plynu.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) už dříve uvedl, že navrhne vládě nepovolovat průzkumy do poloviny roku 2014. Do té doby by se podle něj měly upravit zákony tak, aby obsahovaly jasná pravidla pro používání současných průzkumných technologií.

Kritikům to ale nestačí. Senátoři už navíc připravili novelu, která by těžení břidlicového plynu zakázala. Horní komora by ji měla projednávat po krajských volbách. Senátor Petr Pakosta dnes uvedl, že předloha by mohla obsahovat i zákaz podzemního zplynování uhlí.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vrchní z restaurace dorazil na úřad práce se zlatým prstenem na palci. Dodnes vzpomínají na jeho výstup i požadavky

4:40 Vrchní z restaurace dorazil na úřad práce se zlatým prstenem na palci. Dodnes vzpomínají na jeho výstup i požadavky

Přijít o místo je v posledních měsících celkem běžná věc. Navzdory konstatování ministryně Maláčové …