Tlustý promluvil o zlodějině století. Ukázal na viníky

10.5.2013 6:52 dop.

Bývalý poslanec Vlastimil Tlustý souhlasí s prezidentem Milošem Zemanem. „Myslím si, že solární byznys je opravdu zlodějina století,“ potvrzuje někdejší šéf poslaneckého klubu ODS. Seděl v poslanecké lavici v roce 2005, kdy se zákon o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů v dolní sněmovně schvaloval. „Nevím, kdo vlastně to kukaččí vejce podstrčil, až na hrstku těch, kteří to připravovali, nikdo netušil, co se z toho vylíhne,“ řekl ParlamentnímListům.cz Tlustý.

Tlustý promluvil o zlodějině století. Ukázal na viníky
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Vlastimil Tlustý v pořadu Horké téma

Připustil, že posléze se mezi informovanými o mimořádné atraktivnosti solárního byznysu objevili i politici a účastnili se gigantických kšeftů. A kteří politici to jsou? Podle Tlustého především ti, kteří měli blízko k polostátní společnosti ČEZ.

Nejde rozlišit, kdo stojí za solární elektrárnou

Bývalého politika překvapuje, že současné odhalování této zlodějiny víc míří k těm, kteří situace využili, i když jen malá část z nich byli organizátoři, a skoro se nemluví o lidech, kteří prosadili, aby se fotovoltaické elektrárny staly zlatým dolem. „Vinni jsou ti, kteří připravili návrhy, prohnali je Parlamentem pod vznešeným nápisem 'Podpora obnovitelných zdrojů energie' a realizovali příslušné vyhlášky,“ je přesvědčen Tlustý. „Já neumím ukázat, že tohle je solární elektrárna farmáře, který jen využil situace a zajistil si prosperitu, nebo je to výsledek zlodějiny organizované lidmi z politiky, státu či ČEZu. Jak chcete odlišit ty, kteří do toho byznysu šli, protože dostali zprávu o Klondiku, od těch, kteří byli od počátku jeho iniciátory?“ ptá se Vlastimil Tlustý.

Kromě hrstky zasvěcených málokdo z poslanců tušil, o co jde

Pokud solárníci nebyli spojeni s návrhem zákona a stanovením vysoké výkupní ceny, nikdo jim podle exposlance nemůže vyčítat, že šli podnikat do oblasti, která přinášela tak pohádkový zisk. Otázka ovšem je, jestli ti, kteří zákon prosadili, to neudělali právě proto, aby ze státu mohli vytáhnout peníze. „Já se zlobím na stát, protože mi nařizuje, abych platil někomu, kdo geniálně vydělává,“ dodává.

Pohádkový byznys udělala z fotovoltaiky až vysoká výkupní cena a rychlá návratnost

Bývalý zákonodárce ujišťuje, že málokdo ze zákonodárců tušil, kromě pár zasvěcených, že celá věc má povahu takové zlodějiny. „Ona totiž ta zlodějina není založena na samotném principu nějaké alternativní energie, ale teprve na výpočtu její ceny, protože výkupní cena elektřiny byla nastavena na mnohonásobek cen ostatních alternativních zdrojů,“ upozornil. O pohádkový byznys začalo jít v době, kdy byla stanovena tak vysoká výkupní cena elektřiny z fotovoltaiky a kdy bylo jasné, že jde o neuvěřitelně rychlou návratnost investice. „To, že si poslanec nevypočítá, jaká je návratnost investice, bych chápal. Který poslanec měl relevantní informace o ceně panelu?“ říká bývalý občanský demokrat.

Navíc předpovídá, že se možná zjistí, že bohulibému cíli alternativní energie uvěřil kdekdo. „To byla naprostá většina. Možná, že výpočet ceny v okamžiku, kdy byl na začátku proveden, byl správný. Ale když se nějaký výrobek rozjede ve velkém, drasticky zlevní. Podívejte se na ceny placatých televizí před deseti lety a dnes. To samé se stalo kolem solárních panelů. Jakmile v celém světě začala kampaň s fotovoltaikou, zmnohonásobila se světová výroba solárních panelů a cena klesla na zlomek,“ popisuje bývalý politik postup, jak se ze solárního byznysu stal doslova zlatý důl.

Obrovský boom nastal, když klesla cena panelů

Když rapidně klesla cena panelů, návratnost investice na fotovoltaickou elektrárnu byla místo patnácti let dva roky, pak už elektrárna jen obrovsky vydělávala. „Tam začíná ten obrovský boom fotovoltaických elektráren. V tu chvíli každý, kdo byl informován, si šel koupit velký pozemek, pokud už ho neměl, a dostal od bank úvěr na celou investici, když doložil, že od státu za velmi krátkou dobu dostane všechny peníze zpátky,“ uvedl Tlustý, že šlo o snadno poskytovatelné úvěry, protože rychlá návratnost, navíc od státu, je pro každého bankéře dostatečnou zárukou. Investoři pak dostávali bleskové úvěry.

Měl šanci každý?

Ale měl opravdu šanci vydělat na fotovoltaice každý? Podle bývalého poslance je vidět, jak cenná je informace. „Stačilo, aby někdo řekl jednoduchou větičku: A co vy, už taky máte elektrárnu?“ říká. V seznamu majitelů solárních elektráren je podle něj „spousta obyčejných lidí, kteří měli informace“. „Jakmile měli i razítko, že získají licenci, měli snadnou cestu k bankovnímu úvěru, nákupu panelů a všechno běželo jako po másle,“ popsal, jak snadná je cesta ke stamilionům nebo miliardám, pokud máte správné kontakty.

Hloupost, nebo úmysl? Spíš úmysl

Ve chvíli, kdy spadla cena panelů, měla být výkupní cena elektřiny snížena a pak by k žádnému boomu solárních elektráren nedošlo. „Fotovoltaika by zůstala jedním z mnoha zdrojů energie, a ne větším zdrojem, než je ten hlavní. Určitě by to nenarostlo do takových rozměrů. Otázka je, jestli šlo o hloupost lidí, kteří nesli zodpovědnost, nebo úmysl, když viděli příležitost, nebo byli podplaceni. Museli vidět, že je to lukrativní byznys, už jen proto, že se do něj snažilo zapojit mnoho firem, včetně zahraničních. Muselo být podezřelé, že se všichni vrhají do solárního byznysu,“ odmítá Tlustý věřit, že by šlo jen o hloupost. Ale i kdyby se na ni někteří úředníci vymlouvali, není prý polehčující okolností.

Politici tomu měli a mohli zabránit. Ale nechtěli.

Když začaly růst fotovoltaické elektrárny jako houby po dešti, bylo možné, aby členové vlády, další politici i úředníci ministerstev průmyslu a životního prostředí nevěděli, co se odehrává? „Můj názor je, že si to skoro všichni mohli představit. Politika mohla být nástrojem, který tomu mohl zabránit. Ale ke snížení výkupní ceny došlo se zpožděním několika let. Umím si představit, že někteří politici, kteří se na tomto byznysu podíleli, se snažili, aby ta reakce přišla co nejpozději, protože čím později, tím víc vydělali všichni, kteří na tom participovali,“ vysvětluje zpoždění Vlastimil Tlustý.

Konec politické kariéry

Bude možné podle bývalého poslance někomu dnes dokázat vinu za miliardové škody, které zaplatili řadoví odběratelé v cenách elektřiny? K zodpovědnosti podle exposlance budou moci být pohnáni nejspíš jen úředníci, kteří včas nezareagovali a nenavrhovali snížení výkupní ceny elektřiny ve chvíli, když spadla cena solárních panelů. „To jsou ti skuteční kati, kteří tu zlodějinu provedli. Těžko říci, na čí pokyn, čí to byla iniciativa. U ostatních bude ta odpovědnost spíš morální. Až se dozvíme, že nějaký politik si nechal vystavět elektrárnu a pak ji za miliardy někomu prodal, bude to správný konec jeho politické kariéry,“ dodal. Potrestáni budou moci být také ti, kteří dali licenci podnikatelům před snížením výkupních cen, i když nová elektrárna ještě nebyla v provozu.

Někdo byl vzat do party, někdo ne

Tlustý je přesvědčen, že v solárním byznysu nejela celá politická reprezentace. „Myslím, že někdo byl vzat do party, někdo nebyl vzat do party, protože to všechno vyplulo na povrch s velkým zpožděním. Já místopřísežně prohlašuji, že žádnou fotovoltaickou elektrárnu nevlastním, ani jsem nikdy žádnou nevybudoval, ani jsem ji nikdy neprodal a ani jsem nikdy nedostal provize z prodeje takové elektrárny. Považuji se za exemplární příklad toho, že o tom všichni politici nevěděli,“ prohlásil bývalý poslanec ODS.

ČEZ byl jedním z prvních míst, kde věděli, že výkupní cena je nesmyslná

Podivná je také úloha společnosti ČEZ. „Ukazuje se, že se na tom všem podílel státní podnik ČEZ, že za další peníze daňového poplatníka od soukromého investora koupil elektrárnu za ještě nesmyslnější cenu, i když bude někdo argumentovat tím, že nesmyslná cena byla odvozena z nesmyslné návratnosti,“ poukázal na to, že ČEZ nakupoval od podnikatelů solární elektrárny za miliardy korun. „Já myslím, že mezi informovanými o mimořádné atraktivnosti solárního byznysu se posléze objevili i politici a účastnili se gigantických kšeftů, kdy realizovali nesmyslně velký zisk tím, že postavili fotovoltaickou elektrárnu, kterou ČEZ odkoupil. Tam bych je hledal,“ ukázal, kde hledat ty, kteří se na tomto snovém obchodu podíleli, a proto jej minimálně neměli snahu zastavit.

„Tam jsou splněny podmínky pro podstatu té hry. Tam měli všichni dostupné informace, takže si myslím, že ČEZ byl jedním z prvních míst, kde zjistili, že návratnost solárních panelů je dva roky. Za druhé ČEZ je ten, kdo z logiky věci musí chtít takové elektrárny vlastnit a tedy je kupovat. A ČEZ jako státní podnik je přesně ten, kam můžou politici přijít a říci, kupte zrovna tohle, to je kamaráda nebo dokonce moje,“ vypočítal Tlustý důvody, které ho vedou k této spekulaci. Když od majitele solární elektrárnu ČEZ nebo zahraniční investor odkoupil, dostal miliardy hned, pokud si ji nechal a sám provozoval, získal tyto peníze během pár let.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Libuše Frantová

Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

NP Šumava: Na šumavské Paště novou turistickou stezkou

20:15 NP Šumava: Na šumavské Paště novou turistickou stezkou

Správa NP Šumava odstraní v průměru téměř 3000 suchých a nebezpečných stromů podél turistických tras…