V Praze byl odhalen největší pomník vynálezce Nikola Tesly

05.09.2014 7:50

V pražských Dejvicích byl ve čtvrtek slavnostně odhalen pomník světoznámému vynálezci a géniovi srbského původu Nikolu Teslovi. Akce, které se zúčastnily desítky lidí, ale nebudila jen pozitivní emoce. Ceremoniál byl totiž koncipován jako oslava česko-chorvatského přátelství a jeho průběh u neznalých vzbuzoval dojem, že Nikola Tesla byl Chorvat.

V Praze byl odhalen největší pomník vynálezce Nikola Tesly
Foto: tesla-museum.org
Popisek: Nikola Tesla
reklama

Bronzová socha připomínající elektrický výboj má být největším pomníkem na památku Nikoly Tesly na světě. Socha bude v noci osvícená, její realizace trvala osm let a vyšla na čtyři miliony korun. Slavnostní ceremoniál odhalení pomníku proběhl ve čtvrtek pod taktovkou starostky Prahy 6 Marie Kousalíkové (ODS).

S projevy na slavnosti kromě starostky Kousalíkové vystoupil také starosta chorvatské metropole Záhřeb Milan Bandić, šéf Chorvatsko-české společnosti v Záhřebu, dále jeden z autorů pomníku nebo šéf Akademického senátu ČVUT. Byly pozvány také velvyslankyně Srbska a Chorvatska. V publiku byl ke spatření bývalý ministr obrany a exvelvyslanec ČR v Chorvatsku Karel Kühnl, slavný chorvatský režisér žijící v Praze Lordan Zafranović či bývalý pražský primátor Jan Kasl.

Teslův pomník v dejvické ulici Nikoly Tesly

Některým přihlížejícím se ale příliš nelíbilo, že hlavní slovo kolem Tesly na akci měli Chorvaté, ozývaly se hlasy, že se snaží Nikolu Teslu, jehož rodiče byli Srbové, ukradnout. Velvyslankyně Srbské republiky mezi řečníky nebyla, přestože na akci byla. Jediná zmínka o vynálezci coby Srbovi padla v projevu záhřebského primátora, který řekl, že „Nikola Tesla byl celý život hrdý na svůj srbský původ a chorvatskou vlast". Předseda Chorvatsko-české společnosti v Záhřebu Marijan Lipovac dokonce Teslu označil za velkého syna Chorvatska.

  • Životopis Nikoly Tesly ZDE.

To se přitom ale s fakty příliš neshoduje. Světově proslulý vynálezce se sice srbským rodičům narodil na území dnešního Chorvatska, bylo to ale v době Rakouského císařství. Nikdy tedy neměl chorvatské občanství. Ve své závěti navíc celou svoji pozůstalost odkázal Bělehradu, tedy hlavnímu městu Srbska. Pikantní navíc je, že když během jedné z největších etnických čistek po druhé světové válce v srpnu 1995 chorvatská armáda násilně vyhnala z území chorvatské Republiky Srbská krajina přes dvě stě tisíc Srbů, byli mezi nimi i přímí potomci Nikoly Tesly.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To je lidem u p*dele, Fialo.“ Lídr ODS vzdělal národ. A ten se ozval

10:14 „To je lidem u p*dele, Fialo.“ Lídr ODS vzdělal národ. A ten se ozval

Jak působí Petr Fiala směrem k voličům? Je jeho vystupování příliš strojené, nebo do politiky vrací …