Valtr Komárek a Ringo Čech si to vyřídili se Zaorálkem za jeho slova v rádiu

07.12.2012 13:03

Prezidentská volba a Miloš Zeman představují spojení, které budí v sociální demokracii podobné vášně, jako tomu bylo v roce 2003. V historicky první přímé volbě už sice není jejím kandidátem jako tehdy, i tak ho ale někteří členové ČSSD veřejně podporují. To rozlítilo místopředsedu strany Lubomíra Zaorálka, který je vyzval, aby z ČSSD odešli.

Valtr Komárek a Ringo Čech si to vyřídili se Zaorálkem za jeho slova v rádiu
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Lubomír Zaorálek
reklama

V roce 2003 hlasovali někteří poslanci ČSSD při prezidentské volbě v rozporu se stranickým usnesením a potopili tak svého dřívějšího předsedu a bývalého premiéra Miloše Zemana. Po deseti letech se historie opakuje v opačném gardu. Kandidátem sociální demokracie je Jiří Dienstbier, ale někteří její členové otevřeně vyjadřují podporu právě Miloši Zemanovi.

Z těch nejznámějších mezi ně patří čestný předseda ČSSD Valtr Komárek, místopředsedkyně strany Marie Benešová nebo senátoři Zdeněk Škromach a Jaroslav Palas. Jejich počínání ostře zkritizoval místopředseda Lubomír Zaorálek. V rozhovoru pro Český rozhlas dokonce prohlásil, že podle něj nemají v sociální demokracii co dělat a měli by z ní odejít.

Čestný předseda trvá na právu svobodného názoru

„To je blábol. Nehodlám stranu opouštět, proč bych měl?“ reaguje pro ParlamentníListy.cz čestný předseda ČSSD Valtr Komárek. Ten byl od roku 1984 ředitelem Prognostického ústavu ČSAV, v němž působili četní později polistopadoví politici jako Václav Klaus, Karel Dyba, Tomáš Ježek, Vladimír Dlouhý a Miloslav Ransdorf, zatímco Miloš Zeman přišel do Prognostického ústavu až po listopadu 1989.

Oba muže pojí dlouholeté přátelství, a tak není divu, že se Valtr Komárek opakovaně vyslovil pro zvolení Miloše Zemana, ačkoli oficiálním kandidátem ČSSD je Jiří Dienstbier. „Mohu mít svůj svobodný názor a nenechám se svázat. Vnímám to jako snahu podřídit Ústavu stranickým usnesením,“ upozorňuje Valtr Komárek na to, že pro přímou volbu prezidenta ČSSD v minulosti horovala i proto, že si budou moci hlavu státu voliči svobodně vybrat a z prezidentské volby tak vymizí stranické čachry.

ČSSD zopakuje v opačném gardu dřívější Zemanovu volbu

„Sociální demokracie to vyřeší už osvědčenou cestou. Sociální demokraté udělají to, co udělali před volbou Miloše Zemana na prezidenta poprvé. Slíbili mu, že ho zvolí, a nezvolili. Tentokrát slíbí, že ho nezvolí, a napraví to osmdesát procent členů strany tím, že ho zvolí. A ze strany nevystoupí nikdo,“ říká pro ParlamentníListy.cz bývalý poslanec ČSSD František Ringo Čech.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Já mám jediného kandidáta, a tím je Miloš Zeman. Nevím, proč bych to měl měnit. O tom, kdo by měl ze strany odejít ale nerozhoduje pan Zaorálek,“ dává hudebník, malíř a herec F. R. Čech najevo, že nemíní ČSSD opouštět. „Je to nedemokratické a srovnatelné s panem Bártou, který šel k soudu za to, že dával peníze svým spolustraníkům za loajalitu. Tohle je to samé v bledě modrém. Jen se nedávají peníze, ale vyhrožuje se,“ dodává František Ringo Čech.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jiří Hroník
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová bude mít co vysvětlovat. Advokáta s sebou. Zapomenutý Jaromír Drábek je zpět

4:40 Pekarová bude mít co vysvětlovat. Advokáta s sebou. Zapomenutý Jaromír Drábek je zpět

ParlamentníListy.cz mapují řadu zakázek z oblasti IT, které státní rozpočet přišly na mnoho miliard …